Mīlestības pilsēta Sigulda ieguvusi savu randiņu vietu. FOTO
Ar grandiozām svinībām sestdienas vakarā Siguldā atklāja rekonstruēto stacijas ēku un pulksteni. Īpaši Siguldai radīts pulkstenis pirms diviem gadiem ir pašu siguldiešu ar mīlasstāstiem izcīnīts.
Siguldai krāšņi svētki
Izstādes atklāšana tirdzniecības centrā „Šokolāde” ar īpašām gardām veltēm pilsētas iedzīvotājiem un izstādes atklāšanas viesiem. Pārpildītā stacijas laukumā priecīgās gaidās tūkstošiem cilvēku gaidīja pulksteņa atklāšanas svētkus. Specefektiem, dzirksteļojošām petardēm un krāsaini izgaismotai dūmakai priecējot acis, ap pusvienpadsmitiem vakarā krita pārklājs, kas aizsedza pulksteni.
Šajā vakarā renovētā stacijas ēka, kura pārvērtās par ekrānu, uz kura Arta Dzērves videoprojekcijās izstāstīti Siguldas mīlestības stāsti, Latvijas gumijlēkšanas kluba kaskadieri, kas baltos eņģeļu tērpos un parūkās nolaidās no stacijas jumta, elpu aizraujoša un krāšņa uguņošana, bet uz skatuves stacijas laukumā muzicēja „Latvian Voices”, Ginta Žilinska trio un „Melo M”.
Vēl naktī turpināja skanēt mūzika un jaunieši palika dejojot. Iespējams, tieši šovakar jaunā pulksteņa pakājē sācies kāds jauns Siguldas mīlestības stāsts.
Izcīnīts ar mīlasstāstiem
Mīlestības pilsēta – 2010. gadā par šo titulu cīnījās dažādas Latvijas pilsētas. Cilvēki no visas Latvijas iesūtīja savus mīlas stāstus un atmiņas par randiņiem. Izrādījās, ka katrā pilsētā mīt mīlestība, bet finālā izvirzījās Valmiera ar 362 mīlas stāstiem, Sigulda ar 356 stāstiem, arī Kuldīga, Krāslava, Alūksne, Liepāja un Saulkrasti.
„Necerēju, ka pieveiksim lielās pilsētas ar simtiem tūkstošu iedzīvotāju, jo Siguldā vien 12 tūkstoši iedzīvotāju,” atklāja Siguldas mērs Uģis Mitrevics. Tomēr balsojumā tieši Siguldas mīlas stāstus tauta atzina par labākajiem un īpašā randiņu vieta ar Laimas pulksteni sāka tapt.
„Dalība konkursā pierādīja, ka cilvēkiem ir mainījušās vērtības - laime vairs nav nauda un vara, mūsu laimes formula ir cieņa un mīlestība pret sevi, apkārtējiem un dzimto vietu,” pēc konkursa ar pateicību siguldiešiem un visiem, kam mīļa šī pilsēta teica Mitrevics.
Unikāls un dārgs veidojums
Pulkstenis izveidots īpašs – labāko pasaules pulksteņu ražotāju veikumu apvienojot ar Latvijas inženieru un mākslinieka dizainera Arvja Sproģa dizainu un Rīgas Laimas pulksteņa tradīcijām. Inženieri ir pārdomājuši katru detaļu līdz pēdējai skrūvītei, virtuāli ar speciālu projektēšanas programmu pārbaudot katru pulksteņa detaļu.
Laima pulkstenis Siguldai izgatavots no nerūsējoša tērauda, izmantojot jaunākās tehnoloģijas. Tam ir apgrieztas piramīdas forma, tādējādi tas augšdaļa ir platāka, bet apakšdaļa trīs reizes šaurāka. Pulksteņa plaknes ir vērstas pret visām četrām debess pusēm. Ņemot vērā specifisko dizainu, pulkstenim ir nopietna konstrukcija - aptuveni divus kubikmetrus liels pamats, kas iebetonēts gandrīz divu metru dziļumā zemē.
Laima pulkstenim Siguldā ir iekšējais LED diožu apgaismojums, kas ievērojami ekonomē elektroenerģiju. Katrai pulksteņa ciparnīcai ir Šveices ražojuma pulksteņa mehānisms, ko vada viens vadības bloks, kas atrodas ārpus pulksteņa, lai pulksteņa pieregulēšanu var veikt brīvi no attāluma. Tāpat arī elektropadeve un automātika neatrodas pulkstenī, bet ārpus tā, ērtākam apkopēm.
Lidojot pāri pulkstenim ar gaisa balonu, tā augšpusē arī redzams izgaismots laiks.
Izmaksas neatklāj
„Dāvanām cenu neatklāj, taču izmaksas bija lielas – gribējās to patiešām īstu un ļoti kvalitatīvu,” kasjauns.lv atzina Rolands Gulbis, AS Laima valdes priekšsēdētājs. Cilvēki viņam jautājuši, kad būs nākamais šāds konkurss, kurā kāda cita pilsēta varētu tikt pie līdzīgas radiņu vietas. Tomēr vismaz pārredzamā nākotnē trešo Laimas pulksteni Latvijā uzstādīt nav paredzēts.
„Laima pulkstenis ir leģendāra satikšanās vieta Rīgā, tā kalpojot rīdziniekiem un Rīgas viesiem jau kopš pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem, tas kļuvis par vienu no Rīgas simboliem.
Nule atklāts tieši Siguldai – Mīlestības pilsētai izgatavots unikāls Laima pulkstenis, kas, lai gan nebūs leģendārā Laima pulksteņa Rīgā tieša kopija, tomēr tas skaidri vēstīs tās simboliskās vērtības, kuras mīl un ciena Laima pulksteņa Rīgā pazinēji. Reizē pulkstenis vēstīs arī par Siguldas vērtībām, kas pievilcīgas ceļotājiem, tuvina draugus un ģimenes, baudot „zelta rudeni” un ievziedu laiku Siguldā,” skaidro Gulbis.
Laima pulksteņa dizains Siguldai ir mūsdienīgs, lai tas kalpotu gan kā pilsētas vides objekts, gan kā laikrādis, bet galvenais – kā simbols Mīlestībai, kura mīt Siguldā un siguldiešos.
Izvēlies mīlestību!
“Siguldas novada pašvaldība divu gadu garumā ir gatavojusi īpašu vietu, kur atklāt Laima pulksteni. Atklājot dzelzceļa stacijas ēku un laukumu, kuru rekonstrukcijā esam ieguldījuši vairāk nekā 1,2 miljonus latu, esam radījuši Latvijā unikālu satikšanās vietu. Zinu, ka šis laukums un Laima pulkstenis turpmāk būs kā atgādinājums, ka laime nav naudā un varā, bet gan cieņā un mīlestībā pret sevi, sev tuvajiem un savu zemi. Šodien Siguldā satikās laiks, cilvēki un mīlestība, lai turpmāk laiku skaitītu kopā – mūsu Siguldā,” tikties Mīlestības pilsētā pie Laimas pulksteņa aicina Siguldas novada Domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics.
Laimas pulkstenis Siguldā
Laimas pulksteņa Siguldā atklāšana
Anda Leiškalne, Foto: Evija Trifanova/LETA, Anda Leiškalne