Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 19. un 20. februārī
Sabiedrība

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 19. un 20. februārī

Jauns.lv

Ziemas spelgonis neatkāpjas. Vienus tas aicina baudīt ziemas priekus, bet otrus nelīst no mājas ārā. Tiem, kuri grib izbaudīt visus sniega un ledus priekus, jādodas uz Ziemas festivālu Siguldā.

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīv...

Savukārt tiem, kuri aukstajā laikā nevēlas līst ārā no mājas, visjēdzīgāk tumšajos ziemas vakaros būtu nodarboties ar mīlestību. Šajās brīvdienās Ķīpsalā varēs baudīt erotikas kaisli, bet Liepājā skūpstīties uz nebēdu.

Tie, kuri joprojām vēl svin Jauno gadu, Rīgā un Ventspilī to pēc Austrumu kalendāra varēs izdarīt kopā ar ķīniešiem. Ja tomēr gribas baudīt pašmāju šedevrus, tad jāiet uz galvaspilsētas izstāžu zālēm. Dekoratīvās mākslas muzejā – mūsdienu latviešu dizaineru šedevri, „Arsenālā” – mūsu vizuālās mākslas meistaru darbi, bet Spīķeros – jauno mākslinieku skates.

1. Ziemas festivāls Siguldā

Ziemas prieki un spelgonis neatkāpjas! Siguldā sācies Ziemas festivāls, kurš ilgs līdz 6. martam. Tā moto ir: „Vairāk sporta. Vairāk mākslas. Vairāk izklaides. Vairāk atpūtas.”, un mērķis – popularizēt Siguldas novada sporta bāzes un kalnu slēpošanas trases kā lieliskas atpūtas, sporta un brīvā laika pavadīšanas vietas un Siguldu kā Eiropas kultūras un mākslas iepazīšanas vietu. Šāda apņemšanās Siguldas novadam ir, startējot projektā „Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014” kā oficiālajam partnerim un Ziemas festivālu iekļaujot 2014. gada notikumu kalendārā.

Šajā nedēļas nogalē - brīvdabas ziemas ballītes ar „Labvēlīgo tipu”, „Musiqq”, Aishu un citiem.

Sestdien, 19.februārī no pulksten 12.00 līdz 17.00 Svētku laukumā norisināsies Pirmais sniega tēlniecības čempionāts, kura laikā tiks atklāta sešus metrus augsta sniega skulptūra „Episkā sniega Māra”. Savas sniega skulptūras visas dienas garumā varēs veidot arī Ziemas festivāla viesi. Uz skatuves uzstāsies deju kolektīvs „Vizbulīte”, deju grupas „Step by step” un „Mēness“, kā arī gaidāmi aizraujoši pārsteigumi no „Aerodium” puišiem.  No pulksten 15.00 līdz 17.00 muzikālu baudījumu Ziemas ballītē sniegs grupa „Labvēlīgais tips”, bet pasākumu vadīs Māris Grigalis.

Savukārt Bobsleja un kamaniņu trasē no 18. līdz 20.februārim norisinās noslēdzošais posms Pasaules kausā kamaniņu sportā. Sacensību starplaikos sestdien, 19. februārī muzicēs grupas „Musiqq” un „Fomins&Band”, bet svētdien,  20.februārī sacensību skatītājus izklaidēs „The Colt” un Aisha, kā arī ekstrēmi paraugdemonstrējumi.

Ieeja visos pasākumos ir bez maksas.

Sīkāk internetā: www.sigulda.lv

Erotiskas noskaņas un darbības pilnā sparā baudāmas Ķīpsalas izstāžu hallē – gan viņiem, gan viņām.
Erotiskas noskaņas un darbības pilnā sparā baudāmas Ķīpsalas izstāžu hallē – gan viņiem, gan viņām.

Tā kā šī nedēļa norit Valentīndienas noskaņās, tad nedēļas nogali piedienas pavadīt arī kaislīgos mīlas apskāvienos. Ķīpsalas izstāžu hallē notiek erotikas festivāls „Erots 2011”, kurā apmeklētāji varēs baudīt krāšņu, erotikas piesātinātu un daudzveidīgu izklaidi – ārzemju un pašmāju mākslinieku priekšnesumus un šovus, modes skati, kā arī aplūkot un iegādāties dažādas mīlas rotaļlietas.

