Ārsti ir kritiski pret miroņu šovu Rīgā. Baznīca prasa izrādi pārtraukt
Baznīcas pārstāvji lūdz Rīgas domi pārtraukt izstādi „Bodies Revealed”. „Vai esat gatavi eksponēt arī savu vecāku miesas,” viņi retoriski vaicā. Kritiski noskaņoti pret „ķermeņu izstādi” ir arī ārsti.
Izstādes foto
„Es jau vairāk nekā 30 gadu esmu ārste, un personiski uzskatu, ka tā ir necieņa pret mirušu ķermeni,” kasjauns.lv saka Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Ingrīda Circene.
Tomēr komisijā nav plānots lemt par kādām likuma izmaiņām, kas varētu aizliegt mirušo izmantošanu komerciāliem vai izklaides pasākumiem. „Tai jābūt ļoti plašai diskusijai, lai ko tādu iekļautu likumos,” piebilst Circene. Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis, vaicāts par minēto izstādi, ir lakonisks: „Pats esmu ļoti negatīvi noskaņots, tas nav ētiski un pareizi.”
Baznīca: vai rīkotāji gatavi eksponēt savu vecāku miesas?
Ticīgie Rīgas domē iesnieguši atklātu vēstuli, kurā aicina „Bodies Revealed” darbību un reklāmu. Vēstuli parakstījuši Latvijas Pareizticīgās baznīcas Rīgas un visas Latvijas Metropolīts Aleksandrs, Latvijas Vecticībnieku Pomoras Baznīcas Centrālās Padomes loceklis, Grebenščikovas garīgās skolas rektors Nikolajs Ivanovs, Rīgas Sv.Grigorija Apgaismotāja Armēņu baznīcas pārzinis priesteris Hosrovs Stepanjans.
„Svētie Raksti mums māca cieņu pret cilvēku un viņa ķermeni. Uz kailu cilvēka ķermeni ziņkārē lūkoties ir netikumiski un apkaunojoši, tikpat netikumiski, neētiski un apkaunojoši ir izstādīt apskatei ķermeņus, kuriem pat novilkta āda, un kuri — vēl vairāk — sadalīti gabalos. Cilvēka ķermenis ir viņa nemirstīgās dvēseles mājoklis, tas aicināts būt par svēto un šķīsto Dieva namu, nevis par necienīgas aplūkošanas objektu, kas kalpo tikai tam, lai cilvēku apziņā tiktu nojauktas atļautā robežas, un modina patoloģisku interesi pret anatomiskām niansēm,” teikts vēstulē.
„Vai šādi pasākumi neatgādina gladiatoru cīņas pagāniskajā senatnē, kad neprātīgais pūlis skatījās, kā tika sakropļoti, sacirsti gabalos un nogalināti dzīvi cilvēki?” vaicā garīdznieki. „Gribētos vaicāt izstādes rīkotājiem un apmeklētājiem, vai viņi gribētu, ka viņu pašu ķermeņi pēc nāves vai viņu vecāku miesas tiktu izmantotas līdzīgā veidā.” Šādi skati, pēc garīdznieku domām, ir kaitīgi ikvienam cilvēkam, īpaši bērniem, jaunatnei, nemaz nerunājot par cilvēkiem ar nestabilu psihi.
Pret arī luterāņi
Negatīvu viedokli paudusi arī Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca, šādu izstādi vērtējot kā necieņu pret mirušajiem un aicinot katru pašu rūpīgi izvērtēt savu patieso motivāciju izstādes apmeklējumam.
„Tās centieni izglītot apmeklētājus par cilvēka ķermeņa unikālo uzbūvi un veselību būtu apsveicami. Tomēr izstādes eksponātu — mirušu cilvēku ķermeņu un to fragmentu — izmantošana ļaužu izklaidēšanai un ienākumu gūšanai ir ētiski nepieņemama, jo vērtējama kā necieņa pret mirušajiem,” aģentūrai LETA paudis LELB Liepājas diecēzes bīskaps Pāvils Brūvers.
Viņš skaidrojis, ka saskaņā ar kristīgo pasaules uzskatu cilvēks ir radīts pēc Dieva tēla un līdzības un cilvēka ķermenis ir Svētā Gara mājoklis. Pēc cilvēka nāves viņa mirstīgās atliekas tiek guldītas zemē, izrādot cieņu pret aizgājēju un viņa dzīvi un uzticot viņa nemirstīgo dvēseli Dieva gādībai debesu valstībā. Cilvēks nav tikai viņa fiziskais ķermenis, ko viņa gars pēc nāves ir atstājis.
