Operetes pavasara talka - operetes atdzimšanai
Entuziastu grupa 2019. gadā uzsāka darbu pie filmas “Operetes sargs” veidošanas, kas iecerēts kā mākslinieciski izklaidējošs, izglītojošs un dokumentāls stāsts par opereti kādreiz un tagad. Pērn apritēja 75 gadi, kopš Rīgā izveidoja Operetes teātri, kas jau gadsimta ceturksni vairs nepastāv. Sestdien, 10. aprīlī, bijušie operetes mākslinieki un citi filmas varoņi satikās pavasara talkā Ozolnieku novadā, lai stādītu augļu kokus.
Ņemot vērā, ka pagājuši jau 25 gadi, kopš Valsts Rīgas Operetes teātris tika slēgts, šis ir nozīmīgs un emocionāli būtisks mirklis, kad fiksēt atmiņu stāstus un vēstures liecības, kā arī dokumentēt operetes žanru mūsdienās.
Filma būs dokumentāls stāsts ar spēlfilmas elementiem, kurā atmiņu stāsti un arhīvu materiāli savīsies ar inscenētām ainām. Caurviju tēls būs Operetes sargs, kura lomā darbosies Jānis Briedis un Gunārs Placēns. Filma palīdzēs saprast, kāpēc tik svarīgs ir šis mantojums, kas var iedvesmot cilvēkus.
Sestdien, 10. aprīlī, bijušie operetes mākslinieki un citi filmas varoņi satikās pavasara talkā Ozolnieku novadā, lai stādītu augļu kokus. Tā iecerēta kā viena no noslēdzošajām filmas epizodēm, akcentējot, ka līdzās leģendārajai pagātnei muzikālā teātra žanrs ir pelnījis attīstību un labu augļu ienākšanos arī nākotnē.
Dēstot augļu kokus, talkas dalībnieki pieminēja savās atmiņās tādas operetes personības kā Harijs Misiņš, Edgars Zveja, Lilija Sniedze, Alīda Zvagule, Renāte Šteinberga, Aina Bajāre, Juris Pučka, Jānis Kaijaks un daudzi citi.
Talkas sākās ar svinīgām uzrunām. Ozolnieku pagasta priekšsēdētāja vietnieks Pēteris Veļeckis klātesošos iepazīstināja ar Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita uzrunu operetes dalībniekiem un filmas veidotājiem, norādot par operetes žanra vēsturiskajiem notikumiem un izzušanu no mūsu valsts kultūras ainavas.
“Tāpēc jo lielāku atzinību pelnījusi neatlaidība, ar kādu jūs, operetes mākslinieki un atbalstītāji, ilgu gadu esat uzturējuši, dzīvu šo dzirkstošo žanru, darbojoties neregulāru projektu režīmā kā pilnvērtīgs teātra organisms,” raksta Egils Levits.
Tāpat Valsts prezidents izteica patiesu prieku par centieniem Operetes teātra atdzimšanas darbā, sakot: “Lai līdz ar augļu koku skaistajiem ziediem no jauna uzplaukst arī latviešu operete!”
Savu vēlējumu talkas dalībniekiem sūtīja arī bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers.
“Sūtu Jums un visiem māksliniekiem, atbalstītājiem siltus sveicienus! Novēlu neapstāties pie sasniegtā un arī turpmāk veiksmīgi īstenot iecerēto! Ar sirsnīgiem sveicieniem un cerībā uz Operetes teātra darbības atjaunošanu”.
Talkā savu atmiņu un cerību uz Operetes teātra atdzimšanu augļu koku iedēstīja Adrians Kukuvass ar meitu, Varis Vētra, Ivars Puga ar ģimeni, komponista Arvīda Žilinska mazdēls Ģints Žilinskis, operetes komiskā aktiera Mārtiņa Vērdiņa dēļ Mārtiņš Vērdiņš, Liepājas teātra aktrises Maritas Lūriņa dēls Edvards Stelmakers, ilggadējas operetes grāmatvedes Skaidrītes Tifenbergas dēls Juris Tifenbergs u.c.
Savu augļu koku Operetes žanra atbalstīšanai iedēstīja arī Latvija Labklājības ministre Ramona Pertaviča un Ozolnieku novada priekšsēdētāja vietnieks Pēteris Veļeckis.
Sirsnīgus sveicienus talkas dalībnieki saņēma arī no Ikšķiles novada pašvaldības. “Lai saulaina diena darot svētīgu darbu! Atbilstoši šodienas tēmai, bijušās Operetes māksliniekus godinam ar vārdiem - DIŽIE OZOLI UN SKAISTĀS LIEPAS! Ikšķilei ļoti nepieciešams Jūsu padoms, viedoklis un atbalsts. Būsim vienoti cēlā domā par Operetes mājvietu Ikšķilē!” teikts Ikšķiles novada pašvaldības Kultūras pārvaldes vadītājas Daces Jansones sveicienā.
Filmas radoša grupa saka lieli paldies visiem pasākuma atbalstītājiem, operetes dalībniekiem, dziedātājiem, sevišķi viesmīlīgajiem augļu koku audzētavas “Bētras” saimniekiem.