Uz vairākām skatuvēm varēs vērot krāšņus un pikantus ārzemju un pašmāju mākslinieku priekšnesumus. Uz festivāla lielās skatuves abus vakarus notiks visdažādākie striptīzšovi, erotiskā teātra iestudētas pikantas ainiņas, notiks arī korsešu modes skate un daudz kas cits. Par prieku daiļā dzimuma pārstāvēm savas jaunākās šovprogrammas demonstrēs muskuļotie un enerģiskie baltkrievu čipendeili – deju šovgrupa „Candymen“ un igauņu puišu šovgrupa „Satisfaction show“. Savukārt četras daiļavas jeb „9mm Angels“ no Ungārijas skatītājus priecēs ar savu ķermeņu skaistumu un erotiskām ainām.

Arī paši apmeklētāji varēs iekosties erotikas pipariņā, piedaloties konkursos un citās aktivitātēs, tostarp arī demonstrējot savu dejas māku pie stieņa uz īpaši izbūvētas bāra skatuves.

Savukārt gan Latvijas, gan ārvalstu ražotāji un tirgotāji piedāvās plašu erotiskās produkcijas klāstu – erotisku sieviešu un vīriešu veļu, dažādas jaukas lietiņas intīmām rotaļām, seksa palīglīdzekļus, filmas, plakātus, žurnālus un vēl daudz ko citu. Tāpat tiks piedāvāti tetovēšanas, pīrsinga un masāžas pakalpojumi, dažādu interešu iepazīšanās klubi un daudz kas cits.

Ieeja no 18 gadu vecuma!

 „Erots 2011” darba laiks: 18. februārī – no pulksten 18.00 līdz 03.00; 19. februārī – no pulksten 17.00 līdz 04.00.

Biļešu cenas: no Ls 7,5.

Sīkāk internetā: www.erots.lv.

3. Skūpstīšanās maratons Liepājā

Savukārt liepājnieki varēs skūpstīties uz nebēdu. Klubā „Big7” (Baznīcas ielā 14/6) norisināsies ikgadējais skūpstīšanās šovs – „Kissing festival”, kas sāksies sestdien, 19. februārī pulksten 22.00.

Uz kluba skatuves kāps Latvijas dīdžejs nr.1. – [Ex] da Bass, bet par hitiem gādās „Eiropas Hitu Radio” ētera peronība DJ Ikazz.

Sagaidāms, ka par festivāla kulmināciju kļūs lielais skūpstīšanās šovs, kurā dalību varēs ņemt visi klātesošie pārīši. Kā zināms, tad Liepājā organizētajam skūpstīšanās festivālam pieder Latvijas rekords kategorijā – „Visvairāk skūpstu pārņemtu pāru vienuviet”, kurš tika uzstādīts 2010.gadā.

Naktī no sestdienas uz svētdienu Liepājā notiks skūpstīšanās šovs:

Kā jaunums šogad paredzēts siržu pilns konfekšu lietus, kas patīkami pārsteigs visus klātesošos.

Ieeja klubā līdz pulksten 23.00 – bezmaksas.

Sīkāk internetā: www.big7.lv.

4. Ķīniešu tautas orķestris Rīgā un Ventspilī

Rīgā (sestdien, 19. februārī pulksten 19.30 Lielajā ģildē) un Ventspilī (svētdien, 20. februārī pulksten 16.00 teātra namā „Jūras vārti”) uzstāsies visnotaļ eksotisks mūziķu kolektīvs - Ķīnas raidorganizāciju ķīniešu tautas orķestris. Tas ir simts mūziķu liels kolektīvs, kas atskaņo Ķīnas tradicionālo jeb tautas mūziku.

Dažas nedēļas pēc Austrumu Jaunā gada klausītājiem būs iespēja baudīt īpašu notikumu Latvijas mūzikas dzīvē - dzirdēt Ķīnas autentiskos tautas mūzikas instrumentus.

Orķestris klausītājiem uzburs priekšstatu par Ķīnas ainavām, cilvēkiem, skaņām un noslēpumiem. Būs bambusa flauta, kas imitē Pekinas operas vokālo tradīciju; uzzīmēsies vientuļa, bet lepna vīra dzīves nasta, veroties avotā, kurā spoguļojas auksta mēnessgaisma; skanēs mūzika no etniski atšķirīgā Siņdzjanas uiguru autonomā reģiona; būs ainas no nomadu zirgkopju dzīves; skaņās iemiesosies Tibetas pavasara zaļums un tibetiešu ilgas pēc priekpilnas dzīves; iešķindēsies mūzika no lesa jeb dzeltenzemes plakankalnēm; satiksim budistu mūķeni, kas ilgojas pēc dzīves ārpus klostera; dzirdēsim laternu festivāla atbalsis uz pavasara sliekšņa un piedalīsimies Tanu dinastijas dzīrēs.

