Nacionālajā vēstures muzejā būs teatralizēts stāsts-ekskursija par Latvijas dibināšanu
foto: Valters Lācis/Latvijas Nacionālais vēstures muzejs
Valsts dzimšanas dienā Nacionālajā vēstures muzejā notiks aizraujošs vēsturiski teatralizēts stāsts par Latvijas dibināšanu „Latviju dibināsim rīt” (attēlā – Valsts dibinātāju istaba Nacionālajā vēstures muzejā).
Sabiedrība

Nacionālajā vēstures muzejā būs teatralizēts stāsts-ekskursija par Latvijas dibināšanu

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Valsts dzimšanas dienā – 18. novembrī Nacionālais vēstures muzejs apmeklētājiem piedāvās iepazīties ar 18. novembra priekšvēsturi neierastā formātā – vēsturiski teatralizētā stāstā-ekskursijā “Latviju dibināsim rīt”. Bezmaksas ekskursijas notiks pulksten 11.00, 13.00, 15.00 un 17.00.

Nacionālajā vēstures muzejā būs teatralizēts stāst...

Pirms 101 gada Latvijas valsts dzima trauksmainā, neskaidrības pilnā laikā. Lai gan 1918. gada 18. novembrī Pirmais pasaules karš jau nedēļu bija beidzies, Latvijā joprojām atradās Vācijas karaspēks un okupācijas varas iestādes, kas mēģināja ietekmēt zemes politisko nākotni. No Austrumiem draudēja briesmas sociālistiskās padomju Latvijas idejas formā. Vien pāris nedēļu īss laika sprīdis 1918. gada novembrī bija nacionālās patstāvības idejas aizstāvju rīcībā, lai improvizētos apstākļos ienaidnieku ielenkumā pasludinātu Latvijas Republiku un ņemtu zemes politisko likteni savās rokās, Jauns.lv pastāstīja muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Rudīte Menģelsone 

Ne mazāk sarežģītas, bieži pat saspīlētas attiecības valdīja arī to 39 cilvēku – Latvijas Tautas padomes locekļu – vidū, kuri 18. novembrī kā valsts dibinātāji stāvēja pie neatkarīgās Latvijas šūpuļa. Lielākā daļa no viņiem aktīvā politikā bija ienākuši pavisam nesen – 1917. gadā, līdz ar pirmo politisko brīvību pieaugumu. Lai gan daudzi latviešu sabiedriskie darbinieki un politiķi bija savstarpēji pazīstami, katra partija un organizācija pārstāvēja savus ideālus, savu vēlētāju intereses. 

Ceļš līdz 1918. gada 18. novembrim bija patiešām garš – uz mainīgo politisko notikumu fona bija jāpanāk iekšēja vienošanās starp nesamierināmu ideoloģiju pretiniekiem, arī starp konkurējošām ambīcijām par līderību. Svinīgais akts 18. novembra pēcpusdienā, kuru pazīstamajā fotogrāfijā iemūžinājis Vilis Rīdzenieks, bija vainagojums gan kopīgām vērtībām, gan kaislīgām debatēm un negribētiem kompromisiem iepriekšējās dienās un naktīs.