foto: Sintija Zandersone/LETA
Valsts policija saistībā ar naudas atmazgāšanu veikusi vienu no lielākajām kratīšanām Latvijas vēsturē
Kratīšanas esot notikušas ar "ABLV" banku saistītajās adresēs.
112
2020. gada 13. jūnijs, 14:24

Valsts policija saistībā ar naudas atmazgāšanu veikusi vienu no lielākajām kratīšanām Latvijas vēsturē

Jauns.lv / LETA

Valsts policija (VP) šodien sadarbībā ar citām iestādēm veic 40 kratīšanas lietā par naudas atmazgāšanu un aizturējusi vairākas personas kriminālprocesā.

Sabiedrisko mediju portāls "lsm.lv" vēsta, ka kratīšanas notikušas ar "ABLV" banku saistītajās adresēs un tās bijušas vienas no vērienīgākajām kratīšanām Latvijas vēsturē.

Kratīšanas un procesuālas darbības notikušas 46 ar banku saistītās adresēs. Tajās piedalījušies ap 300 tiesībsargājošo iestāžu darbinieku.

Tikmēr likvidējamās "ABLV Bank" pārstāvis Jānis Bunte LTV apstiprinājis, ka bankas telpās Skanstes ielā 7, šodien ieradušies valsts drošības iestāžu pārstāvji, kuri veikuši procesuālas darbības, bet viņš atturējies sniegt sīkākus komentārus, ar ko šīs darbības saistītas.

"Mēs sadarbojamies ar tiesībsargājošajām institūcijām un sniedzām visu nepieciešamo informāciju. Mēs jau iepriekš normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā regulāri sniedzām tiesībsargājošajām iestādēm visas to pieprasītās ziņas un sniegsim tās arī turpmāk. Jānorāda, ka likvidējamā "ABLV banka" vēl 2018. gada februārī pati vērsās tiesībsargājošajās iestādēs ar lūgumu pārbaudīt publiski izskanējušos apgalvojumus par bankas iespējamo iesaisti noziedzīgajās darbībās," aģentūrai LETA sacīja Bunte.

VP preses pārstāve Simona Grāvīte apstiprināja, ka Valsts policija iepriekš sāktajā Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes kriminālprocesā par iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā šodien sadarbībā ar Organizētās noziedzības un citu nozaru specializēto prokuratūru, Finanšu un kapitāla tirgus komisiju, Valsts ieņēmumu dienestu un Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūciju "Cert.lv" veic vairāk nekā 40 kratīšanas dažādās vietās Rīgā un Rīgas reģionā.

Kratīšanas notiek kādā kredītiestādē, gan uzņēmumos, gan personu darba vietās un dzīvesvietās. Tāpat aizturētas vairākas personas. Patlaban izmeklēšanas interesēs plašākus komentārus policija nesniedz.

Prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska apstiprināja, ka šodienas izmeklēšanas darbībās piedalās arī trīs prokurori.

VP šogad martā apliecināja, ka VP ir 50 kriminālprocesi par iespējamo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, izmantojot "ABLV Bank" kontus, turklāt aptuveni desmit lietās ir pazīmes, ka bankas darbinieki, iespējams, snieguši atbalstu legalizēšanas darbībās.

VP Sabiedrisko attiecību nodaļas pārstāve Elīna Priedīte iepriekš pastāstīja, ka iepriekš Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē sākti 50 kriminālprocesi par iespējamo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, izmantojot "ABLV Bank" kontus atsevišķi un infrastruktūru kopumā. No minētiem kriminālprocesiem daudzi ir tādi, kur ir konstatēta atsevišķu klientu pretlikumīga rīcība, un daži, kur banka bija iesaistījusies tās atklāšanā.

Pēc policijas sniegtās informācijas, aptuveni desmit kriminālprocesos ir pazīmes, ka viens vai otrs bankas darbinieks, atsevišķi vai strādājot grupā ar citiem, tajā skaitā atbildīgām amatpersonām, sniedza atbalstu legalizēšanas darbībās, tāda veidā veicot nozieguma izdarīšanu kā līdzdalībnieks.

Policijā norādīja, ka iepriekš vienu no kriminālprocesiem savā lietvedībā pārņēma Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētā prokuratūra, un izmeklēšanu turpina uzraugošais prokurors kā procesa virzītājs. Jau vēstīts, ka šī lieta ir par par vismaz 50 miljonu eiro iespējamo legalizāciju "ABLV Bank" un tajā ir 14 personas, kurām ir tiesības uz aizstāvību.

Tāpat ENAP lietvedībā ir apjomīgs, tā saucamais "pamatprocess", kas sākts pēc ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīklu ("FinCEN") ziņojuma. Tajā tiek vērtēta "ABLV Bank" kā kredītiestādes un tās vadības rīcība, iespējams, pieļaujot ilgstošu un sistemātisku bankas infrastruktūras izmantošanu dažādā veidā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā lielā apmērā ne tikai no Ukrainas, Azerbaidžānas un Krievijas.