Ķīniešu Jaunais gads un tautas mūzika:

Etnomuzikologs Boriss Avramecs saka: „Ķīnas orķestra sastāvā pārsvarā ir nacionālie mūzikas instrumenti, kuri pagātnē piederēja dažādiem mūzikas veidiem un sabiedrības slāņiem, bet tagad apvienoti pēc Eiropas simfoniskā orķestra parauga. Arī repertuārs pārstāv ļoti nozīmīgu tendenci mūsdienu Ķīnas kultūrā – tieksmi īstenot kultūras sintēzi, apvienojot Rietumu un Ķīnas domāšanu, rīcības modeļus un izteiksmes veidus.

Biļešu cenas: Rīgā: Ls 5 -25; Ventspilī – Ls 3 – 4.

Sīkāk internetā: www.latvijaskoncerti.lv.

Par gleznu ciklu „Revolūcija un karš” Purvīša balvai nominēts arī Imants Lancmanis. Visu nominantu kopizstāde aplūkojama izstāžu zālē „Arsenāls”.
Par gleznu ciklu „Revolūcija un karš” Purvīša balvai nominēts arī Imants Lancmanis. Visu nominantu kopizstāde aplūkojama izstāžu zālē „Arsenāls”.

Izstāžu zālē „Arsenāls” (Vecrīgā, Torņa ielā 1) līdz 10. aprīlim ir skatāma Otrā Purvīša balvas izstāde. Ekspozīciju veido spilgts glezniecības, instalāciju, foto- un videomākslas kopums, ko radījuši Purvīša balvai par izcilāko sniegumu vizuālajā mākslā 2009. un 2010. gadā neatkarīgo ekspertu izvirzītie astoņi mākslinieki – Ilmārs Blumbergs, Kristaps Ģelzis, Kristīne Kursiša, Imants Lancmanis, Kaspars Podnieks, Mārtiņš Ratniks, Inta Ruka un Krišs Salmanis.

Purvīša balva tika iedibināta 2008. gada ar mērķi regulāri un sistemātiski apzināt aktuālos notikumus un novērtēt izcilāko sasniegumu Latvijas profesionālajā vizuālajā mākslā. Balva tiek piešķirta reizi divos gados vienam māksliniekam vai mākslinieku grupai, kas pārstāv Latvijas mākslu ar izcilu darbu, kas dziļi saistīts ar sava laikmeta norisēm un kurā ir saite starp mūsdienu dzīvi, garīgiem ideāliem un absolūtām vērtībām.

* Ilmārs Blumbergs par personālizstādi „„Lietiņš līst, lietiņš līst! Lietiņš līst! Sapērk bildītes. Sapērk bildītes. Sapērk bildītes!” V. Irbe” izstāžu zālē „Arsenāls”;

* Kristaps Ģelzis par personālizstādi „Varbūt” („Maybe”) galerijā „Māksla XO”;

* Kristīne Kursiša par personālizstādi „Ārpus kontroles” galerijā „Alma”;

* Imants Lancmanis  par izstādi „Piektais bauslis. Gleznu cikls „Revolūcija un karš”” Latvijas Kara muzejā;

* Kaspars Podnieks par personālizstādi „Neparasta vieta” VKN galerijā Spīķeros;

* Mārtiņš Ratniks par izstādi „Zeme” VKN galerijā;

* Inta Ruka par personālizstādi „Amālijas iela 5a. Fotogrāfijas 2004–2008” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā un

* Krišs Salmanis par personālizstādi „Pazudušie” Rīgas mākslas telpā.

Gada balvas dizainā laureāta Jāņa Rauzas veidotais interjers. Latvijas labāko dizaineru veikumu varam skatīt Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.
Gada balvas dizainā laureāta Jāņa Rauzas veidotais interjers. Latvijas labāko dizaineru veikumu varam skatīt Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Vecrīgā, Skārņu ielā 10/20) līdz 20. martam ir apskatāma izstāde „Gada balva dizainā ’08,’09,’10”. Ekspozīciju jaunākie un labākie Latvijas dizaineru darbi tādās kategorijās kā rūpnieciskais, unikālais, iepakojumu un aksesuāru dizains.

Visi izstādē skatāmie darbi tapuši pēdējo trīs gadu laikā un saņēmuši Latvijas Dizaineru savienības konkursa „Gada balva dizainā” apbalvojumus. Darbos atklājas aktuālās dizaina ainas daudzveidība, ir pārstāvēts plašs dizaina objektu spektrs, kas veidoti koka, metāla, auduma un stikla tehnikās – no filca kurpēm līdz tehnoloģiski sarežģītiem produktiem.

