Jelgavas novada pašvaldība esot sniegusi visu sākotnēji pieprasīto informāciju ārkārtas finanšu revīzijai
foto: Ieva Leiniša/LETA
Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune.
Novadu ziņas

Jelgavas novada pašvaldība esot sniegusi visu sākotnēji pieprasīto informāciju ārkārtas finanšu revīzijai

Jauns.lv / LETA

Jelgavas novada pašvaldība esot sniegusi visu sākotnēji pieprasīto informāciju saistībā ar ārkārtas finanšu revīziju pašvaldības kapitālsabiedrībā, trešdien pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pieprasījuma sasauktajā domes sēdē pauda pašvaldības izpilddirektore Līga Lonerte.

Jelgavas novada pašvaldība esot sniegusi visu sāko...

No viņas paustā izriet, ka kopš 27.janvāra, kad pašvaldība saņēma oficiālu VARAM vēstuli ar paziņojumu par noslēgto līgumu ar auditorkompāniju par revīzijas veikšanu, četru nedēļu laikā - līdz 26.februārim - pašvaldība ir iesniegusi pilnīgi visu sākotnēji pieprasīto informāciju 57 jautājumu apjomā. Uz pieciem jautājumiem gan ir pieprasīta papildu informācija, un tā tikšot sagatavota noteiktajā termiņā.

Turklāt sākotnēji nevienā no dokumentiem neesot norādīts termiņš, līdz kuram attiecīgie dokumenti jāiesniedz. Tāpat dome esot secinājusi, ka revīzijas veicējs - SIA "Ernst&Young Baltic" - VARAM esot sniedzis nepilnīgu informāciju par domes iesniegtajiem dokumentiem.

Savukārt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Artūra Toma Pleša (AP) publiski paustos pārmetumus pašvaldībai par revīzijas kavēšanu dome sēdes laikā vietvara centās atspēkot arī ar pašas ministrijas izvēlēto revidentu apliecinātu komentāru.

"Noteikti apliecinu, ka absolūti lielākais vairums informācijas ir saņemta - pēdējā nedēļa ir bijusi, manuprāt, ļoti, ļoti produktīva sadarbībā, kas noteikti ir vērtējama kā pozitīva un šo revīziju veicinoša," audio ierakstā, kas atskaņots domes sēdē, pauda "Ernst&Young Baltic" pārstāve Liene Cakare.

Sākot domes sēdi, priekšsēdētājs Ziedonis Caune (LZS) aicināja izteikties VARAM pārstāvi, paužot neizpratni par to, ka sēdē nepiedalās Plešs. Taču sēdes sākumā VARAM pārstāvji tai nebija pievienojušies, un VARAM Pašvaldību departamenta direktors Viesturs Razumovskis attālinātajai sēdei pieslēdzās vien vēlāk.

Komentējot VARAM viedokli, Razumovskis pauda, ka ministriju neapmierina informācijas apmaiņas operativitāte. Viņš sacīja, ka pašvaldība meklējusi triviālus ieganstus, lai pieprasīto informāciju nesniegtu.

Lai arī koalīcijas un pašvaldības vadības pārstāvji domes sēdē pauda, ka deputātiem ir nosūtīti visi dokumenti, kas saņemti no revidentu kompānijas, kā arī pašvaldības atbildes un sniegtā informācija, opozīcijas deputāti to apšaubīja. Tāpat deputāte Irina Dolgova (S) pauda šaubas par to, vai VARAM tika laikus brīdināta par ārkārtas domes sēdi. Atbildot uz viņas jautājumiem, domes pārstāvji deputāti iepazīstināja ar vēstuli, kas VARAM nosūtīta otrdienas pēcpusdienā.

Sēdei bija pieslēdzies arī Saeimas deputāts Viktors Valainis (ZZS), kurš vēlējās uzrunāt domi, taču viņam vārds netika dots, jo šādu iespēju neparedz likums.

Novada pašvaldība uzsver, ka tā savā rīcībā bijusi operatīva un uz sadarbību vērsta, jo tiklīdz tā 27.janvārī saņēma VARAM vēstuli par noslēgto līgumu ar "Ernst &Young Baltics" par finanšu revīzijas veikšanu, tā aizsākusi dokumentu gatavošanu. Vienlaikus tā pašai ministrijai atbildes vēstulē norādījusi uz nekonsekvencēm un neprecizitātēm sagatavotajos un pievienotajos dokumentos.

Vēlāk, 12.februārī, nosūtīta pirmā dokumentu pakete revidējamajām vienībām, kas no pašvaldības puses bija teju visa pieprasītā informācija, no kapitālsabiedrības puses - 80% apmērā -, apgalvoja domē. 23.februārī pašvaldībai noritēja tiešsaistes sanāksme ar auditorkompānijas "Ernst& Young Baltic" pārstāvjiem, pārrunājot vēl nepieciešamās dokumentācijas atlasi un vienojoties par savstarpēji korektu informācijas sniegšanas termiņu - 3.martu. Turklāt lielāko daļu iesniedzamās informācijas pašvaldība revidentiem nosūtījusi 26.fabruārī, ko "Ernst&Young Baltic" pārstāve Cakare arī esot apstiprinājusi, apgalvoja domē.

