Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Nedēļas nogalē ar pieciem koncertiem noslēgsies pirmais mūzikas festivāls "Rīga Jūrmala"
Mūzikas festivāla "Rīga Jūrmala" noslēdzošās nedēļas nogales centrā būs Londonas simfoniskais orķestris. (Foto: Publicitātes)

Nedēļas nogalē ar pieciem koncertiem noslēgsies pirmais mūzikas festivāls "Rīga Jūrmala"

Kultūra
2019. gada 27. augustā 11:15 2019. gada 27. augustā 11:15
  Karlīna Timofejeva
Šonedēļ, sākot no 30. augusta līdz 1. septembrim, ar pieciem izciliem koncertiem Dzintaru koncertzāles Lielajā un Mazajā zālē, kā arī Lielajā ģildē turpināsies jaunais mūzikas festivāls RĪGA JŪRMALA. Festivāla izskaņā centrā būs Londonas simfoniskais orķestris un diriģents Džanandrea Nozeda, solisti Sondžins Čo (klavieres, 30.08.), Vadims Repins (vijole, 31.08.), soprāns Dzjina Fana (31.08.), Edgars Moro (čells, 1.09.) un Likā Debargs (klavieres, 1.09.).

Festivāla "Rīga Jūrmala" mērķis ir ierindoties starp izcilākajiem klasiskās mūzikas pasākumiem pasaulē, piedāvājot ne vien vietējiem mūzikas cienītajiem Latvijā, bet arī starptautiskai auditorijai spožu mākslinieku un repertuāra apvienojumu.

Mūzikas festivāla "Rīga Jūrmala" noslēdzošās nedēļas nogales centrā – Londonas simfoniskais orķestris (LSO), kuru var dēvēt par drosmīgāko un asprātīgāko starp pasaules orķestriem. Šķiet, jēdziens “robežas” uz Londonas simfonisko orķestri nav attiecināms – kopš tā dibināšanas 1904. gadā mūziķu kolektīvs vienmēr ir bijis avangardā, ieviešot vai aprobējot laikmeta vēsmas. Orķestris pirmais ieskaņo skaņuplates, mūziku filmām, dibina pats savu ierakstu zīmolu, spēlē olimpisko spēļu atklāšanā un jaunās virsotnēs uzved tieši laikmetīgo mūziku.

Jūrmalā LSO muzicēs sava galvenā viesdiriģenta Džanandrea Nozedas vadībā. Kad 2017. gadā tika ziņots par Nozedas apstiprināšanu LSO galvenā viesdiriģenta statusā, LSO galvenais diriģents Saimons Retls teica: „Esmu sajūsmā, ka Džanandrea vēl ciešāk iekļausies LSO ģimenē. Jau sen apbrīnoju viņa muzicēšanu, kurā tik neparasti apvienojas liriskums un drāma.” Arī citu orķestru mūziķi atzinuši, ka darbā ar Nozedu augstu vērtē gan viņa prasīgumu, gan spēju muzicēt ļoti tēlaini un iedvesmojoši. Nozeda ir ieskaņojis vairāk nekā 60 albumu, no kuriem daudzi ir saņēmuši gan jūsmīgas kritiķu atsauksmes, gan apbalvojumus. Pirms vairāk nekā desmit gadiem viņš aizsāka projektu “Musica Italiana”, kurā dokumentēja mazzināmu 20. gadsimta itāļu mūziku, iepazīstinādams ar daudziem meistardarbiem.

