Valsts šogad piešķirs 55 674 latus muzeju projektiem
Kultūras ministrijas konkursā par valsts finansējuma piešķiršanu Nacionālā muzeju krājuma uzturēšanai un izmantošanai pašvaldību, autonomajos un privātajos muzejos dažādu projektu īstenošanai tiks sadalīts budžeta finansējums 55 674 latu apmērā.
Kā liecina ministrijas mājaslapā publicētā informācija, valsts budžeta finansiālo atbalstu ir ieguvuši 42 projekti no 38 pašvaldību muzejiem un četriem privātajiem un autonomajiem muzejiem.
Puse no projektiem jeb 21 pieteikums paredz Nacionālā muzeju krājuma glabāšanas apstākļu uzlabošanu, proti, muzeju krātuves tiks aprīkotas ar mūsdienīgiem plauktiem, tajās tiks ierīkotas mikroklimatu un drošību garantējošas ierīces. Savukārt 11 projektos plānota nozīmīgu muzeja priekšmetu restaurācija un konservācija, kas ļaus tos pilnvērtīgāk izmantot muzeju komunikācijas darbā izstādēs un ekspozīcijās.
Desmit muzeji kā svarīgāko darbā ar Nacionālo muzeju krājumu ir atzinuši jaunu ekspozīciju un eksponēšanas iekārtu nepieciešamību, savukārt viena muzeja - Bauskas pils - projekts ir orientēts uz muzeja krājuma pētniecību.
Konkursā vislielākā naudas summa - 12 202 lati - piešķirta Tautas frontes muzejam muzeja krājuma uzturēšanai un izmantošanai 2013.gadā, 1991.gada barikāžu muzejam Nacionālā muzeju krājuma uzturēšanai un izmantošanai muzejā atvēlēti 9450 lati, bet 1500 lati piešķirti Ventspils muzejam senākā datētā Austrumbaltijā cilvēka darinātā rīka restaurācijai un eksponēšanai Ventspils muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā, kā arī Latvijas Arhitektūras muzejam multimediju projektam - izstādes no Arhitektūras muzeja krājuma izveidošanai, savukārt 1300 lati atvēlēti Jēkabpils vēstures muzejam apsardzes un ugunsdrošības signalizācijas sistēmas ierīkošanai un modernizācijai muzeja brīvdabas nodaļā "Sēļu sēta".
1200 latu atbalstu konkursā ieguvis Kuldīgas novada muzejs mēbeļu komplekta restaurācijas izstādīšanai ekspozīcijā "Turīga kuldīdznieka dzīvoklis 20.gs. sākumā", bet 16 projektiem piešķirti 1000 latu. Šādu atbalstu ieguvis Pāvilostas novadpētniecības muzejs, Valkas novadpētniecības muzejs, Alūksnes muzejs, Jūrmalas pilsētas muzejs, Viļānu novadpētniecības muzejs, Cēsu vēstures un mākslas muzejs, Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs, Jaunpils muzejs, Varakļānu novada muzejs, Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzejs, J.Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs, Latgales kultūrvēstures muzejs, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs, Bauskas novadpētniecības un mākslas muzejs, Dobeles novadpētniecības muzejs un Ogres vēstures un mākslas muzejs.
Pārējo muzeju pieteikto projektu realizēšanai valsts piešķirtais finansējums ir mazāks par 1000 latiem.
Konkursā uz finansējumu varēja pretendēt akreditēti pašvaldību, autonomie un privātie muzeji, kā arī privātpersonas, kuru valdījumā vai īpašumā ir Nacionālā muzeju krājuma priekšmeti un kuri ir nokārtojuši iepriekšējās līgumsaistības ar Kultūras ministriju.
Pagājušajā gadā Kultūras ministrija piešķīra 50 674 latus Nacionālā muzeju krājuma saglabāšanai un pieejamības nodrošināšanai visā Latvijā. Konkursā tika iesniegti 44 projektu pieteikumi no 38 akreditētiem muzejiem, bet valsts finansējums tika piešķirts 32 projektiem.
Muzeju likums nosaka, ka Nacionālo muzeju krājumu veido valsts, pašvaldību un akreditēto autonomo un privāto muzeju pamatkrājumā esošie priekšmeti. Nacionālais muzeju krājums ir nacionālā bagātība, kas atrodas valsts aizsardzībā. Muzeju likums paredz, ka Kultūras ministrija piešķir valsts budžeta līdzekļus Nacionālā muzeju krājuma uzturēšanai un izmantošanai. Finansējuma piešķiršana tiek organizēta konkursa veidā.