Teātra darbinieku savienībai nav iebildumu pret "Spēlmaņu nakts" žūrijas darbu
Latvijas Teātra darbinieku savienības priekšsēdētāja Daiga Šiliņa-Gaismiņa (no labās) un teātra zinātniece, žūrijas locekle Maija Svarinska piedalās gada balvas teātrī - "Spēlmaņu Nakts" 2011./ 2012. gada sezonas nominantu paziņošanas pasākumā.
Kultūra

Teātra darbinieku savienībai nav iebildumu pret "Spēlmaņu nakts" žūrijas darbu

Jauns.lv

Neskatoties uz Daugavpils teātra kritiku, ka šī teātra pirmizrādes pagājušajā sezonā apmeklējuši vidēji tikai 2,5 no deviņiem "Spēlmaņu nakts" žūrijas locekļiem, Latvijas Teātra darbinieku savienības (LTDS) vadībai pret teātra gada balvas žūrijas darbu iebildumu nav, jo tā strādājusi ļoti atbildīgi un ar lielu pienākuma apziņu.

Teātra darbinieku savienībai nav iebildumu pret "S...

LTDS priekšsēdētāja Daiga Šiliņa-Gaismiņa aģentūrai BNS norādīja, ka eksperti, piekrītot darboties "Spēlmaņu nakts" žūrijā, apņemas apmeklēt pēc iespējas vairāk jauniestudējumu, taču visus 126 jauniestudējumus noskatīties praktiski nav iespējams.

"Galvenais nosacījums - lai nebūtu jauniestudējuma, ko nav redzējis neviens žūrijas pārstāvis, - tika izpildīts un visu jauniestudējumu vērtējumi iesniegti Kultūras ministrijā. Izrādi, protams, vērtē tikai tie eksperti, kuri to ir noskatījušies, vērtējumi nesummējas, bet tiek aprēķināts vidējais vērtējums, tāpēc nevienam teātrim no tā, cik ekspertu redzējuši izrādi un iesnieguši savu vērtējumu, nekāds finansiāls zaudējums netiek nodarīts," uzsvēra Šiliņa-Gaismiņa.

Pēc viņas teiktā, "Spēlmaņu nakts" žūrijas eksperti dažādās vietās un telpās skatās teātri caurmērā četras reizes nedēļā, turklāt šo darbu veic no sava pamatdarba brīvajā laikā, no Kultūras ministrijas saņemot par to 300 latu gadā un apmaksātu transportu uz izrādēm Liepājā, Valmierā un Daugavpilī. Turklāt krīzes laikā iepriekšējās "Spēlmaņu nakts" žūrijas strādājušas vispār bez atalgojuma.

Uz jautājumu, vai LTDS ieskatā pašreizējais veids, kā strādā SN žūrija, nodrošina objektīvu visu profesionālo teātru sezonas darba izvērtējumu, LTDS priekšsēdētāja atbildēja apstiprinoši.

"Šis vērtējums ir savstarpēji teātrus salīdzinošs, kas arī šai žūrijai ir jāveic. Katra atsevišķa teātra iekšējos sasniegumus un riskus būtu ļoti svarīgi izvērtēt, bet tas jau ir pavisam cita veida darbs un no šāda izvērtējuma trūkuma cieš visi teātri," atzina Šiliņa-Gaismiņa.

Viņa arī norādīja, ka vēlētos lielāku pretimnākšanu no paša Daugavpils teātra izrāžu grafika sastādīšanā tā, lai žūrija vienā braucienā var redzēt vairākas izrādes.

"Esam vairākkārt lūguši stādot repertuāru ieplānot vismaz divas izrādes kādā nedēļas nogalē, jo žūrijai tad ir iespēja vienā braucienā ar nakšņošanu noskatītie vairākas izrādes. Ar Liepājas teātri šī sadarbība mums izdodas lieliski, ļoti ceru, ka arī Daugavpils teātris turpmāk atradīs šādu iespēju," teica LTDS vadītāja.

Viņa piebilda, katru gadu tiek veiktas lielākas vai mazākas izmaiņas "Spēlmaņu nakts" žūrijas nolikumā un arī tās sastāvs mainās katru gadu, ņemot vērā teātru ieteikumus un izvirzīto kandidātu sarakstus.

