Kultūra
2012. gada 24. oktobrī, 08:01

Nākamnedēļ Leļļu teātris piedzīvos pirmizrāžu bumu

Jauns.lv

Nākamnedēļ, 3.novembrī, Latvijas Leļļu teātris piedzīvos pirmizrāžu bumu, jo pie skatītājiem nonāks divas jaunas izrādes, no kurām viena tiks demonstrēta latviešu un krievu valodā.

Nākamnedēļ Leļļu teātris piedzīvos pirmizrāžu bumu...

Mazākajiem teātra skatītājiem no 3.novembra Leļļu teātrī Lielajā zālē būs skatāma izrāde "Brīnumpērlīte". Ar krievu trupas aktieriem pirmizrāde notiks plkst.11, bet latviešu trupas aktieri skatītājus uz izrādu Lielajā zālē pulcēs plkst.14. Savukārt Mazajā zālē plkst.11 latviešu trupas aktieru iestudējumā pirmizrādi piedzīvos izrāde "Divas Lotiņas".

Bulgāru izcelsmes spāņu režisors Plamens Dipčikovs izrādi "Brīnumpērlīte" veidojis kā krāšņu, interesantu un saviļņojošu stāstu, kas mazajos skatītājos mēģinās atraisīt izdomu pasauli par to, kas notiek zemūdens pasaulē.

Izrāde "Brīnumpērlīte" top pēc populārā bulgāru dramaturga Valērija Petrova lugas "Puk". Kā žurnālistiem klāstīja režisors, izrāde būs sirsnīgs stāsts par sirds skaidrību, gara spēku un labsirdību. Izrādes radošās komandas mērķis ir radīt aizraujošu iestudējumu, visu izteiksmes līdzekļu arsenālu pakļaujot mazā skatītāja interesēm - tā, lai, acis nenovēršot no skatuves, varētu priecāties, aizturēt elpu vai spiegt no sajūsmas.

Izrādes galvenā varone mazā Lilī telefona būdiņā pie jūras klausās pasaku. Pēkšņi pazūd dzeltenās smiltis, zilās debesis, baltās kaijas un būdiņa kopā ar Lilī nogrimst jūras dzelmē, kur meitene vēlas atrast burvju pērli, kas palīdz cilvēkiem kļūt labākiem. Jūras dzelmē Lilī sastopas ar dusmīgi noskaņotu zivi, kā arī viņu piemeklē citi piedzīvojumi, taču viņa nepadodas un mēģina atrast burvju pērli, jo ticība labestībai ir nenogurdināma.

Šī izrāde būs Dipčikovam jau trešais īstenotais projekts Leļļu teātrī. Šoreiz viņš savā iestudējumā piedāvās multimediālu risinājumu, jo melnā kabineta tehnikā veidotā izrāde ar leļļu, gaismu un video projekciju palīdzību radīs trīsdimensiju iespaidu, ļaujot vaļu bērnu fantāzijai.

Izrādes radošajā komandā ietilpst arī māksliniece Ani Petrova no Spānijas, mūzikas autors Valdis Zilveris, savukārt lomās latviešu trupā piedalās Lienīte Osipovam, Dace Vītola, Audra Pētersone, Miķelis Žideļūns, Anrijs Sirmais, Artūrs Putniņš un Daumants Švampe. Krievu aktieru trupā šajā izrādē piedalās Lilija Sūna, Jūlija Meščerjakova, Olga Larina, Aleksandra Brunere, Irina Kalniņa, Aleksandrs Jonovs un Nikolajs Šestaks.

Savukārt izrāde "Divas Lotiņas" pievērsīsies tādai aktuālai mūsdienu tēmai kā vecāku šķiršanās, stāstīja izrādes režisors Ģirts Šolis.

Viņš atklāja, ka piedāvājums no Leļļu teātra par izrādes iestudēšanu jau nācis kādu laiku atpakaļ, taču viņš tad vēl nav bijis gatavs. Tajā brīdī arī vēl neesot bijusi ideja par to, kādu izrādi iestudēt.

Izrāde "Divas Lotiņas" ir Šoļa debija gan Leļļu teātrī, gan bērniem adresēto iestudējumu jomā. Līdz šim viņš lielākoties iestudējis darbus paša dibinātajā apvienībā "Umka.lv".

Izrādē piedalīsies aktieri Dana Lāce, Santa Didžus un Valdis Vanags. Kā norādīja režisors, izrāde tapusi sadarbībā ar aktieriem, diskutējot un pārrunājot domas par vācu rakstnieka Ēriha Kestnera darbu.

Režisors atzina, ka ķerties pie šī Kestnera darba iestudēšanas viņu mudinājusi visā pasaulē, bet īpaši Latvijā aktuālā problēma - mūsu dzīves ritms pēdējos gados radījis vēlmi izbaudīt "ātrās dzīves" garšu, kur nav laika remontēt ne vecas mēbeles, ne attiecības. Un nav arī laika parunāt ar bērnu par to, kā viņš jūtas situācijā, ja tētis ar māmiņu izlēmuši iet katrs savu ceļu. Tieši tāpēc uz šo iestudējumu, kas adresēts bērniem no piecu gadu vecuma, tiek gaidīta visa ģimene, lai vēlāk varētu redzēto pārrunāt.

Izrādes galvenās varones ir divas meitenes, kuras agrāk neko viena par otru nav zinājušas, satiekas vasaras atpūtas nometnē un atklāj, ka viena otrai ir tik līdzīgas kā divas ūdens lāses. Un tas nekas, ka Luīzei no Vīnes ir garas matu cirtas, bet Lotei no Minhenes - divas cieši sapītas biželes. Lai atklātu noslēpumu, meitēni nolemj samainīties vietām.

Iestudējuma vizuālo noformējumu veidojis mākslinieks Reinis Pētersons, savukārt oriģinālmūziku sacerējis Goran Gora. Izrāde tapusi franču objektu teātra estētikā, kur aktieri uz skatuves spēlē galveno lomu, atdzīvinot dažādus priekšmetus un lelles, tā radot savu stāstu.

LETA