Tiesībsargs danco pēc Šlesera stabules?
„Pēc sava rakstura, viņš grib mieru un ar visiem pa labam,” par Tiesībsargu Romānu Apsīti saka viņa padotie, kas vēlas palikt anonīmi. Pa labam Apsītim nav vienīgi izdevies sadzīvot ar saviem darbiniekiem, kas nu pieprasa viņa demisiju.
Pipari no meitas, laba alga šoferim
„Visu šo laiku Tiesībsargs nav īsti pildījis savas funkcijas pilnā apmērā. Atskanot zvanam no ministrijas vai Valsts prezidenta kancelejas, var tikt mainīts viedoklis,” kasjauns.lv stāsta Tiesībsarga birojā. Piemēram, pērn toreizējais bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainars Baštiks aizskaroši izteicās par nepilnajām ģimenēm: „...neveiksmīgi cilvēki, kas ir bankrotējuši savās attiecībās...” Nepilnvērtīgas ģimenes — arī tas ir Baštika vērtējums.
„Tiesībsarga birojs uz to pauda savu paziņojumu, norādot par diskrimināciju. Vēlāk Apsītis asi reaģēja, sakot, ka no meitas saņēmis pārmetumus. Meita tāpat kā Baštiks ir Pirmajā partijā. Apsītis ir politiski ietekmējams,” stāsta darbinieki. Apsīša meita Anda Ozola ir strādājusi Baštika sekretariātā, bijusi „Latvijas Pasta” padomes locekle.
Interesanti, ka maijā Apsītis parakstījis atzinumu, kurā teikts, ka vairākām valsts un pašvaldību iestādēm un dienestiem būtu jāpiešķir tiesības iedzīvotājiem sniegt informāciju „mazākumtautību valodā” un „svešvalodā”, proti — krieviski. Šajā virzienā stūrē arī jau pieminētā Pirmā partija.
Klusums būtiskās reizēs
Nav jau tā, ka ar visiem padotajiem Tiesībsargs nesatiek. Viņa šoferim bijusi 800 alga (uz papīra), par apkopējām strādā šofera sieva un meita.
Apsītim ir padomniece juridiskajos jautājumos — Velga Slaidiņa. Viņš pats ir tiesību zinātņu doktors, bijis Satversmes tiesas tiesnesis, tāpēc šķiet dīvaini, ka nepieciešama šāda padomniece, turklāt birojā strādā 29 juristi. Slaidiņa arī nav specializējusies cilvēktiesībās. „Viņai ir liela ietekme uz Tiesībsargu, viņas iespaidā Apsītis mainījis viedokli. Sabiedrībai ļoti būtiskās reizēs Tiesībsargs ir klusējis vai nācis klajā ar paziņojumu ļoti novēloti. Tā bija ar māmiņu algām, pensijām,” teic avoti birojā. Kad valdība un Saeima sprieda par pensiju samazināšanu un citiem budžeta jautājumiem, padomniece vien ieteikusi nesteigties ar paziņojumiem.
Neierodas ar pārskatu Saeimā
„Politiskajā elitē jau ņirgājas par biroju,” atzīst darbinieki. Apsītis nav pūlējies vairot Tiesībsarga prestižu, bet bez tā grūti ko panākt. „Pērn, kad sprieda par pievienošanos invalīdu tiesību konvencijai, viņš negāja uz invalīdu pasākumu — neesot klauns, kas ies visur. Viņš nesaprot, ka Tiesībsargs balstās uz autoritāti sabiedrībā.” 18. jūnijā Apsītis neieradās Saeimā, kur viņu gaidīja ar pārskatu par paveikto.
Ir gadījumi, kad Apsītis un darbinieki velk vezumu uz pilnīgi dažādām pusēm. Pērn pavasarī Tiesībsargs paziņoja, ka obligātā karoga pacelšana pie privātpersonu ēkām pārkāpj cilvēktiesības, jo liedz paust attieksmi pret konkrēto notikumu. Pēc tam atskanēja dusmīgs zvans no Valsts prezidenta kancelejas. Pēc mēneša Apsītis intervijā „Latvijas Avīzei” pauda, ka viņš šādu paziņojumu nav parakstījis, to izdarījuši padotie, un viņiem esot pārspīlēta cilvēktiesību izpratne.
Pirms atvaļinājuma padzen nevēlamos
Pēdējā pusgadā birojā valdot milzīgs psiholoģiskais diskomforts, dzirdēts pat, kā padomniece kliegusi uz darbiniekiem. Pašlaik Apsītis devies atvaļinājumā, bet pirms tam viņa svarīgākais veikums bija atstādināt no darba savu vietnieci Diānu Šmiti un arodbiedrības priekšsēdētāju Anniju Dāci. Tā kā Tiesībsargu ieceļ Saeima, konflikts šajā birojā jāizvērtē parlamentam, paziņojis Valsts prezidents Valdis Zatlers un premjers Valdis Dombrovskis. Apsītis ir amatā kopš 2007. gada, kad uz Valsts Cilvēktiesību biroja bāzes izveidoja Tiesībsarga institūciju.