Ogres novada domes deputātu kandidāti: Egila Helmaņa gāzēji, Ikšķiles patrioti un ugunsdzēsēju dienesta reorganizētāji
foto: Ogres novada pašvaldība
Ogres novadu grib pārvaldīt 172 cilvēki, kaut gan šāda iespēja pavērsies tikai 23 (attēlā: Ogres Neatkarības laukuma atklāšana šī gada 4. maijā).

Ogres novada domes deputātu kandidāti: Egila Helmaņa gāzēji, Ikšķiles patrioti un ugunsdzēsēju dienesta reorganizētāji

Jauns.lv

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Šoreiz stāsts par Ogres novada domes deputātu kandidātiem. Novads pirms četriem gadiem, kad tam tika pievienoti Ikšķiles, Lielvārdes un Ķeguma novadi, kļuva par iedzīvotāju ziņā lielāko valsts novadu, kura domē jāievēl 23 deputāti – un tur domnieku skaita ziņā būs otra lielākā vietvara valstī aiz Rīgas.

Ogres novada domes deputātu kandidāti: Egila Helma...

Ne visi Ogrei pievienoto likvidēto novadu iedzīvotāji bija priecīgi par šo soli. Visskaļāk iebilda Ikšķile, kas vērsās pat Satversmes tiesā, kura atzina, ka reforma attiecībā uz ikšķilniekiem tomēr atbilst pamatlikumam. Arī Lielvārde un Ķegums neveiksmīgi centās panākt to apvienošanu vienā novadā, nevis pie Ogres. Tāpat novada domes vēlēšanās izšķiroša nozīme būs arī attieksmei pret līdzšinējo vietvaras vadītāju Egilu Helmani, kurš Ogres novadu vada jau kopš 2017. gada un kuru daudzi grib redzam aizejam no Ogres novada domes ēkas Brīvības ielā 33. Ogres novada domē jāievēl 23 domnieki, un par tādiem vēlas kļūt 172 no astoņiem sarakstiem. Visvairāk uz novada domi kandidē “Jaunās vienotības” sarakstā, bet no Vidzemes partijas listes un Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK, Zaļo un Zemnieku savienības un Latvijas Zaļās partijas apvienotā saraksta - 25 kandidāti. Savukārt vismazāk vārdu ierakstīts “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunalatvieši” sarakstā – tikai 13.

foto: Ogres novada pašvaldība
Uz Ogres novada domes 23 deputātu vietām pretendē 172 kandidāti no astoņiem sarakstiem.
Uz Ogres novada domes 23 deputātu vietām pretendē 172 kandidāti no astoņiem sarakstiem.

* “Jaunās vienotības” (JV) saraksta līdere ir Veselības ministrijas parlamentārā sekretāre Dace Kļaviņa. Viņai seko Ogres novada domes deputāts Jānis Siliņš, kurš pirms kāda laika pameta vietvaras koalīciju sakot: “Izvēlējos aiziet no Zemnieku savienības un pievienoties “Jaunās vienotības” komandai, jo pēc reformas JV vienīgā spēja apvienot visu bijušo novadu partiju pārstāvjus, diemžēl Zemnieku savienība to nespēja. Aiz viņa seko vēl trīs dāmas no “valdības mājas” - Veselības ministrija, veselības ministra padomniece juridiskajos jautājumos Līga Āboliņa, Izglītības un zinātnes ministrija, Ministres biroja vadītāja Silvija Amatniece un Valsts kancelejas Pārresoru koordinācijas departamenta konsultante Indra Leja. Sarakstu noslēdz Igors Miglinieks, kurš 1988. gada vasaras Olimpiskajās spēlēs kļuva par olimpisko čempionu PSRS basketbola komandas sastāvā, tagad basketbola treneris Miglinieks Igors, kurš jau 2013. gadā kandidēja Ikšķiles novada domes vēlēšanās no partijas “Vienotība” un arī tika ievēlēts vietvarā (tagad viņš arī ir novada deputāts). Vēlmi bit par Ogres novada deputātu viņš izradījis neraugoties uz to, ka pašlaik ir basketbola treneris tālajā Ķīnā - Guandunas komandā “Southern Tigers”. Vienotībnieku programmā teikts: “Ogres novadam ir jākļūst par ekonomiski spēcīgāko Latvijas centrālo novadu.”

foto: Evija Trifanova/LETA
 Pašreizējam Ogres novada mēram Egilam Helmanim ir daudz pretinieku, bet tikpat spēcīgi ir arī viņa atbalstītāji.
Pašreizējam Ogres novada mēram Egilam Helmanim ir daudz pretinieku, bet tikpat spēcīgi ir arī viņa atbalstītāji.

* Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK, Zaļo un Zemnieku savienības un Latvijas Zaļās partijas kopīgā saraksta līderis ir pēdējo gadu laikā ar vairākiem skandāliem saistītais pašreizējais novada mērs Egils Helmanis. Pret viņu, piemēram, ir rīkots pat pikets, jo viņš iestājās par sankcijām pakļautā Putina oligarha Pjorta Avena porcelāna izstādi pilsētas muzejā. Pēc tam sekoja skandāls ar jauna muzeja direktora meklēšanu, nu bez vadības palikusi arī pašvaldības policija (acīmredzami, ka pārāk no Egila Helmaņa neatkarīgi darbinieki nespēj noturēties vietvaras pārvaldīto institūciju vadībā). Tāpat Egils Helmanis bijis iesaistīts arī vairākās tiesvedībās, piemēram, 2020. gadā bez notiesājoša sprieduma noslēdzās 12 gadus ilgusī tiesvedība pret Egilu Helmani, kurš it kā centies piekukuļot Ogres televīzijas īpašnieku Artūru Robežnieku, lai no tālrādes programmas tiktu izņemts Egilam Helmanim neglaimojošs sižets. Viņš pašvaldības domes vadībā, ievēlēts no nacionāļu saraksta, darbojas jau kopš 2009. gada, bet pašreizējā amatā ir nepārtraukti no 2017. gada. Vietējie politikas vērotāji teic, ka Egila Helmaņa vadības stils ir autoritārs un Ogres novada domi dēvē par “balsošanas mašīnu”, kas bez ierunām nodrošina lēmumprojektu pieņemšanu un neizceļas ar individuāliem viedokļiem. Tāpat Ogres dome citu pašvaldību vidū izceļas ar spītīgo vēlmi gadumijās rīkot dārgas uguņošanas, no kā vairums atteikušās īpaši pēc Krievijas sāktā pilna mēroga kara Ukrainā. Bet tai pašā laikā Egils Helmanis ir saņēmis neskaitāmas atzinības par savām rūpēm, gādājot atbalsta sūtījumus Ukrainai. Arī Tiesībsargs vairākkārt ir kritizējis Ogres vadības valdīšanas stilu, piemēram, Tiesībsargs ir licis Ogrei atvainoties mūziķim, kura koncertu Ogre pēkšņi aizliedza, jo viņš bija kritiski izteicies par domi. Vienlaikus novada centrs dzīvo pārticība (nesen atjaunota Ogres ģimnāzija, bet tikko atklāts Neatkarības laukums), kamēr perifērija jūtas apdalīta. Bet Egils Helmanis vēlētājiem patīk - iepriekšējās vēlēšanās biļetenos viņš saņēma vairāk nekā 5000 plusu. Aiz viņa sarakstā seko 11 pašreizējās domes deputāti, kuru uzskaitījums sākas ar Ogres slimnīcas vadītāju Daini Širovu, Ogres novada vicemēru Gintu Sīviņu un Ogres sporta centra direktori Dzirkstīti Žindigu. Saraksta viducī ir vairāki Latvijā pazīstami ļaudis: mākslinieks, Ogres Vēstures un mākslas muzeja vadītājs Jānis Ziņģītis (14. numurs), kuram seko bijušais 11. un 12. Saeimas deputāts, vēsturnieks Gunārs Rusiņš.

Ar vērienīgu svētku programmu par godu Latvijas Valsts Neatkarības atjaunošanas 35. gadadienai 4. maijā Ogrē tika atklāts Neatkarības laukums un Brīvības ceļa ekspozīcija

Ogrē atklāts Neatkarības laukums un Brīvības ceļa ekspozīcija

Ar vērienīgu svētku programmu par godu Latvijas Valsts Neatkarības atjaunošanas 35. gadadienai 4. maijā Ogrē tika atklāts Neatkarības laukums un ...

* Kustības “Par!” un Jaunā konservatīvās partijas (JKP) līdere ir pašreizējās novada domes deputāte, Rīgas Dzemdību nama valdes locekle Santa Ločmele, kurai seko SIA “ISPS” (uzskaites, grāmatvedības un revīzijas pakalpojumi; konsultācijas nodokļu jautājumos) valdes loceklis Kārlis Avotiņš un SIA “966 FREECOM” (viesmīlības bizness) valdes loceklis Uldis Skudra. Saraksta priekšvēlēšanu programmā teikts: “Ogres novads ir ikvienam! Tas nepieder dažiem – tas pieder mums visiem. Mūsu komanda – kustība “Par!”, JKP un nozaru profesionāļi – apvieno valstiski domājošus un sociāli atbildīgus cilvēkus.” Šī saraksta cilvēki sevi dēvē par “pārmaiņu komandu”.