Jelgavas novada pašvaldība pieļauj, ka ministrija pati iekavējusi termiņus sevis nospraustā laika grafikā iepirkumu procedūrā un saistībās pret revidentiem, jo, "paredzot revīziju veikt desmit nedēļās, tā no līguma noslēgšanas brīža 4.janvārī bez attaisnojuma par to nav laikus oficiāli informējusi Jelgavas novada pašvaldību kā vien 27.janvāra vēstulē".

"Tā vietā, lai sadarbības vai labas pārvaldības prakses ietvaros pašvaldībai atvainotos, tā mākslīgi kāpinājusi pašas provocētu konfliktu, publiski spēlējoties ar nepatiesiem faktiem, termiņu interpretācijām, apmelojot pašvaldību ar inscenētu tiesību pārkāpumu vai rodot ieganstu sabiedrībā "mest ēnu" uz pašvaldības rīcību saskaņā ar likumu," apgalvoja domē.

"Pēc trim mēnešiem Latvijā norisināsies pašvaldību vēlēšanas. Atšķirībā no iepriekšējām vēlēšanām šajās būs ievērojami mazāks vietvaru un ievēlamo deputātu skaits. Teritoriālās reformas rezultātā valstī tiks ievēlēts par 77 pašvaldību domēm mazāk, tātad konkurence un cīņa par politisko spēku samēru pašvaldībās gaidāma sīva," komentēja Caune.

Viņaprāt, "publiski metot aizdomu ēnu uz pašvaldības darbu, ministrija apzināti aizsākusi publisku retoriku, lai savus politiskos nolūkus slēptu aiz korektiem un ticamiem argumentiem". Viņš uzsvēra, ka pašvaldība nav atteikusies izpildīt ministrijas likumiskās prasības, bet vien aicinājusi uz korektu sadarbību.

Jau ziņots, ka Plešs pieprasījis Caunem sasaukt domes ārkārtas sēdi, lai lemtu par informācijas sniegšanu revidentiem. VARAM ieskatā domes deputāti joprojām nav pietiekami informēti par veicamās revīzijas nosacījumiem un pašvaldības pienākumiem, sadarbojoties ar revidentiem, savukārt domes vadība, iespējams, apzināti kavē tās norisi.

"Ministrija jau vairākkārt informējusi Jelgavas novada domes priekšsēdētāju par viņa kā pašvaldības vadītāja atbildību par domes darbu, tās darbības tiesiskumu un lietderību un pašvaldības pienākumiem revīzijas nodrošināšanā. Taču saņemtās atbildes neliecina par sadarbību, tieši pretēji - revidentu darbs joprojām tiek apgrūtināts, ministra tiesības uz pašvaldības pārraudzību - ierobežotas," skaidro Plešs.

VARAM vairākās pašvaldībās veic ārkārtas finanšu revīzijas, taču Jelgavas novada pašvaldība, ilgstoši vilcinoties ar dokumentu izsniegšanu revidentiem, būtiski kavējot efektīvas revīzijas veikšanu.

Informāciju par apgrūtinātu darbu Jelgavas novada pašvaldībā ministrija saņēma 2.februārī no SIA "Ernst & Young Baltics", kas uzvarēja publiskajā iepirkumā par pirmās kārtas ārkārtas finanšu revīzijām, skaidro VARAM.

Ministrija jau vairākkārt Caunem pieprasījusi nekavējoties izsniegt ārkārtas finanšu revīzijai prasīto informāciju un izbeigt nepamatoti kavēt novada kapitālsabiedrību revīziju. Saskaņā ar VARAM noslēgto līgumu, revīzijai ir paredzētas desmit nedēļas. Ministrs vērš uzmanību, ka kopš līguma parakstīšanas dienas ir pagājušas vairāk nekā astoņas nedēļas.

VARAM 4.februārī vēstulē pašvaldības vadītājam prasīja izvērtēt izpilddirektores rīcību, viņai atsakoties izsniegt revidentiem nepieciešamo informāciju.

Ministrija norādīja, ka izpilddirektores rīcība tādējādi liecina par apzinātu revīzijas kavēšanu un informācijas slēpšanu vai kompetences trūkumu darbā kā ar revīzijai nepieciešamajiem dokumentiem, tā ar tiesisko tās pamatu. Izpilddirektores rīcība ir ne tikai kavējusi konstruktīvu sadarbību, bet traktējama kā likuma pārkāpums. VARAM uzsver pašvaldību pienākumu sadarboties ar auditoriem, lai finanšu revīzija noritētu efektīvi un caurskatāmi.

Jau ziņots, ka revīzijas notiek Saldus, Alūksnes un Jelgavas novada pašvaldībās, kā arī Daugavpils pilsētas pašvaldībā, savukārt vēl viena pašvaldība tiks izvēlēta no Pierīgas aglomerācijas, tādējādi aptverot visus plānošanas reģionus un vērtējot visu mērogu pašvaldības.

Pašvaldību likums nosaka, ka ministrijai ir tiesības veikt revīzijas kapitālsabiedrību pārraudzības jautājumā, savukārt pašvaldību pienākums ir sadarboties ar auditoriem, lai finanšu revīzija noritētu efektīvi un caurskatāmi.