"Gods kalpot Rīgai" vēlas stiprināt varu Rīgā un cer tikt pie ietekmes valstiskā līmenī
Partija "Gods kalpot Rīgai" (GKR) šodien kongresā aicināja partnerus stiprināt Rīgas domē valdošo koalīciju, par kuras stabilitāti pēdējā laikā izskan šaubas pat no pašiem koalīcijā ietilpstošajiem politiskajiem spēkiem.
GKR šodien pieņēma rezolūciju "par komandas darba stiprināšanu", kurā aicināja "koalīcijas partnerus no partijas "Saskaņa" un sadarbības partnerus no Neatkarīgo deputātu frakcijas un deputātu bloka "Rīgai" vienoties par efektīvu mehānismu sadarbības stiprināšanai kopīgam darbam pašvaldības iedzīvotāju interesēs".
Vienlaikus partija ir apņēmusies aktivizēt sadarbību "ar visiem Rīgas domē pārstāvēto politisko spēku pārstāvjiem, frakciju padomē uzlabojot pašvaldību darba organizāciju", kā arī apkopot un īstenot kopīgas iniciatīvas.
Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (GKR) kongresā izteicās, ka pēc ilggadējā domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (S) pārcelšanās strādāt Eiropas Parlamentā (EP) GPR Rīgas domē kļuvusi par "ģimenes galvu", pretēji situācijai kādreiz, kad tā bija "Saskaņa".
Šādos apstākļos viņš uzskata, ka partijai neesot jāmeklē viens līderis - līderis joprojām paliek Ameriks, bet ir jāveido nākamā komanda, ar kuru startēt uz nākamajām pašvaldību vēlēšanām.
Burovs piebilda, ka Rīga ir Latvijas galvaspilsēta, un, ja nebūs stipra galvaspilsēta, nebūs stipra valsts. Tāpēc būtiski esot "likvidēt sienu" starp valsti un pašvaldību, un nākamā budžeta kontekstā darīt visu iespējamo, lai risinātu valstiski svarīgas problēmas, tostarp būtisku paceltu algas pirmskolas izglītības iestāžu darbiniekiem.
GKR kongresā pieņēma vēl trīs rezolūcijas, kurās partija pieprasa Saeimai noraidīt likumprojektu par būtisku finansējuma palielinājumu politiskajām partijām no valsts budžeta. Tāpat partija iestājas pret "Rīgas satiksmes" plānoto investīciju sabiedriskā transporta autoparka atjaunošanā 72 miljonu eiro apmērā pieskaitīšanu 2020.gada valsts budžeta deficītam.
Partija arī uzsvēra, ka, veicot izmaiņas likumdošanā, ir jādomā par izglītības sistēmas attīstību, nevis diskrimināciju, par ko liecina iecerētie grozījumi Izglītības likumā. GKR ieskatā, grozījumos paredzētais minimāli pieļaujamais izglītojamo skaists pašvaldību vispārējās pamatizglītības īstenošanas vietās faktiski liedz pašvaldībām pašām izvērtēt konkrētos apstākļus, pieņemt lēmumus par savu iedzīvotāju izglītības pieejamības nodrošināšanu.
Tikmēr esošais GKR līderis, EP deputāts Andris Ameriks plāno līdz nākamajam partijas kongresam vēl vismaz gadu pavadīt tās priekšsēdētāja amatā, pēc tam gan solot vismaz piedāvāt alternatīvas partijas vadītāja amatam.
Partijas kongresa atklāšanā Ameriks teica, ka nepametīs Rīgu un kā partijas priekšsēdētājs pildīs savus pienākumus, ņemot vērā, ka partija apstiprinājusi viņu šajā amatā uz diviem gadiem - līdz nākamā gada izskaņai.
Viņš gan pieļāva, ka pēc gada GKR varot kaut kas mainīties, jo tad kongresā būs jāvēl partijas priekšsēdētājs un valde, bet līdz tam vēl esot sagatavošanās gads. Līdz tam partijas priekšsēdētājam tiks izraudzīti vietnieki, "lai atvieglotu partijas darbu".
Šodien kongresā partija pieņēma lēmumu, ka tai būs priekšsēdētāja vietnieki, tomēr konkrēti cilvēki izraudzīti netika, lēmumu pieņemšanu atstājot partijas izpildinstitūcijām. Kongresā tika grozīti GKR statūti, paredzot iespēju partijas valdei nākotnē izraudzīties priekšsēdētājam vienu vai divus vietniekus.
