Covid-19 mutāciju dēļ Dānijā izkaus ūdeles, bet kāda ir situācija Latvijā? Skaidro SPKC
Latvijā par gadījumiem, kas saistīti ar Covid-19 mutāciju un pārnešanu starp ūdeli un cilvēku, patlaban nav ziņots, norādīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja.
Viņa atklāja, ka Dānijā reģistrētie jaunā koronavīrusa pārnešanas gadījumi starp ūdeli un cilvēku, kādēļ septiņās pašvaldībās valsts rietumos noteikta karantīna, konstatēti jau iepriekš. Kad pavasarī atklājās pirmais šāds gadījums Nīderlandē, SPKC kopā ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) uzņēmās nodrošināt ūdeļu fermu monitorēšanu.
PVD pārstāve Ilze Meistere atzīmēja - kā jebkurā dzīvnieku novietnē, arī kažokzvēru audzētavās ikdienā ir jāievēro stingri biodrošības pasākumi, lai pasargātu dzīvniekus no dažādām slimībām, kā arī regulāri jāseko līdzi dzīvnieku veselības stāvoklim. Novērojot dzīvniekiem raksturīgās Covid-19 pazīmes - respiratorās saslimšanas un/ vai gremošanas traucējumus, kā arī paaugstinātu dzīvnieku mirstību, nekavējoties jāinformē veterinārārsts un PVD.
Tāpat audzētavām ir jāievēro visi epidemioloģiskie nosacījumi un jāseko līdzi darbinieku veselībai. Lai pārliecinātos, kā kažokzvēru audzētavās, kurās tiek audzētas ūdeles, tiek ievērotas biodrošības prasības, PVD šovasar veica ārpuskārtas pārbaudes. Tostarp inspektori pārbaudīja dzīvnieku veselības stāvokli, kā arī to, vai dzīvniekiem nav novērojamas Covid-19 saslimšanas pazīmes.
No pirmā šoka un apturētas dzīves pavasarī līdz drūmajam rudenim: koronavīruss Latvijā
Pirmā preses konference par Covid-19 izplatību Latvijā notika 2020. gada februārī. Drīz pēc tam valstī tika izsludināta ārkārtējā situācija un ...
Meistere atzīmēja, ka rudens sākumā kažokzvēru audzētavās norisinājās arī plānveida labturības pārbaudes, papildus uzmanību pievēršot arī biodrošībai un dzīvnieku veselības stāvoklim.
Pēc PVD sniegtajiem datiem, Latvijā kopumā ir deviņas kažokzvēru audzētavas.
Savukārt Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra studiju direktors un vadošais pētnieks Kaspars Tārs pauda, ka pašlaik informācija par jaunajiem gadījumiem Dānijā Latvijas pētniekiem nav pieejama, tādēļ konkrētus secinājumus izdarīt ir pāragri.
Jau ziņots, ka Dānijas valdība ceturtdien noteikusi karantīnas režīmu septiņās pašvaldībās valsts rietumos, jo tur notikusi jaunā koronavīrusa mutācija un pārnešana starp ūdeli un cilvēku.
Dānijas valdība trešdien deva rīkojumu likvidēt visas ūdeles, kas tiek audzētas kažokzvēru fermās Dānijā. Tiks izkauti aptuveni 15 miljoni ūdeļu.
Jaunā koronavīrusa mutācija atklāta 12 cilvēkiem, kas inficējušies no ūdelēm. Atklāts, ka šī mutācija vājina organisma spējas veidot antivielas un var potenciāli padarīt neefektīvas vakcīnas, kas pašreiz tiek izstrādātas, skaidroja Dānijas valdība.