Kultūra
2013. gada 11. aprīlis, 14:18

Nācis klajā romāns par dzejnieka Kārļa Skalbes sievu Lizeti Skalbi

Jauns.lv

Nācis klajā "Apgāda Zvaigzne ABC" izdots Ingunas Baueres romāns "Lizete, dzejniekam lemtā", kas stāsta par izcilā dzejnieka Kārļa Skalbes sievu Lizeti Skalbi, informēja "Apgāda Zvaigzne ABC" Reklāmas un mārketinga daļā.

Rakstniece un Vecpiebalgas novada patriote Inguna Bauere jau izpelnījusies lasītāju ievērību ar saviem biogrāfiskajiem romāniem, kuros ar lielu iejūtību un erudīciju vēsta par cilvēkiem, kas līdz šim allaž palikuši vēstures paēnā.

Bauere raksta par Latvijas izcilāko dzejnieku, rakstnieku, kultūras darbinieku dzīves līdzgaitniecēm, kuras bieži bijušas vairāk nekā tikai mājas miera nodrošinātājas, vairāk nekā tikai mūzas, bet bieži - līdzstrādnieces.

Izdevums "Lizete, dzejniekam lemtā" ir atkārtoti izdots un papildināts. Dzejnieks Skalbe ir viens no latviešu tautas visvairāk mīlētajiem liriķiem, bet Lizete ir viņa mūža draudzene, izcila tulkotāja, kurai bija lemts ne tikai pārdzīvot savu vīru par vairākiem desmitiem gadu, bet arī pašai bagātināt latviešu valodā lasošās publikas grāmatu plauktus ar kvalitatīviem tulkojumiem no skandināvu valodām.

Romāns "Lizete, dzejniekam lemtā" pirmo reizi nāca klajā 2009.gadā apgādā "Lauku avīze", taču pirmajā izdevumā tikusi īsināta vai pavisam izņemta vesela rinda nodaļu, kuras lasītājam atklāj daudz plašāku ainu uz dzejnieka un viņa sievas jaunību, kā arī dzīvi starpkaru laika Latvijā.

Jaunajā izdevumā, kas sagatavots, izmantojot nesaīsinātu manuskripta tekstu, lasītājs atradīs līdz šim nepublicētas nodaļas, kas vēsta par Lizetes bērnības dienām, topošās tulkotājas pirmo iepazīšanos ar lielajiem klasiķiem, Lizetes mīlestības un šaubu mirkļiem, reti kur citur izlasāmām Skalbes pārdomām ticības jautājumos.

Grūtuma un vienatnības Lizetes dzīvē bijis gana, bet turpat arī lepnums par savu vīru - tautas patiesi mīlētu dzejnieku un īstenu Latvijas patriotu, turpat arī prieks par bērniem, turpat - radoši atklājumi tulkotājas darbā. Patiesi un emocionāli Bauere attēlo dzejnieka un viņa sievas grūto un garīgi sāpīgo šķiršanos no Latvijas, dodoties trimdā. Taču, kā apgalvo mazdēls Andrejs Legzdiņš, viņam liekas, ka vecāmāte bija laimīga - ne tikai jaunībā, kopā ar mūža mīlestību, bet arī trimdā. "Tai kultūras vidē, kurā uzaugu, kopā ar vecomāti apgrozījās tā laika izcilākie mākslinieki, rakstnieki, mūziķi, kultūras darbinieki," klāstīja mazdēls.

Romāna izdevēji uzskata, ka šis romāns, kurā sadzīves ainas lieliski papildina latviskākā dzejnieka dzejas rindas, sniegs veldzējumu īsteniem labas biogrāfiskās literatūras cienītājiem.

LETA