Balsojums par "Solidaritāti" sašķeļ LSDSP vadību
Šodien Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP) 42.kongresā balsojums par sociāldemokrātiskas apvienības "Solidaritāte" izveidošanu sašķēla LSDP vadību.
Pret "Solidaritātes" veidošanu nobalsoja abi partijas priekšsēdētāja vietnieki - Atis Lejiņš un Ilmārs Gromuls, kā arī ģenerālsekretārs Ansis Dobelis un valdes loceklis Ervīns Labanovskis.
LSDSP 42.kongress sākās ar partijas Centra rajona pārstāvja mēģinājumu iekļaut darba kārtībā balsojumu par LSDSP valdes priekšsēdētāja Jāņa Dineviča nomaiņu.
Vēlāk gan 95 delegāti balsojumā atzina valdes darbu par apmierinošu, 51 delegāts, tostarp abi priekšsēdētāja vietnieki, atzina valdes darbu par neapmierinošu, bet septiņi delegāti atturējās sniegt valdes darba vērtējumu.
Ar aicinājumu Dinevičam atkāpties no LSDSP priekšsēdētāja amata, nāca klajā viņa vietnieks Atis Lejiņš. Viņš uzsvēra, ka patlaban LSDSP pārdzīvo grūtākos mirkļus savā 100 gadu vēsturē. Partijas popularitāte ir "tuva nullei".
Lejiņš paziņoja, ka Dineviča atkāpšanās gadījumā ir gatavs uzņemties LSDSP līdera pienākumus un radīt reālu alternatīvu labējām partijām startējot 10.Saeimas vēlēšanās.
Pēc Lejiņa teiktā, partijas priekšsēdētāja nomaiņa "veicinātu pārmaiņu garu LSDSP un mazinātu ierindas biedru pasivitāti".
"Ziņa par līdera maiņu apliecinātu, ka LSDSP pilnībās atvadās no pagātnes kļūdām, pati izplēšot savas tumšās vēstures lapas," teica Lejiņš.
Kongresa delegātiem tika stāstīts, ka pēc sabiedrisko attiecību firmas pētījuma, secināts, ka LSDSP vēlētājiem joprojām asociējas ar [Juri un Gundaru] Bojāriem un korupcijas skandāliem Rīgas domē.
Tāpēc PR speciālisti esot ieteikuši sociāldemokrātiem "nožēlot pagātnes grēkus" un deleģēt sabiedrības uzrunāšanai "jaunas sejas".
Dinevičam, atkāpšanās gadījumā, Lejiņš solīja pirmo numuru "Vienotības" Latgales vēlēšanu apgabala sarakstā, kurā ar otro numuru kandidētu bijušais KNAB vadītājs Aleksejs Loskutovs.
Savukārt vairāki kongresa delegāti Lejiņam visai asi pārmeta iestāšanos Sarmītes Ēlertes dibinātajā "Meierovica biedrībā", kas, viņaprāt, nozīmē Lejiņa iekļaušanos "Vienotības" deputātu kandidātu sarakstā.
Pret LSDSP dalību apvienībā "Solidaritāte" uzstājās arī partijas priekšsēdētāja vietnieks Gromuls.
Pēc viņa teiktā LSDSP joprojām nav pārvarēts konflikts starp partijas vecbiedriem un jaunajiem biedriem. Esot arī liela neapmierinātība LSDSP reģionālajās organizācijās, kuru viedokli partijas vadība neņemot vērā.
Pēc Gromula domām, lēmumu par iestāšanos "Solidaritātē", LSDSP valde pieņēmusi sasteigti.
Kongresa gaitā no zāles daudzkārt izskanēja izsaucieni, ka "sociāldemokrātiem nav jāiet uz vēlēšanām kopā ar kaut kādiem salašņām". Savukārt citi delegāti atzina, ka "ne viņi zina kurp atnākuši, ne mēs - kurp ejam".
Vairāki delegāti pauda bažas, ka nav skaidra "Solidaritātes" ideoloģija un tāpēc būs grūti pārliecināt vēlētājus par tās piedāvājumu.
LSDS ārlietu pārzinātājs Māris Grīnvalds norādīja, ka partiju "Liberta" ir dibinājis Īrijas miljonārs, lai cīnītos pret Eiropas Savienības vērtībām. Savukārt Latvijā šo partiju vada "bijušais kūtrākais Eiropas parlamenta deputāts Guntars Krasts".
Kā LETA jau ziņoja, JL līdere Solvita Āboltiņa, jautāta par LSDSP izredzēm iekļauties "Vienotībā", atbildēja, ka labprāt redzētu kopīgajā deputātu kandidātu sarakstā arī sociāldemokrātus Ati Lejiņu un Ansi Dobeli, savukārt LSDSP pašreizējais līderis Jānis Dinevičs viņai nekādi neasociējoties ar jauno domāšanu, ko vēlētājiem gatavojoties piedāvāt "Vienotība".
LSDSP rindās patlaban ir 986 biedri, kuri darbojas 43 kopās, 31 teritoriālajā organizācijā un piecās apgabala organizācijās.
LETA