Tehnisku iemeslu dēļ Saeimā iestrēgst tik svarīgais olšūnu jautājums. FOTO
Tehnisku iemeslu dēļ Saeimas Sociālo un darba lietu komisija aicinājusi no šodienas parlamenta sēdes darba kārtības izslēgt likumprojektu, kas paredz, ka par olšūnas donoru var būt tikai dzemdējusi sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem. Tikmēr apr 9.00 no rīta pie Saeimas pulcējās ap 100 cilvēku, kuri protestēja pret seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumiem.
Kā norādīja komisijas priekšsēdētāja biedrs Einārs Cilinskis (VL-TB/LNNK), tas saistīts ar to, ka likumprojektu vajag noformēt nedaudz citādāk, jo iepriekš tas bija atgriezts komisijai. Viņš arī norādīja, ka likumprojektu varētu izskatīt nākamajā sēdē, 16.jūnijā.
Protesta akcijā pie Saeimas pret Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumiem pulcējās aptuveni 60 cilvēki. Protestētāji operē ar dažādiem plakātiem, kuros vēstīts "Olšūnas pieder sievietei nevis valstij", vai arī "Deputāti - nelieniet manās biksītēs". Daļa protestētāju sarunājas ar deputātiem, izdalot "Kinder" šokolādes olas. Protesta akcijā manīts arī publicists un filosofs Ilmārs Šlāpins.
Domubiedru grupa "Feministu forums" ceturtdien pie Saeimas ēkas rīko protesta akciju, aicinot nepieļaut nedzemdējušu sieviešu diskrimināciju.
Protests pret olšūnu ziedošanas ierobežojumiem
Kā ziņots, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija iepriekš izskatīšanai trešajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, nemainot normu, ka par olšūnas donoru var būt tikai dzemdējusi sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem.
Iepriekš likums paredzēja, ka olšūnu donore var būt sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem un nebija ietverts nosacījums, ka tā var būt tikai dzemdējusi sieviete.
Grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā arī paredz grūtniecei, kura vēlas mākslīgi pārtraukt grūtniecību, iespēju saņemt valsts nodrošinātu konsultāciju. Konsultācija būs brīvprātīga un būs iespējama pie ģimenes ārsta vai cita speciālista (ārsta psihoterapeita, ginekologa vai citas ārstniecības personas), kurš ir apmācīts sniegt šādu konsultāciju. Iespēju saņemt šādu konsultāciju valsts nodrošinās no 2018.gada.
Likumprojekts paredz atcelt aizliegumu Latvijā importēt un eksportēt donoru dzimumšūnas, informēja Saeimas Preses dienestā. Donora dzimumšūnas importēt un eksportēt varēs medicīniskās apaugļošanas mērķim. Līdztekus likums paredzēs deleģējumu Ministru kabinetam noteikt dzimumšūnu ieguves, apstrādes, uzglabāšanas, izplatīšanas (arī eksportēšanas un importēšanas) un izsekojamības kārtību, kā arī kvalitātes un drošības prasības.
Pamatojot nepieciešamību atcelt dzimumšūnu importa un eksporta aizliegumu, likumprojekta autori norāda, ka starp Latvijas iedzīvotājiem nav pietiekami daudz brīvprātīgu dzimumšūnu donoru, kuri atbilstu izvirzītajiem kritērijiem. Jāņem vērā, ka no viena donora dzimumšūnām valstī var būt ne vairāk par trim dzimušiem bērniem, lai pēc iespējas mazinātu neapzināta incesta risku - iespēju radīt pēcnācējus personām, kuras dzimušas no viena dzimumšūnu donora.
Saeima Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumus sāka skatīt jau 2016.gada 11.februāra sēdē, kad pēc deputātu pieprasījuma tie tika nodoti atpakaļ komisijai. Pēc precizējumu izdarīšanas komisija virzīs likumprojektu tālākai izskatīšanai Saeimas 9.jūnija sēdē.
Nodzīvojušies - 21.gs man ir jāpierāda savas tiesības uz manu ķermeni. Mja. #AIZLIEGTSIEVIETEI https://t.co/eCLEr9ixK8
— Ieva Brante (@ibrante) June 8, 2016
Rīt pie Saeimas, 8:30
Kā ministrs var noteikt, ka sievietei, kurai pašai nav bērnu, nevar ar pilnvērtīgu motivāciju ziedot savu olšūnu citai sievietei?
— Ance Pavasare (@Pavasariite) June 9, 2016
Ja sievietei vēl nav bērnu, viņa ir uzskatāma par neauglīgu, kamēr nav pierādījusi pretējo. #BelēvičaLoģika #olšūnas #kājstarpe #navKoDarīt
— Jānis Lācis (@Lidotajs) June 9, 2016
Vispār diezgan mundra tauta šorīt. Pazīstamu cilvēku daudz, tas slikti. Nozīmē ka nespējam iesaistīt parasto tautu. #OlšūnuProtests
— Chai (@Chainjix) June 9, 2016
Paldies piketa pret sieviešu tiesību ierobežošanu ziedot olšūnas dalībniecēm,-kiem! Cerēsim, ka kolēģi sadzirdēs. pic.twitter.com/TD63B4oxHV
— Ilze Vinkele (@Vinkele) June 9, 2016
No tautas veselības viedokļa raugoties, jebkura vesela sieviete reproduktīvā vecumā ir vienādi spējīga ziedot olšūnas. VVF
— Vaira Vike-Freiberga (@VairaVF) June 9, 2016
visvairāk man šajā olšūnu debatē patīk tas, ka esmu droša - lielai daļai lēmēju nemaz nav ne jausmas, kur ir olšūnas un kā tās funkcionē.
— Agnese Logina (@ms_logina) June 8, 2016
Par olšūnām gribētos dzirdēt ārstu viedokli, nevis filosofu, geju, neizdevušos politiķu utt viedokli.
— Dace Zariņa (@DaceZa) June 8, 2016
Kādi varētu būt slēptie/patiesie iemesli olšūnu donoru samazināšanai?Ir versija par importa lobiju.Kur tik lēti importa olšūnas dabūs?-Bēgļi
— Kristina Blumberga (@KBlumberga) June 7, 2016
Sajūta, ka tie lēmumi par literatūru skolās, smēķēšanu pie stūres, sieviešu tiesībām utt. ir aizsegs tam, ka reāli neko negribas darīt.
— Sanitasii (@Sanita_Silina) June 8, 2016
LETA/Foto: Shutterstock/Edijs Pālens/LETA