Deputāti saņem "neskaitāmus zvanus" par TV nepieejamību pēc dekoderu iegādes
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija ir saņēmusi "neskaitāmus zvanus", kuros iedzīvotāji izsaka sūdzības.
Izrādās, ne tikai attālākos Latvijas reģionos, bet arī Pierīgā pēc dekoderu iegādes sabiedriskā televīzija digitālajā apraidē nav redzama
"Mēs neprasām, lai SIA "Lattelecom" visiem Latvijas iedzīvotājiem iegādātos dekoderus vai jaunus televizorus digitālās televīzijas uztveršanai, taču viņu pienākums ir nodrošināt kvalitatīvu signālu ikvienai Latvijas mājsaimniecībai," uzsver komisijas priekšsēdētāja Ingrīda Circene.
Šādos apstākļos komisija nolēmusi tikties ar SIA "Lattelecom" pārstāvjiem, lai spriestu par to, kā uzlabot sabiedriskās televīzijas pieejamību visiem Latvijas iedzīvotājiem. Uz komisijas sēdi rīt aicināti Nacionālās radio un televīzijas padomes, SIA "Lattelecom", Latvijas Valsts radio un televīzijas centra, kā arī Latvijas Raidorganizāciju asociācijas pārstāvji.
"Lattelecom" ir paziņojis, ka ir gatavs sponsorēt ciparu virszemes televīzijas dekoderu iegādi 70 000 trūcīgu mājsaimiecību un samazināt bezmaksas nacionālo kanālu apraides maksu par 25%, ja valsts pagarinās "Lattelecom" tiesības veikt ciparu apraidi līdz 2018.gada beigām. Patlaban "Lattelecom" ir tiesības veikt ciparu apraidi līdz 2013.gada beigām.
"Lattelecom" valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis piebilda, ka šādam solim vēl jāformulē juridiskais pamatojums un mehānisms, kā apstiprināt mazturīgas mājsaimniecības statusu, lai varētu saņemt "Lattelecom" piedāvājumu. To varētu darīt ar Saeimas balsojumu, tādējādi vienlaikus ietaupot 3,5 miljonus latu, kas valstij būtu jātērē, lai subsidētu mazturīgo piekļuvi televīzijai.
"Lattelecom" komercdirektore Kerli Gabriloviča biznesa portālam norādīja, ka daudzās citās Eiropas valstīs ciparu apraides koncesijas garums esot vismaz desmit gadi, bet Igaunijā tas esot beztermiņa.
Satiksmes ministra Kaspara Gerharda (TB/LNNK) padomniece Inga Spriņķe biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja, ka Satiksmes ministrija aicināšot Tieslietu ministriju un Valsts kanceleju sniegt atzinumu, vai vispār iespējams mainīt notikušā konkursa noteikumus. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem konkurss par ciparu virszemes apraidi paredzēja uzvarētājam saņemt tiesības uz pieciem gadiem veikt ciparu apraidi, tas ir, līdz 2013.gadam.
Jautājumu lūgts padziļināti izpētīt abu valsts iestāžu juristiem, jo, "ātrumā skatot", termiņa pagarināšana nešķiet iespējama. "Lattelecom" vairākkārt publiski izteicis domu par dekoderu subsidēšanu, ja būtu piešķirts garāks ciparu apraides termiņš, un "beidzot šo lietu vajadzētu noskaidrot", sacīja Spriņķe.
Vienlaikus Sprinķe piebilda, ka tiekot apspriestas arī citas iespējas nodrošināt mazturīgajiem piekļuvi ciparu virszemes televīzijai pēc analogās apraides izslēgšanas visā valstī šī gada 1.jūnijā. Tostarp tiek diskutēta iespēja iegūt līdzekļus "no kāda valsts uzņēmuma", ar ko jāsaprot Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs. Summa, kas tiek apspriesta, ir no 2,5 līdz 3,5 miljoniem latu.
Eiropas Savienības noteikumi prasa, lai valsts atbalsts piekļuvei elektroniskajiem medijiem ievērotu tā saukto tehnoloģisko neitralitāti, kas nozīmē, ka ar tiešu valsts atbalstu Latvijas mazturīgajiem būtu jāpiedāvā maksājuma līdzeklis (vaučers), ar kuru tie varētu apmaksāt gan dekoderu, gan piekļuvi satelīttelevīzijai, gan kabeļtelevīzijas un interneta televīzijas piekļuves pamatizmaksas.