Liepājas pludmale noklāta ar simtiem mirušu grunduļu līķiem. Pētnieks skaidro - kāpēc tā?
foto: liepajniekiem.lv
Šonedēļ pāris dienu Liepājas pludmale bija nosēta ar ļoti lielu daudzumu beigtu zivju, lielākoties apaļo jūras grunduļu.
Sabiedrība

Liepājas pludmale noklāta ar simtiem mirušu grunduļu līķiem. Pētnieks skaidro - kāpēc tā?

Kasjauns.lv

Liepājas pludmale nedēļas sākumā uz pāris dienām pārvērtās par simtiem beigtu zivju kapsētu. Jūras liedags visā pilsētas pludmales garumā bija nosēts ar ļoti lielu daudzumu beigtu zivju, lielākoties apaļajiem jūras grunduļiem.

Liepājas pludmale noklāta ar simtiem mirušu grundu...

Otrdien Komunālās pārvaldes traktori izskalotās zivis ar visu jūraszāļu kārtu stūma kaudzēs, lai pēc tam vestu uz atkritumu poligonu „Ķīvītes” Grobiņas pagastā, raksta Liepājas laikraksts „Kurzemes Vārds”. Drīzumā tās visas tiks aizvāktas pilnībā. Beigtās zivis klāja pludmali gandrīz visā tās garumā. Tādā daudzumā izskalotas zivis līdz šim Liepājā vēl nebija manītas, stāstīja liepājnieki. Daudz beigtu apaļo jūrasgrunduļu liedagā Liepājā un arī citur piekrastē mētājās arī pagājušā gada jūnijā, bet tik daudz to toreiz neesot bijis.

Miruši grunduļi Liepājas pludmalē

Grunduļa mūžs nav bezgalīgs, tie mirst, sasniedzot četru piecu gadu vecumu, „Liepājas Vārdam” sacīja zivju pētnieks Ēvalds Urtāns. Šie, no siltākām jūrām ar kuģiem ievazātās invazīvās sugas pārstāvji, ļoti reti pārsniedzot 25 centimetru garumu un ceturtdaļkilograma svaru. Tad tie mirst vai arī pēc nārsta vasarā ir palikuši bez spēka un stiprākā vējā tiek izskaloti krastā, skaidroja Urtāns.

Būtu tikai daži simti kilogramu, tad dzīvnieki visu apēstu, bet tagad tie nespēj visu notiesāt un cilvēks izskalotās zivis ievēro. Jūrā pie Kurzemes krastiem šo zivju ir ļoti daudz, invazīvās zivis dodas virzienā uz Rīgas jūras līci, klāstīja zivju pētnieks.
Iepriekš Urtāns dzirdējis, ka pārmetumus par krastā izmestām zivīm velta zvejniekiem, kuri tā varētu būt atbrīvojušies no lieka loma. Tomēr pēc viņa uzskata pārmetumi zvejniekiem nav pamata: „Es pievienojos zinātnieku uzskatam, ka grunduļi, tāpat kā stagari, aiziet bojā un, ja tuvāk krastam, tad tos izmet. Un zvejnieki nav vainīgi”.