Potenciālos kandidātus Ameriks pagaidām neatklāja, norādot, ka ar šo informāciju nevēlas steigties. "Mēs esam ilgus gadus nostrādājuši ar valdi un partijas priekšsēdētāju," sacīja politiķis un pieļāva, ka vietnieki varētu tikt ievēlēti nākamā gada laikā vienlaicīgi ar jaunā GKR priekšsēdētāja un valdes vēlēšanām.
Pēc tam Ameriks aģentūrai LETA atkārtoti sacīja, ka līdz nākamajam GKR kongresam nākamā gada novembrī sagaida, ka bez viņa būs vēl kāds kandidāts uz partijas priekšsēdētāja amatu. "Tas būtu absolūti loģiski, ņemot vērā to, ka nākamajā gadā partijai būs deviņi gadi," sacīja Ameriks.
"Ir vismaz kādi trīs četri cilvēki no partijas vidus, kuri pilnīgi droši varētu ieņemt partijas priekšsēdētāja amatu," sacīja Ameriks, taču atturējās tos nosaukt, lai "neradītu papildus ažiotāžu".
Savukārt starp GKR jaunajiem mērķiem tika izvirzīts plāns iegūt varu arī valsts līmenī. Kā kongresā izteicās Rīgas domes deputāts Vjačeslavs Stepaņenko (GKR), partijai esot pienācis laiks domāt par savas pārstāvības paplašināšanu, veidojot blokus un savienības ar līdzīgi domājošām reģionālajām partijām, lai nākamajās Saeimas vēlēšanās tā varētu pretendēt uz varu arī valsts līmenī, šādu nostāju GKR kongresā šodien pauda
Pēc politiķa vārdiem, patlaban valsts augstākajos amatos ir nokļuvuši "divi pusārzemnieki" - premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) un Valsts prezidents Egils Levits. "Jāpatur prātā, ka šie cilvēki ne visai saprot Latvijas sabiedrību, jo izauguši citā vidē. Šis atsevišķais moments parādīsies viņu turpmākajā politiskajā darbībā, ietekmēs arī visu mūsu dzīvi," uzskata Stepaņenko.
GKR politiķa vērtējumā, Kariņa valdība esot pirmā Latvijas laikā, kas nepildot likumus un nerealizējot valdības deklarācijā doto solījumu par elektrības obligātās iepirkuma komponentes (OIK) atcelšanu un mediķu un pedagogu atalgojuma celšanu. "Neviena cita valdība nekad iepriekš nav atļāvusies nepildīt likumus. Kas notiek? Notiek bezkompromisa tiesiskums," valdību turpināja pelt Stepaņenko.
Pēc viņa sacītā, tas, ka šajā situācijā "klusē gan tiesībsargājošās iestādes, gan arī Valsts prezidents", radot visatļautības sajūtu, kas varot izpausties ar turpmākajās valdības rīcībās un lēmumos, kas jau esot vērojams - netiek ņemts vērā Latvijas iedzīvotāju viedoklis par teritoriālo reformu.
Stepaņenko pauda nostāju, ka, ņemot vērā minēto, GKR esot pienācis laiks domāt par to, kā paplašināt savu pārstāvību un pretendēt uz varu nākamajās Saeimas vēlēšanās.
Plašākai varas iegūšanai savulaik tika izveidota atsevišķa partija "Gods kalpot mūsu Latvijai", tomēr Ameriks tika atzinis, ka šis projekts netika izdevies, jo "nebija nepieciešamās vilkmes".
Tagad Ameriks aģentūrai LETA sacīja, ka nākotnē partija gan ir jāpapildina ar jauniem domubiedriem, gan GKR esot jāmainās. Viņš atgādināja, ka plašākai varas iegūšanai savulaik tika izveidota atsevišķa partija "Gods kalpot mūsu Latvijai", taču tā neguva vēlētāju atbalstu. Tāpēc likumsakarīgs jautājums, ko darīt pilsētas partijai GKR, par ko balsis atdod pamatā rīdzinieki.
"Partijai ir jābūt tālākajam sapnim, tālākajam mērķim, vīzijai, uz ko virzīties. Bez šaubām, pirmais solis būs pašvaldību vēlēšanas, kas būs sevis pierādīšana, vai varam noskriet sprintu," sacīja Ameriks.
Pēc viņa teiktā, nākotnē pēc pašvaldību vēlēšanām partijai jāmeklē veidu, kā startēt Saeimas vēlēšanās - vai nu apvienojoties ar reģionālajām partijām, vai kā citādāk. "Partijai būs jāmainās. Nevar cerēt, ka cilvēki reģionos balsos par GKR. Ja partija nemainīsies, tā iekļūs stagnācijā, jo kā pilsētas partija ir sasniegusi zināmus griestus," piebilda Ameriks.