Pirmais precedents par piespiedu paternitāti: Polijā vīrietis apsūdz bijušo mīļoto un klīniku
foto: Pexels.com
Tēvs pret paša gribu?
Cita pasaule

Pirmais precedents par piespiedu paternitāti: Polijā vīrietis apsūdz bijušo mīļoto un klīniku

Dzīvesstila nodaļa

Jauns.lv

Polijā notiek bezprecedenta tiesas process: pirmo reizi tiek izskatīta lieta, kurā vīrietis apgalvo, ka kļuvis par tēvu bez savas piekrišanas. Strīds izvērtās ap jēdzienu "vecāks piespiedu kārtā", kas var pavērt pilnīgi jaunu nodaļu ģimenes tiesību un medicīnas ētikas jomā.

Pirmais precedents par piespiedu paternitāti: Poli...

Skandāla centrā nonācis vīrietis, kurš pēc šķiršanās uzzinājis, ka viņa bijusī meitene no viņa laidusi pasaulē bērnu. Pēc viņa teiktā, viņa bioloģiskais materiāls izmantots bez viņa ziņas: bijusī partnere pēc attiecību beigām veica procedūru abu kopējā embrija pārnešanai uz savu dzemdi reproduktīvās medicīnas klīnikā, vēsta "Postimees.ee".

Vēl šokējošāku šo stāstu padara fakts, ka, pēc vīrieša apgalvojuma, viltoti dokumenti, lai radītu viņa piekrišanas redzamību embrija pārnešanai. Viņa paraksts uz paredzētajām atļaujām nav īsts.

Tiesības cīnīties pret piespiedu paternitāti

Lietā lielu ieinteresētību izrādījuši tiesībsargi. Pēc ekspertu teiktā, vīrietim ir tiesības celt regresa prasību - proti, prasīt atlīdzināt visas summas, kas viņam būs jāmaksā, piemēram, bērna uzturēšanai. Šāda tiesu prakse varētu kļūt nozīmīga, nosakot gribas brīvības robežas, nosakot paternitāti.

Uz apsūdzēto sola var nonākt arī klīnika: ja procedūras gaitā tika pārkāptas likumā noteiktās prasības, iestādei, iespējams, būs jāizmaksā būtiska kompensācija. Atbildība šajā gadījumā ir abām pusēm - gan medicīnas iestādei, gan sievietei.

Kas ir embrija pārnešana?

Embrija pārnešana ir nozīmīgs mākslīgās apaugļošanas (EKO) posms. Procedūras gaitā sievietes apaugļojas laboratorijā, bet attīstījušos embriju ievieto dzemdes dobumā, lai sāktos grūtniecība. Parasti pārnēsā vienu vai divus embrijus atkarībā no sievietes vecuma, slimības vēstures un iepriekšējiem EKO mēģinājumiem.

Īpašu pašreizējās situācijas sarežģītību piešķir fakts, ka tik delikātu un intīmu procesu kā apaugļošana varēja īstenot, domājams, bez kāda dalībnieka apzinātas un brīvprātīgas piekrišanas.

Vecāks piespiedu kārtā - jauna juridiska problēma?

Šis gadījums var kļūt par precedentu ne tikai Polijai, bet visai Eiropai. Ja tiesa piespiedu paternitāti atzīst par leģitīmu jēdzienu, tas var dot startu šādām prasībām un ievērojami pastiprināt reproduktīvo klīniku darbības iekšējos noteikumus.