Drošības līdzeklis uzņēmējam Viesturam Tamužam - aizliegums izbraukt no valsts
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas "KPV LV" finansēšanu aizdomās turētajam uzņēmējam Viesturam Tamužam izņēmis mobilo telefonu un aizliedzis izbraukt no valsts, pastāstīja advokāts Mārtiņš Kvēps.
Tamuža advokāts Mārtiņš Kvēps apliecināja, ka uzņēmējs tiek turēts aizdomās par politiskās organizācijas nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, kas izdarīta personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, kā arī par krāpšanu, kas izdarīta personu grupā un lielā apmērā.
Uzņēmējam piemēroti divi drošības līdzekļi - uzturēšanās noteiktā vietā un aizliegums izbraukt no valsts. Tamužam KNAB nav aizliedzis tikties ar abiem pārējiem aizdomās turētajiem - Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu, viņa partijas biedru Ati Zakatistovu vai vēl kādām citām personām.
Uzturēšanās noteiktā vietā ir aizdomās turētā saistība uzturēties procesa virzītāja norādītajā laikā un noteiktajā vietā vai neatstāt ilgāk par 24 stundām konkrēti norādīto dzīves vai pagaidu uzturēšanās vietu bez procesa virzītāja atļaujas. Tāpat šis drošības līdzeklis paredz, ka personai bez kavēšanās ierasties pēc procesa virzītāja uzaicinājuma vai izpildīt citus kriminālprocesuālos pienākumus.
KNAB darbinieki veikuši kratīšanu uzņēmēja mājā, kur izņēmuši vienīgi mobilo telefonu, norādīja Kvēps.
Patlaban uzņēmējs plašākus komentārus nesniegs, taču viņam pirmdien, 25.jūnijā, plānota preses konference. Advokāts norādīja, ka aiz notikušā "priekšskara samanāmas ekonomikas intereses", lai nodarītu Tamužam kā uzņēmējam pāri. Iespējams, kādas personas KNAB "piespēlējušas" nepatiesu informāciju.
Viens no partijas "KPV LV" līderiem, advokāts Aldis Gobzems aģentūrai LETA pieļāva, ka partijas biedriem nav noteikts drošības līdzeklis tikties vienam ar otru. Viņš gan norādīja, ka neesot lasījis izmeklēšanas dokumentus attiecībā uz partijas biedriem. Iespēja, ka šāds drošības līdzeklis nav piemērots gan izrietot arī no tā, ka pirmdien, 25.jūnijā, gaidāma preses konference.
Gobzems un Zakatistova advokāts Andris Kluss aģentūrai LETA norādīja, ka noteiktie drošības līdzekļi ir vai drīzumā tiks pārsūdzēti. Kluss uzsvēra, ka Zakatistova aizturēšana un viņam piemērotie drošības līdzekļi ir nepamatoti. Reizē viņš norādīja, ka klients nav viņu pilnvarojis sīkāk komentēt šos jautājumus.
Kluss apliecināja, ka notikušās kratīšanā pie Zakatistova "nekas sevišķs" neesot izņemts. Advokāts gan nezinot vai kratīšana ir notikusi Zakatistovam piederošajā uzņēmumā "Per capita".
Ja ziņots, ka pagājušā gada jūnijā sāktajā kriminālprocesā divas personas atzītas par aizdomās turētām par politiskās organizācijas nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, kas izdarīta personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, kā arī par krāpšanu, kas izdarīta personu grupā un lielā apmērā.
Tāpat vēl viena persona atzīta par aizdomās turēto par politiskās organizācijas nelikumīga finansējuma pieņemšanu lielā apmērā un par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā.
Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.
Balstoties uz KNAB preses paziņojumā un aģentūras LETA rīcībā esošo informāciju, no kriminālprocesa materiāliem izriet, ka 2016.gada pavasarī Tamužs vienojās ar politiskās organizācijas valdes locekli, ka personu grupā izkrāps finanšu līdzekļus lielā apmērā no kāda uzņēmuma, ko KNAB apzīmējis ar burtu "B", nolūkā tos novirzīt politiskās organizācijas nelikumīgai finansēšanai.
Uzņēmuma padomes priekšsēdētājs paziņojis uzņēmuma "B" valdes priekšsēdētājam, ka vēlas nolīgt kādu personu stratēģisku konsultāciju sniegšanai personīgi viņam kā padomes priekšsēdētājam. 2016. gada 1.jūnijā tika noslēgts līgums starp uzņēmumu "B" un uzņēmumu "Per capita" par konsultāciju sniegšanu. "Firmas.lv" dati liecina, ka "Per capita" pilnībā pieder Zakatistovam.
Analoģisks līgums par konsultāciju pakalpojumu sniegšanu tika noslēgts arī 2016.gada 30.decembrī. Saskaņā ar līgumu, ik mēnesi uzņēmums "B" pārskaitīja naudas līdzekļus 2000 eiro apmērā un pievienotās vērtības nodokli uz "Per capita" bankas kontu.
Tas turpinājās līdz 2017.gada jūnijam, kad plašsaziņas līdzekļos parādījās ziņas par Saeimas deputāta, Zakatistova un Tamuža sarunām.
Sarunās Zakatistovs paziņojis, ka saņem no uzņēmēja 2000 eiro mēnesī. Savukārt uzņēmējs jautājis par viņam iegūstamo nosacīto labumu, vai tā būs nauda, vai vara, vai ekonomikas ministra postenis.
KNAB uzskata, ka minētie finanšu līdzekļi tika novirzīti maksājumu veikšanai, kuru rezultātā, pamatojoties uz noslēgtiem līgumiem, politiskajai organizācijai bija iespējams bez maksas izmantot partijas biroja telpas.
Krāpšanas rezultātā iegūtie finanšu līdzekļi lielā apmērā tika izmantoti "KPV LV" finansēšanai.
Tāpat KNAB uzskata, ka Saeimas deputāts kārtējā valsts amatpersonas deklarācijā par 2015.gadu norādīja nepatiesas ziņas par ienākumiem lielā apmērā.