Sabiedrība

Solāriji Latvijā spēcīgāki par sauli

Jauns.lv

Sauļojoties solārijā, Latvijas iedzīvotāji sevi bieži pakļauj ultravioletajam starojumam, kas ir spēcīgāks par pusdienlaika sauli pie ekvatora un var nodarīt nopietnu kaitējumu veselībai, liecina šodien publiskotā, Eiropas Komisijas (EK) finansētā pētījuma rezultāti.

Solāriji Latvijā spēcīgāki par sauli...

EK pārstāvniecības Latvijā preses sekretārs Ivars Bušmanis aģentūru LETA informēja, ka Latvijā ultravioletā starojuma stiprums tika mērīts 11 solāriju iekārtām, un visos gadījumos tas vairākas reizes pārsniedza normu jeb 0,3 vatus kvadrātmetrā.

Kopumā pētījumā tirgus uzraudzības organizācijas desmit dalībvalstīs no 2008.gada septembra līdz 2009.gada septembrim pārbaudīja vairāk nekā 500 solārija iekārtu, konstatējot trīs galvenās problēmas - pārāk lielu ultravioleto starojumu, patērētājiem par ultravioletā starojuma radītajiem riskiem nav informācijas un sauļoties var arī nepilngadīgie.

Noteiktā norma jeb 0,3 vati kvadrātmetrā atbilst ļoti spēcīgai saules gaismai, kas dabā sastopama vien pusdienlaikā, spīdot saulei pie ekvatora. Tik stiprs starojums būtiski palielina apdegumu, straujas ādas novecošanās un ādas vēža risku.

Šā gada 1.janvārī Eiropas Savienībā (ES) stājās spēkā noteikumi, kas uzliek par pienākumu dalībvalstīm rūpēties, lai solāriji atbilstu noteiktajām drošības prasībām.

Veicot pētījumu Latvijā, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pērn arī noskaidroja, ka 93% pārbaudīto solārija pakalpojumu sniegšanas uzņēmumu nav pārliecinājušies par ierīces radīto starojuma līmeni. Vairākās citās ES dalībvalstīs pārāk spēcīgs starojums tika konstatēts tikai 10% līdz 20% pārbaudīto solāriju.

"Mani satrauc fakts, ka liela daļa solārija pakalpojumu sniedzēju neievēro noteiktās drošības prasības. Tas ir nopietns drauds veselībai, jo saslimstība ar ādas vēzi divkāršojas ik pa 15 līdz 20 gadiem. Uzraudzības iestādēm dalībvalstīs jārūpējas par šo ierīču drošību," saka ES veselības un patērētāju politikas komisārs Džons Dalli.

Pavisam pētījums tika veikts desmit dalībvalstīs - Latvijā, Beļģijā, Kiprā, Čehijā, Vācijā, Dānijā, Somijā, Ungārijā, Nīderlandē un Polijā.

Pētījuma otrajā daļā bez Latvijas piedalīsies vēl 11 valstis, un tajā tiks veikti vēl vairāki mērījumi, papildus skaidrojot patērētājiem ar solāriju lietošanu saistītos riskus un informējot par drošu sauļošanos.

LETA