Organizācija: par adoptētājiem pēdējos gados kļūst ap 100 ģimeņu
Par adoptētājiem pēdējos gados kļūst ap 100 ģimeņu, taču tas nav pietiekami, uzskata nodibinājums "Sociālo pakalpojumu aģentūra", kas svētdien Vērmanes dārzā rīkos akciju ar moto - palīdzi bērnam uzaugt ģimenē, informēja projekta pārstāve Sindija Meluškāne.
Akcija notiks, lai pievērstu sabiedrības uzmanību tam, cik daudz bērnu vēl arvien aug bērnunamos, tostarp arī bērni vecumā līdz trīs gadiem un vēloties popularizēt audžuģimeņu kustību.
Latvijā ir 8101 bērns, kas palikuši bez miesīgo vecāku gādības. Viņu vecākiem atņemtas aprūpes tiesības, jo viņi savus bērnus situši, spīdzinājuši, mērdējuši badā vai vienkārši par tiem aizmirsuši, stāsta pasākuma rīkotāji.
Latvijā šobrīd ir 567 audžuģimenes un ap 6000 aizbildņu, par adoptētājiem pēdējos gados kļūst ap 100 ģimeņu, taču vēl arvien ap 2000 bērnu atrodas ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās, viņu vidū arī aptuveni 400 bērnu vecumā līdz trīs gadiem.
Latvija šobrīd esot viena no retajām valstīm Eiropā, kurā darbojas padomju tipa bērnunami, ar milzīgu bērnu skaitu - no 20 līdz 100 bērniem. Bērnu aprūpes iestādes esot arī citās valstīs, taču tajās mīt ap 10 bērnu, kuriem tiek nodrošināts kvalitatīvs speciālistu atbalsts.
Pasākumu apmeklēs arī tiesībsargs Juris Jansons, VBTAI Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktore Valentīna Gluščenko un Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājas vietniece Irina Viņņika, Rīgas domes labklājības departamenta pārstāvis Viesturs Kleinbergs un bijušais bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainars Baštiks.
Tiesībsarga birojs iepriekš nācis klajā ar aicinājumu valdībai likvidēt bērnunamus, norādot, ka tādi eksistē tikai kara gadījumos.
Savukārt atbildīgā ministre toreiz aicināja nepieņemt šādus radikālus piedāvājumus un neattīstīt ideju par bērnunamu likvidāciju.
Pērn nodibināta Alternatīvās bērnu aprūpes alianse, kurā apvienojojušās nevalstiskās organizācijas, kas daudzu gadus veltījušas, strādājot ar miesīgu vecāku pamestiem bērniem un sniegušas priekšlikumus alternatīvās aprūpes pilnveidošanai. Tajā ietilpst nodibinājums "Sociālo pakalpjumu aģentūra", biedrība "Zvanenieku mājas", biedrība "Asociācija Dzīvesprieks", nodibinājums "Fonds Žubīte", nodibinājums "Fonds Grašu bērnu ciemats", biedrība "Latvijas SOS bērnu ciematu asociācija", biedrība "Azote" un Latvijas audžuģimeņu biedrība.