Liela mēroga vakcinācijas centri - kā tie darbosies, un kas tajos strādās
foto: AFP/Scanpix
Vakcinācijas centrs Meksikā
Sabiedrība

Liela mēroga vakcinācijas centri - kā tie darbosies, un kas tajos strādās

Jauns.lv / LETA

Veselības ministrijas uz ceturtdienas valdības sēdi sagatavotā prezentācija liecina, ka liela mēroga vakcinācijas pret Covid-19 centru izveidei iezīmētas kopumā 20 pilsētas.

Liela mēroga vakcinācijas centri - kā tie darbosie...

Liela mēroga vakcinācijas centri reģionos varētu sākt darbu 1.aprīlī, iepriekš sacīja Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča. Viņa piebilda, ka ar pašvaldībām par liela mēroga vakcinācijas centru izveidi jau panākta vienošanās, kamēr ar mazāko centru pašvaldībām sarunas vēl nav notikušas.

Telpas un aprīkojums jānodrošina pašvaldībām

Lai organizētu liela mēroga vakcinācijas centru darbu, pašvaldībām būs jānodrošina telpas un pamataprīkojums, šodien tika informēta valdība.

Vakcinācijas projekta biroja izstrādātajā plānā norādīts, ka pašvaldība vai cits apsaimniekotājs vakcinācijas centru nodrošinās ar galdiem, krēsliem un elektrības pieslēguma vietām.

Tāpat būs jānodrošina atkritumu urnas sadzīves atkritumiem, jānodrošina telpu ikdienas uzkopšana un nepieciešamības gadījumā arī uzkopšana vakcinācijas laikā.

Pašvaldībām būs jānodrošina interneta pieslēgums, norādes un grīdas marķējums kā arī apsardze.

Seniori vakcinējas pret Covid-19

Savukārt vakcinācijas pakalpojumu sniedzējs nodrošinās datorus, reģistrācijas uzskaites tabulas, anketas, rezerves interneta pieslēgumu, ledusskapjus vakcīnu uzglabāšanai, kancelejas preces, rezerves elektrības ģeneratorus vakcīnu uzglabāšanas ledusskapju darbības nodrošināšanai, medicīnas atkritumu savākšanu un utilizāciju.

Vakcinācijas pakalpojumu sniedzējs nodrošinās arī ar vakcinācijas procesu saistīto aprīkojumu, individuālos aizsardzības līdzekļus, temperatūras mērītājus pie ieejām kā arī ūdeni, kafiju un tēju saviem darbiniekiem.

Darbā iesaistīties varēs arī brīvprātīgie

Lai nodrošinātu iespējami veiksmīgu vakcinācijas pret Covid-19 procesu, liela mēroga vakcinācijas centru darbībā iesaistīties varēs arī brīvprātīgie, nodrošinot atbalsta funkcijas, valdības sēdē apliecināja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Pēc pašreizējā Veselības ministrijas plāna, kas šodien tika prezentēts valdībai, pašvaldības liela mēroga vakcinācijas centros nodrošinās palīgpersonālu un sniegs atbalsta funkcijas. Tāpat pašvaldības nodrošinās kārtību ar policijas vai apsardzes palīdzību, kā arī centra koordinatoru, kas būs galvenais atbildīgais par visa centra darbību.

Levits un bijušie Latvijas prezidenti vakcinējas pret Covid-19

Latvijas prezidents Egils Levits un eksprezidenti Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā saņēmuši "Astra Zeneca" Covid-19 vakcīnas pirmo devu.

Tas nozīmē, ka pašvaldības šo funkciju veikšanai varēs piesaistīt arī brīvprātīgos. "Pašvaldībām ir ļoti plašas, brīvas un nereglamentētas iespējas piesaistīt brīvprātīgos un cilvēkus, kas vēlas palīdzēt. Citastarp tas arī ir ieguvums no pašvaldību iesaistes," skaidroja ministrs.

Medicīnisko pusi nodrošinās specializēts pakalpojuma sniedzējs

Savukārt procesa medicīnisko pusi nodrošinās specializēts pakalpojuma sniedzējs, caur kuru tiks nodrošināti cilvēkresursi reģistrācijas, skrīninga, ārstu uzraudzības un pašas vakcinācijas veikšanai.

Vakcinācijas projekta biroja procesa koordinators Edgars Labsvīrs skaidroja, ka Nacionālais Veselības dienests jau šodien izsludinās pakalpojumu sniedzēju atlasi ar mērķi piesaistīt papildu cilvēkresursus, lai veidotu vakcinācijas vienības gan izbraukumiem, gan masu vakcinācijas centriem.

