Ja prezidents grib atlaist Saeimu - jāpasteidzas! Janvāra sākumā to vairs neviens nevarēs izdarīt
Valsts prezidents Raimonds Vējonis paziņojis, ka Saeimā ievēlētajām partijām klāsies gauži un tām nepatikšot viņa izstrādātais „plāns B”, ja parlaments līdz pirmdienai, 26. novembrim, nespēs vienoties par jaunā ministru prezidenta vārdu. Viņš pirmdienu pasludinājis par „kritisko brīdi”, kad varētu izskanēt lēmums, kas partijām varētu „nepatikt”.
Valsts prezidents Raimonds Vējonis un pirmā lēdija Iveta Vējone 13. Saeimas vēlēšanās balso Ogrē
Jau teju pusotru mēnesi Saeimā ievēlētās partijas nekādīgi nespēj vienoties par jaunā premjera kandidātu, visu laiku savā starpā ķīvējoties un velkot „sarkanās līnijas”. Tikmēr valsts nevar pieņemt ne nākamā gada budžetu, ne citus valstiski svarīgus lēmumus. Viens no partijām nepatīkamajiem lēmumiem varētu būt Saeimas atlaišana un ārkārtas vēlēšanu izsludināšana. Vējonis gan šādu scenāriju noliedzis, bet tas ir teorētiski iespējams. Politiķi Latviju noveduši visnotaļ absurdā situācijā.
Jauns.lv skaidro, kā pašlaik teorētiski iespējama Saeimas atlaišana un kas to var rosināt.
Tauta nevar. Prezidents vēl var, bet negrib
Pašreizējās 13. Saeimas atlaišanu iniciēt var vienīgi Valsts prezidents, jo Satversme neparedz iespēju pašai tautai rosināt (ar desmitās daļas vēlētāju parakstu) Saeimas atlaišanu ne gadu pēc tās sasaukšanas, ne gadu pirms tās sasaukšanas. Te jāpiebilst, ka prezidentam arī ir savs ierobežojums – viņš nedrīkst rosināt Saeimas atlaišanu pusgadu pirms savu pilnvaru beigām.
Politiķi un sabiedrībā zināmi ļaudis 13. Saeimas vēlēšanās
Vējonis oficiāli amatā stājās 2015. gada 8. jūlijā. Un, ja viņš tik tiešām grib rosināt Saeimas atlaišanu, tad viņam jāpasteidzas, jo to var izdarīt tikai līdz 8. janvārim, kad beidzas Vējoņa termiņš, kad viņš var rosināt Saeimas atlaišanu. Pēc 8. janvāra pusgadu 13. Saeima teorētiski var dzīvot cepuri kuldama, neuztraucoties par nākotni līdz jaunā prezidenta vēlēšanām (kurš, starp citu, ir jāievēl pašai Saeimai). Un ja Saeima muļļāsies ar Valsts prezidenta vēlēšanām, tāpat kā ar ministru prezidenta iecelšanu, tad tā teorētiski var būt „ārpus likuma” līdz 6. novembrim, kad tautai beidzot pavērsies likumīgas iespējas rosināt nobalsošanu par Saeimas atlaišanu. Parastā tauta līdz tam laikam var Jēkaba ielā lauzt bruģakmeņus vai virināt lietussargus, cik vien tīk, bet deputātiem no tā nebūs ne silts, ne auksts!
Viss nav tik vienkārši
Ja tomēr Vējonis novembra pēdējās dienās sadūšosies atlaist Saeimu, ko viņš gan sakās nedarīšot, ievelētajiem tautas deputātiem siltas vietiņas parlamentā tik un tā būs garantētas kādus piecus mēnešus. Jo no vienas Saeimas atlaišanas līdz otras sasaukšanai paies teju pieci mēneši.
Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa inaugurācijas balle
Savu pirmo darba dienu Valsts prezidenta amatā 2015. gada 8. jūlijā Raimonds Vējonis noslēdza ar inaugurācijas pasākumu Melngalvju namā.
Tāds precedents jau reiz bija, kad Valdis Zatlera ar savu slaveno rīkojumu numur divi 2011. gada 28. maijā atlaida 10. Saeimu. Bet Saeimu tik vienkārši atlaist nevarēja. Vispirms bija nepieciešama tautas nobalsošana par Saeimas atlaišanu un pēc tam jāsarīko jaunas vēlēšanas. Tautas nobalsošana notika 23. jūlijā, vēlēšanas - 17. septembrī, bet jaunā, 11. Saeima uz savu pirmo sēdi sanāca tikai 17. oktobrī.
Un ja arī Vējonis sadūšosies atlaist Saeimu, tad vēl nav garantijas, ka tas tā tik tiešām notiks, jo pēc tam sekojošā tautas nobalsošanā vairāk nekā pusei vēlētāju jāpasaka skaidras ardievas esošajai Saeimai. Ja tomēr lielākā daļa ir pret Saeimas atlaišanu, tad Rīgas pils būs jāpamet Vējonim, kas pašreizējam prezidentam lielu skādi nesagādās, jo viņam pilnvaru termiņš tik un tā beidzas pēc dažiem mēnešiem.
Kamēr partijas kašķējas, prezidents devies uz Ukrainu
Pirmdien uz politiskās skatuves varētu risināties dramatiskas scēnas. Neiespējami pateikt, ko tad partijas varētu virzīt premjera amatam. Tāpat kafijas biezumos atliek vien zīlēt, kas ir slavenais Vējoņa „plāns B”, kura aprises viņš atsakās izpaust, kas varētu būt partijām nepatīkams, bet „nekādā gadījumā nav saistīts ar Saeimas atlaišanu”.
Vējonis izteicies: „Cik es dzirdu no kuluāriem, tās sarunas pašreizējā brīdī īsti nenotiek, un ir kaut kāds zināms klusums - katrs sēž savos ierakumos un kaut ko gaida, gaida, kad prezidents sauks kādu kandidātu”. Visdrīzāk Vējonis, ja partijas savā starpā nespēs vienoties par kādu konkrētu premjera amata kandidātu, šim amatam varētu nosaukt kādu citu – bezpartejisku cilvēku, jo prezidents Saeimā ievēlētām partijām vairs nevēlas dot vēl vienu iespēju izvirzīt savu ministra prezidenta kandidātu.
Tikmēr prezidents Latvijas partijniekus atstājis savā vaļā un pats devies oficiālā vizītē uz Ukrainu.