Izstāde sniedz pārskatu par norisēm Latvijas dizainā pēdējo gadu laikā, kas no vienas puses iezīmē ekonomiskās lejupslīdes negatīvo ietekmi un rūpniecības apjomu kritumu, bet vienlaikus arī rāda, ka ir izkristalizējušās jaunas dizaina koncepcijas, nostiprinās profesionālās dizaineru organizācijas un veidojas partnerattiecības ar citu Eiropas valstu dizaineriem. Izstāde raksturo arī Latvijas dizaina akadēmisko skolu, jo šogad apritēs 50 gadi, kopš Latvijas Mākslas akadēmijā tika uzsākta dizaineru sagatavošana.

Izstādē skatāmi Raimonda Cīruļa, Ivetas Deģes, Arvīda Endziņa, Daces Garlejas, Ingas Garnieres, Staņislava Kaca, Gunāra Platpīra, Jāņa Rauzas, Jāņa Straupes un citu dizaineru darbi, kas guvuši atzinību Latvijā, kā arī bijuši pārstāvēti starptautiskās izstādēs un konkursos.

Sīkāk internetā: http://www.lnmm.lv.

Mārtiņa Ratnika projekcijas šobrīd „izgaismojas” Rīgas Centrāltirgus vecajos spīķeros.
Mārtiņa Ratnika projekcijas šobrīd „izgaismojas” Rīgas Centrāltirgus vecajos spīķeros.

Spīķeros „kim?” Laikmetīgās mākslas centra galerijās (Rīgā, Maskavas ielā 12/1) līdz 27. martam ir apskatāmas trīs jaunas izstādes. Divās no tām izstādījušies šogad prestižajai Purvīša balvai nominētie mākslinieki (Kaspars Podnieks un Mārtiņš Ratniks), kuri balvai nominēti tieši par Spīķeros sarīkotajām izstādēm. Savukārt trešajā zālē ir aplūkojama Starptautiskās neatkarīgās kuratoru apvienības „ICI” izstāžu cikla „Izstāde kastē” izstāde „Haralds Zēmans: Dokumenta 5”.

* Kaspars Podnieks savā personālizstādē „Savienotie trauki” atgādina, ka tie ir divi vai vairāki trauki, kas savienoti tā, ka šķidruma līmenis atrodas virs savienojuma vietas. Savienoto trauku zaros šķidrums nostājas vienā līmenī. To uzdevums ir spiediena pārvadīšana, lai izraisītu lielu spēku vajadzīgajā vietā.

* Savukārt Mārtiņa Ratnika personālizstādē „Projekcijas” ir skatāmas trīs projekcijas, no kurām centrālā veidos iedomāta objekta kustības projekciju, savukārt pārējās divas būs saistītas ar telpas iluzoro attēlu divās dimensijās, vai, tieši pretēji, ar plakana objekta radītu ilūziju par telpu. Mākslas darbu papildinās tam īpaši radīta skaņa, ko ir veidojusi mūziķu apvienība „Clausthome”, kas nodarbojas ar dažāda veida radiofrekvenču skenēšanu, radiosignālu kolekcionēšanu, skaņas atgriezeniskās saites un modulācijas eksperimentiem.

* Toties izstādē „Haralds Zēmans: Dokumenta 5” tiek pētīta skandalozā „Dokumentas” izstāde, kura, pārkāpdama laikmetīgās mākslas robežas, kļuva par paplašinātu platformu visdažādākajām aktivitātēm - leģendāra burleska, kas tikusi gan slavēta, gan pelta.

„Dokumenta” ir nozīmīgs, starptautisks laikmetīgās mākslas forums, kas ik pēc pieciem gadiem norisinās Kaselē (Vācijā).

Šīs izstādes ietvaros aplūkotā “Dokumenta” notika 1972. gadā, un tā galvenokārt saistās ar leģendārā šveiciešu kuratora un mākslas vēsturnieka Haralda Zēmana (1933. – 2005.) vārdu. „Dokumenta 5” bija kas pilnīgi jauns, līdz tam nebijis. Tā tika veidota kā notikums 100 dienu garumā, kurā norisinājās gan performances un hepeningi, gan mākslas darbības brīvā dabā un ar mākslu nesaistīti pasākumi.

Elmārs Barkāns/Foto: publicitātes foto