Kultūras ministrijā (KM), kurai arī Daugavpils teātris vēstulē pauda kritiku par "Spēlmaņu nakts" žūrijas darbu, aģentūrai BNS norādīja, ka par neatkarīgās žūrijas darbu atbild Latvijas Teātra darbinieku savienība, kurai līdz gada beigām jāiesniedz ministrijā atskaite par piešķirtā finansējuma izlietojumu.

"Attiecīgi tad Kultūras ministrijai būs iespēja izvērtēt uzdotos jautājumus, nepieciešamības gadījumā aicinot uz tikšanos Latvijas Teātra darbinieku savienību, teātru pārstāvjus un citas iesaistītās puses," norādīja ministrijā.

Vienlaikus KM apstiprina, ka "Spēlmaņu nakts" vērtējums veido daļu no kritērijiem valsts budžeta dotācijas aprēķināšanā. Proti, līdzās izrāžu un apmeklējumu skaitam, teātra sasniegtos darbības rezultatīvos rādītājus iepriekšējā saimnieciskajā gadā raksturo arī teātra darbības kvalitātes novērtējums, kurš tiek veikts saskaņā ar Latvijas profesionālo teātru darbības kvalitātes novērtējuma kārtību. Vērtējumus par sezonas jauniestudējumiem un teātra balvas "Spēlmaņu nakts" nominantu sarakstu iesniedz "Spēlmaņu nakts" žūrija.

Jau vēstīts, ka Daugavpils teātris "Spēlmaņu nakts" ceremonijas dienā pagājušajā nedēļā izplatīja atklātu vēstuli medijiem, KM un LTDS, protestējot pret teātru gada balvas žūrijas darbu.

Teātris pauda sašutumu, ka pagājušās sezonas jauniestudējumus Daugavpilī apmeklējis vien niecīgs skaits "Spēlmaņu nakts" žūrijas locekļu. "Izrādes redzējuši vidēji divarpus žūrijas locekļu no deviņiem, un tikai viens "Spēlmaņu nakts" vērtētājs ir noskatījies piecas no sešām pirmizrādēm. Ir likumsakarīgi secināt, ka "Spēlmaņu nakts" žūrijas (kuras darbs un ceļa izdevumi tiek apmaksāti no valsts līdzekļiem) darba organizācija attiecībā uz Daugavpils teātri visas sezonas laikā ir bijusi formāla un nekonsekventa: par mūsu izrādēm un aktieriem žūrijas komisijas locekļi pārsvarā zina pēc aprakstiem, redz tos tikai kā nosaukumus uz papīra," norādīja teātra pārstāvis Jānis Krūtkrāmelis.

Viņš uzsvēra, ka teātri uztrauc nevis balvu un nomināciju esamība vai trūkums, bet gan teātra eksistencei būtiskā finansēšana, kuras apmēru Kultūras ministrija aprēķina, vadoties arī no "Spēlmaņu nakts" ekspertu darba rezultātiem.

Jau vēstīts, ka 23.novembrī Nacionālajā teātrī notika ikgadējā "Spēlmaņu nakts" ceremonija, kurā pasniedza balvas 18 nominācijās. Daugavpils teātris tajās bija pārstāvēts tikai ar vienu nomināciju – uz gada kustību mākslinieka godu pretendēja Irina Saveļjeva par darbu DT izrādē "Dāmu paradīze", kura gan balvu nesaņēma. Tikmēr, piemēram, Liepājas teātrim bija desmit nomināciju, Valmieras teātrim ‒ piecas.

2011./2012.gada sezonas jauniestudējumu skates žūrijas komisijas sastāvā ietilpst tās priekšsēdētājs teātra kritiķis Normunds Akots (Ambots), LTV raidījuma "100g kultūras" vadītājs un "Neatkarīgās rīta avīzes" kultūras nodaļas redaktors Arno Jundze, teātra kritiķe Maija Treile, televīzijas režisore Virdžīnija Lejiņa, dejas kritiķe Inta Balode, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, televīzijas režisore un teātra kritiķe Linda Ģībiete, teātra un kino kritiķis Toms Treibergs, teātra zinātniece Maija Svarinska.  


BNS/ Foto: Edijs Pālens/ LETA, Evija Trifanova/ LETA