* Vidzemes partijas pirmais četrinieks ir pašreizējie novada deputāti Raivis Ūzuls, Dace Māliņa, Indulis Trapiņš un Valentīns Špēlis. Vidzemnieki savu priekšvēlēšanu programmu iesāk: “Mēs veidojam Ogres novadu par vietu, kur cilvēki vēlas dzīvot, strādāt un audzināt bērnus. Mēs nesolām visu visiem, bet piedāvājam konkrētas prioritātes un atbildīgu darbu.” Starp daudziem citiem solījumiem, Vidzemes partija teic, ka katram novada pagastam nodrošinās savu ģimenes ārstu, atjaunos sociālās aprūpes centru “Senliepas” Rembates pagastā, palielinās pašvaldības policistu atalgojumu, nepieļaus nevienas skolas slēgšanu novadā, novērsīs maluzvejniecību, novada pilsētās noasfaltēs vēl palikušās grants ielas, labiekārtos peldvietu Lielvārdē un veiks vēl daudz citu labu lietu.

* “Saskaņas” saraksta līderis ir Ķeguma pilsētas pārvaldes vadītājs Juris Laizāns, kurš jau bijis Ogres novada deputāts, otrais individuālā komersanta “Market service” (mēbeļu, mājsaimniecības preču un metālizstrādājumu vairumtirdzniecības aģentu darbība) darbinieks Jegors Laptevs, bet trešais Jaunogres pamatskolas direktors Aleksandrs Horuženko. Partijas programmā teikts: “Mēs runājam dažādās valodās, taču lieliski saprotam viens otru. Mēs koncentrējamies uz to, kas mūs vieno, nevis uz pretrunām. Ideja par saskaņu nav tikai mūsu partijas nosaukumā – tas ir dzīves un darba modelis, kas ļauj dažādiem cilvēkiem veiksmīgi dzīvot un sadarboties.”

* Latvijas Reģionu apvienības (LRA), kuras līderis ir pašreizējais Ogres novada pašvaldības deputāts Rūdolfs Kudļa, kuram seko divi biedrības “Par Ikšķiles novadu” valdes locekļi Madars Martinsons un Kārlis Ansons, piedāvā revolucionāras pārmaiņas. “Par Ikšķiles novadu” mērķis ir “atjaunot Ikšķiles novadu tā administratīvajās robežās, kādas tās bija līdz 2021. gada 30. jūnijam”, lai nodrošinātu vietējās kopienas iedzīvotāju interešu pārstāvību un pašvaldības teritorijas attīstību, veicinot iedzīvotāju savstarpējo sadarbību un saskaņotu rīcību kopējam labumam, kā arī sekmēt pilsoniskās sabiedrības attīstību, iedzīvotāju valstsgribu un demokrātiskas līdzdalības procesu norises, jo “kā jau to visi paredzēja, izņemot valdību un Saeimu, tad novadu reformas rezultāts ir centru attīstība, radot daudz nomales Latvijā. Diemžēl arī bijušais Ikšķiles novads, kas bija pašpietiekams un dotēja citas pašvaldības, nu ir kļuvis par nomali, kur nekas nenotiek.”

foto: Ogres novada pašvaldība
“Latvija pirmajā vietā” Ogres novadā vēlas likvidēt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu un tā funkcijas nodot brīvprātīgajiem “pažarniekiem”.
“Latvija pirmajā vietā” Ogres novadā vēlas likvidēt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu un tā funkcijas nodot brīvprātīgajiem “pažarniekiem”.

* Vēl revolucionārāka ir partija “Latvija pirmajā vietā” (LPP), kuras saraksta līderi ir konditore Velga Kopce, Ogres brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības priekšsēdētājs Jāzeps Janiševs un skaistumkopšanas speciāliste Laura Strazdiņa. LPP, kuras sauklis ir “Cilvēks = veselība, izglītība, drošība, darbs”, sola katrā pagastā veidot brīvprātīgo ugunsdzēsēju vienības, kas pārņems Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienesta funkcijas, izveidot jaunu vidusskolu un rosināt “izveidot konsultāciju centru, kas veicinātu citu novadu, kā arī valstu iedzīvotājus pārcelties uz dzīvi Ogres novadā.”

* “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” programma, kura pašvaldības vēlēšanās Ogres novadā startē ar visšķidrāko sarakstu, ne ar ko īpašu neatšķiras no daudzās citās vietvarās iesniegtajām standartprogrammām. Saraksta līderis ir valsts akciju sabiedrības “Latvijas gaisa satiksme” apsargs Andris Lencis, kuram seko SIA “Bauroc” (būvniecībai paredzētu betona izstrādājumu ražošana) operators un mājsaimniece Kristīne Šmite.

Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5930 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3637 kandidāti ir vīrieši, bet 2293 – sievietes. Jauns.lv turpinās iepazīstināt ar deputātu kandidātiem pašvaldību vēlēšanās un nākamajā reizē par Olaines novadā iesniegtajām listēm.