Tiek atlasīti pretendenti trīs pakalpojumiem: individuālai vakcinācijai mājās, izbraukuma vakcinācijai (tajā skaitā kolektīvai vakcinācijai) un vakcinācijai masveida vakcinācijas centros.

Kopumā izdalītas 32 teritoriālās plānošanas vienības, kā arī noteikti pieci kritēriji atlases dalībnieku prioritizācijai.

Saeimas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere (JV) saņem Covid-19 vakcīnu

Ministri un vairākas augstas amatpersonas saņem vakcīnu pret Covid-19

Latvijas ministri un vairākas augstas valsts amatpersonas Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā saņēmušas "Astra Zeneca" Covid-19 vakcīnas pirmo devu.

Pirmais kritērijs ir, ka pakalpojumu sniedzējs nodrošina stacionāros pakalpojumus, otrais, ka tā pamatdarbības teritorija ir attiecīgajā plānošanas vienībā, trešais, ka filiāle atrodas attiecīgajā plānošanas vienībā, ceturtais, ka pakalpojuma sniedzējs nodrošina pakalpojumu vairākās plānošanas vienībās, un piektais, ka pakalpojumu sniedzējs ir nodrošinājis sociālās aprūpes centru vakcināciju.

Pakalpojumu sniedzēju atlases rezultāts būšot zināms otrdienas, 16.marta, vakarā, lai trešdien, 17.martā, no rīta konkrētais pakalpojumu sniedzējs varētu sākt sarunu ar konkrēto pašvaldību, vietu un potenciālajiem darbiniekiem.

Liela mēroga vakcinācijas centrus izveidos 20 pilsētās

Šo pilsētu vidū ir Liepāja, kur vakcinācijas centrs varētu atrasties Biedrības namā, Daugavpils, kur šim mērķim varētu izmantot Daugavpils Olimpisko centru, Jēkabpils, kur vakcinācijas centrs potenciāli atrastos Jēkabpils Sporta centrā, un Rēzekne, kur liela mēroga vakcinācijas punktu varētu ierīkot Olimpiskajā centrā.

Valmierā plānots šim mērķim izmantot Valmieras kultūras centru, savukārt Jūrmalā - Kauguru kultūras centru. Cēsis savukārt tiek iezīmētas vairākas potenciālās vakcinācijas centra atrašanās vietas - Cēsu Sporta komplekss, 2.pamatskola vai 1.pamatskola. Līdzīga situācija ir Jelgavā, kur iezīmēti divi varianti - Zemgales Olimpiskais centrs vai Zemgales sporta nams. Ventspils gadījumā kā potenciālā lokācija šim mērķim izvēlēts Olimpiskais centrs "Ventspils".

Šo lielā mēroga vakcinācijas centru kapacitāte svārstās starp 3000 un 8000 vakcinācijas epizodēm nedēļā. Daugavpils, Jelgavas, Liepājas un Jūrmalas centri, pēc ministrijas aplēsēm, spētu nodrošināt no 5000 līdz 8000 vakcinācijās epizožu nedēļā.

Līdztekus arī tiktu izveidoti vismaz astoņi mazāki vakcinācijas punkti ar 1000 vakcinācijas epizožu kapacitāti nedēļā. Šie punkti, pēc pašreizējiem ministrijas plāniem, potenciāli atrastos Madonā, Bauskā, Alūksnē, Salaspilī, Tukumā, Kuldīgā, Saldū, Siguldā, Aizkrauklē un Gulbenē.

Siguldā vakcinācijas pret Covid-19 centrs darbosies slimnīcas konferenču zālē.

Savukārt galvaspilsētā Rīgā plānots izveidot divus liela mēroga vakcinācijas centrus, kas katrs spētu nodrošināt 20 000 vakcinācijas epizožu nedēļā. Vienlaikus tiktu izveidoti arī vismaz 14 mazāka mēroga vakcinācijas punkti, kas katrs nodrošinātu 3000 vakcinācijas epizožu nedēļā, tādējādi kopumā nodrošinot 42 000 vakcinācijas epizožu nedēļā.

Šo punktu izveidei izvirzīti vairāki varianti - "Volvo" halle ar 1500 kvadrātmetru platību, Starptautiskais izstāžu centrs "Ķīpsala" ar 6700 kvadrātmetru platību, konferenču centrs "ATTA Centre" ar 6823 kvadrātmetru platību, konferenču un pasākumu centrs "Fantadroms" ar 1900 kvadrātmetru platību un "Skonto" halle, kuras platība ir 7000 kvadrātmetru.

Citastarp ministrija atzīmē, ka variantu vidū ir arī pašvaldību sporta zāles un kultūras centri, kā arī Rīgas Nacionālā sporta manēža.