Viduslaiku sabiedrībā populāri bija publiski līķu sekcijas pasākumi, mediķi, zinātnieki un studenti guva neatsveramas zināšanas, pateicoties mirušo izpētei. Vienlaikus līķu secēšana pārtapa šovā, uz kuru tirgoja biļetes. Brūvers atgādina, ka mēs vairs nedzīvojam viduslaikos, bet gan 21. gadsimtā, kad medicīna cilvēka ķermeni ir izpētījusi vairāk nekā jebkad iepriekš.
Ir aizdomas, ka eksponāti ir no Ķīnas un to izcelsme nav gluži likumīga. Izstādes rīkotāji — koncertaģentūra FBI — apgalvo, ka visus eksponātus brīvprātīgi ziedojuši paši mirušie pirms savas nāves, viņi miruši dabiskā nāvē.
Tomēr arī FBI pārstāvis Kristaps Kārkliņš atzinis, ka ASV izskanējušais skandāls un Ņujorkas prokuratūras 2008. gadā veiktā izmeklēšana ir saistīta ar šīs izstādes īpašnieku „Premier Exhibitions”. Proti, skandāls izvērties ap citu izstādi „Bodies...The Exhibition”, bet saimnieki ir tie paši. „Premier Exhibitions” pieder vairākas izstādes ar cilvēku līķiem — „Bodies...The Exhibition”, „Bodies Revealed”, „Our Body: The Universe Within” un citas.
2008. gadā ASV telekanāls „ABC News” pārraidīja raidījumu sēriju par izstādes eksponātu sagatavošanas procesu, norādot, ka nevar izslēgt iespēju, ka daļa no līķiem nākusi no Ķīnas cietumos mirušiem ieslodzītajiem vai personām, kurām izpildīts nāves sods.
Reportāža izraisīja Ņujorkas prokuratūras izmeklēšanu, tās noslēgumā uzdodot izstādes rīkotājiem „Premier Exhibitions” mājaslapā pievienot brīdinājumu par eksponātu iespējamo izcelsmi.
„Izstādē redzamas Ķīnas pilsoņu vai iedzīvotāju mirstīgās atliekas, kas saņemtas no Ķīnas Policijas biroja. Ķīnas Policijas birojs līķus var būt saņēmis no Ķīnas cietumiem. „Premier” nevar neatkarīgi apliecināt, ka apskatāmās personas nav bijušas ieslodzītas Ķīnas cietumos,” bija teikts paziņojumā.
Pašā Ķīnā aizliegts līķu eksports
Ņujorkas ģenerālprokurors Endrū Kumo savas izmeklēšanas noslēguma ziņojumā norādīja, ka „skarbā realitāte ir tāda, ka „Premier Exhibitions” gūst peļņu, izrādot tādu cilvēku mirstīgās atliekas, kas varbūt ir spīdzināti un nogalināti Ķīnā.”
„Premier Exhibitions” konsultants medicīnas jautājumos doktors Rojs Glovers ASV medijiem Glovers atzinis, ka izstādes eksponāti nav nākuši no apzinātiem ziedotājiem. „Tie ir bezpiederīgo līķi. Mēs to neslēpjam,” amerikāņu radiostacijai NPR 2006. gadā apliecināja Glovers.
Saistībā ar izmeklēšanu no amata toreiz atkāpās „Premier Exhibitions” izpilddirektors Ārnijs Gellers. Izstāde izraisīja arī izmeklēšanu Ķīnā, jo 2006. gadā tur pieņemts likums, aizliedzot cilvēku mirstīgo atlieku eksportu komerciāliem nolūkiem.
Reaģējot uz pretrunīgi vērtēto izstādi, Vašingtonas štats 2007. gadā pieņēma likumu, aizliedzot izstādē izrādīt cilvēku līķus bez skaidriem dokumentiem ar attiecīgu personu piekrišanu. Līdzīgs likums 2008. gada janvārī pieņemts Kalifornijā, bet tā paša gada jūnijā Ņujorkas štats pieņēma likumu, nosakot, ka šādām izstādēm štatā nepieciešama īpaša atļauja, kas iegūstama, pierādot, kādā veidā līķi iegūti.
Trimdā ASV dzīvojošais ilggadīgais ķīniešu cilvēktiesību aktīvists Harijs Vu, kurš pats ieslodzījumā Ķīnā pavadījis 19 gadus par izteikumiem pret Komunistisko partiju, norāda, ka, pēc Ķīnas tiesībsargu tradicionālās prakses, situācija, kad līķis tiek klasificēts kā bezpiederīgo, patiesībā nozīmē, ka viņa ģimene netiek informēta par personas nāvi.