Šostakoviča Sestā simfonija LSO un Nozedas interpretācijā

30. augustā plkst. 20.00 (vienīgais festivāla koncerts, kurš sākas 20.00, pārējie - 19.00) ar LSO muzicēs korejiešu pianists korejiešu pianists Sondžins Čo. 2015. gadā uzvarēja Starptautiskajā Friderika Šopēna pianistu konkursā Varšavā, un kopš tā laika viņa karjera attīstījusies ar starptautisku vērienu. Jau gadu vēlāk pianists ne tikai parakstīja līgumu ar vienu no pasaulē lielākajām ierakstu izdevniecībām „Deutsche Grammophon”, bet arī laida klajā savu pirmo albumu. Šopēna mūziku Sondžins Čo albumā interpretē gan kā solomākslinieks, gan sadarbībā ar Londonas simfonisko orķestri un diriģentu Džanandrea Nozedu, kurš pianist raksturo šādi: „Viņa spēles maniere ir ļoti dabiska, un tomēr ir kāda īpaša izsmalcinātība tajā, kā viņš atrod jaunas idejas, nekļūdams ekscentrisks. Spēja izteikties, saglabājot dabiskumu, – tas ir tas, ko šajā ļoti jaunajā māksliniekā tiešām cienu.” Sondžina Čo spēles maniere ir vienlaikus pārdomāta un poētiska, noteikta un maiga, virtuoza un kolorēta, grezna un dzidra. Un visu šo izjūtu un izpausmju spektru caurauž iedzimta līdzsvara sajūta. Jūrmalā viņa interpretācija skanēs Prokofjeva Otrais klavierkoncerts.

LSO, Nozeda un Čo interpretē Rahmaņinova Otro klavierkoncertu

31. augustā ar LSO uzstāsies vijolnieks Vadims Repins. Vadims Repins brauca uz Latviju, kad bija vēl bērns – brīnumvijolnieks no Novosibirskas, brauca 90.gadu sākumā, kad jau dzīvoja Rietumus, un arī šogad – slavas zenītā. Septiņpadsmit gadu vecumā viņš kļuva par jaunāko Karalienes Elizabetes konkursa uzvarētāju. Kopš tā laika viņš ir muzicējis Eiropas, Amerikas un Āzijas slavenākajās koncertzālēs. Uz sadarbību viņu ir aicinājuši pasaules izcilākie orķestri – Berlīnes, Ņujorkas un Losandželosas filharmoniskie orķestri, Bostonas, Čikāgas un Sanfrancisko simfoniskie orķestri, Klīvlendas orķestris, Sanktpēterburgas Filharmonijas orķestris, Londonas simfoniskais orķestris, Izraēlas filharmoniskais orķestris, NDR Hamburgas simfoniskais orķestris, Amsterdamas Karaliskais „Concertgebouw” orķestris un „La Scala” orķestris. Viņa spēli raksturo ugunīga kaisme, nevainojama tehnika, dzejiskums un jūtīgums. Repins spēlē 1773. gadā tapušo Stradivāri vijoli „Rode”. Jūrmalā vijolnieks interpretās Makša Bruha Vijoļkoncertu.

Repins spēlē Čaikovska “Valse Scherzo”

31. augustā ar solokoncertu Latvijā pirmo reizi viesosies soprāns Dzjina Fana - viena no daudzsološākajiem jaunajiem soprāniem pasaulē. Viņa tiek uzskatīta par pašu apdāvinātāko savas paaudzes ķīniešu operdziedātāju. Prese cildina ķīniešu soprāna Dzjinas Fanas balss svaigumu, pievilcīgumu, kā arī spēju iejusties visdažādākajos emocionālajos stāvokļos, liekot lietā arī šarmanti koķetu aktrises talantu. Dzjina Fana dzied ar izsmalcinātu vieglumu un tiešumu, cieņpilni un pārliecinoši. Nebūtu precīzi saukt viņu par „daudzsološu” – viņa jau ir pilnībā nobriedusi māksliniece, norāda kritiķi. Dzjina Fana vienlīdz brīvi jūtas dažādu laikmetu repertuārā, īpašu uzmanību pievēršot baroka laikmetam un romatnisma dižgaru mūzikai. Jūrmalā D. Fanas skatuves partneris būs prominentais pianists un vokālais pedagogs Kens Noda, kura ikdiena aizrit Metropolitēna operā, bet sniegto koncertu sarakstā sastopamas programmas teju ar viesiem vadošajiem pasaules operdziedātājiem. Šovasar Dzjinas Fanas debija sajūsmināja Zalcbrugas festivāla kritiķus un skatītājus.

Dzjina Fana Iljas lomā V.A.Mocarta operā “Idomenejs” Zacbrugas festivālā 2019. gadā

Čellists Edgars Moro koncertā Lielajā ģildē 1.09. plkst.14:00 interpretēs tikai Johana Sebastiāna Baha svītas. Viedums, ar kādu tiek apgūts aizvien jauns repertuārs, un kaisme, ar kādu tiek muzicēts ik koncerts, meistarība, kas iegūstama vien ilggadējā pieredzē, un spontanitāte, kas piešķir musdienīgu draivu. Tas viss raksturo franču čellistu Edgaru Moro, kura zvaigzne spilgti iemirdzējās jau 17 gadu vecumā, kad P. Čaikovska starptautiskajā konkursā tika iegūta sudraba medaļa. Dzimtajā Francijā medaļa, kaut arī sudraba, tika sveikta ar ovācijām, bet pats mūziķis teicis, ka tieši otrā vieta, nevis uzvarētāja lauri, ir atvēruši durvis uz daudzajām koncertskatuvēm.

Čellists atskaņo Popera “Elfu deju”

Festivālu noslēgs Latvijas publikas mīluļa – pianista Likā Debarga solokoncerts Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē. Koncertā skanēs Skarlati, Metnera un Lista klavieropusi. Mūzikas pasaule pianistu Likā Debargu atklāja pēc uzstāšanās 15. starptautiskajā Pētera Čaikovska konkursā Maskavā 2015. gadā. „Debargs ir prātus mulsinošs muzikālā potenciāla gadījums. Viņa talants ir īsts; viņa mācības – noslēpumainas. Viņa māksla – nereti pārsteidzoši skaista. Kopš Ivo Pogoreliča 1980. gadā nav bijis pianista, kurš izpelnītos vairāk uzmanības tādēļ, ka neuzvarēja konkursā,” rezumēja kritiķi (KQED). Un piebilda: „Spēks, trauslums, kontrole, iztēle, gaume – viņam piemīt tas viss.”(„Le Point”). Latvijā L. Debargs muzicējis vairākkārt un ir mūsu publikas iemīļots solists.

L. Debarga uzstāšanās P. Čaikovska konkursa laureātu koncertā

Par mūzikas festivālu "Rīga Jūrmala"

Šī gada vasarā Latvijā notiks jauns pasaules līmeņa simfonisko orķestru festivāls "Rīga Jūrmala" (turpmāk – RJMF), kura ietvaros Rīgā un Jūrmalā muzicēs tādi orķestri un pasaulslaveni diriģenti kā Bavārijas Radio simfoniskais orķestris un Suzanna Melki, Izraēlas filharmoniskais orķestris un Zubins Meta, Londonas simfoniskais orķestris un Džanandrea Nozeda un Krievijas Nacionālais orķestris un Mihails Pļetņovs, kā arī daudzi izcili izpildītājmākslinieki, kas Latvijā un Baltijas reģionā muzicēs pirmo reizi. Festivāls iekļauts vasaras festivālu Top 10 pēc britu laikraksta The Telegraph  vērtējuma, kā arī ieguvis Eiropas festivālu asociācijas īpašo zīmi EFFE Lable.

Festivāla atklāšanas sezona aptvers četras nedēļas nogales, sākot no 19. jūlija līdz 1. septembrim, koncertiem norisinoties Latvijas Nacionālajā Operā un Dzintaru koncertzālē. Vairāk par RJMF 2019 -  www.riga-jurmala.com.

Citi šobrīd lasa

VIDEO: "Nāves ēnā" Pērnavas līcī: dienesti steidz glābt 17 makšķerniekus 1
Rīgas zoodārza izlaidīgais ķengurs, izrādās, apmeklētājus biedē jau sen 1
Daugavpilieti uztrauc skolas logos redzētais. Patiesība nav tāda, kā varētu šķist 6
Pievienot komentāru

Падшие ангелы. Два новых фильма о жизни работниц секс-индустрии

Уход от жены, аборт Зудиной, обиды детей: жизнь до и после смерти Олега Табакова