Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 21. un 22. septembrī. FOTO. VIDEO
Kultūra

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 21. un 22. septembrī. FOTO. VIDEO

Jauns.lv

Rudens iestāšanos šajās brīvdienās varēsim nosvinēt gan ielūkojoties nākotnē, gan iepazīstot senvēsturi. Cēsīs notiks pirmais Kosmosa festivāls, bet visā Latvijā, pieminot leģendāro Saules kauju, tiks iedegtas Baltu vienības ugunis. Daugavpilī notiks Latgales Amatniecības festivāls.

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīv...

­Līdz ar pēdējiem brīvdabas festivāliem, jauno sezonu atklāj arī koncertzāles, teātri un citas kultūras iestādes. Ar ekskluzīvu dziesminieka Goran Gora koncertu sezonu uzsāks Siguldas koncertzāle „Baltais flīģelis”, bet ar starptautisku cirka programmu savu Dzintara sezonu uzsācis Rīgas Cirks. Tāpat daudz jaunumu gan galvaspilsētas, gan provinces izstāžu zālēs.

1. Cirka Dzintara sezona

Rīgas Cirks uzsācis savu jauno – 125. jeb Dzintara sezonu. No šīs nedēļas piektdienas līdz pat 3. novembrim cirkā varēsiet redzēt jubilejai veltīto starptautisko cirka programmu pasaules labāko cirka tradīciju garā. Cirka manēžā uzstāsies augstākās klases cirka mākslinieki - slavenā „Donnert Family” no Anglijas ar zirgiem un ponijiem, no viesizrādēm pasaules lielākajā cirkā „Ringling Bros and Barnum & Bailey Circus” Amerikā ieradusies akrobātu trupa „Asadullin”, neskaitāmu starptautisku cirka festivālu zelta godalgu ieguvēji gaisa vingrotāji „Duo Volkov”, enerģiskais Nikolajs Gorkovenko ar atrakciju „Suņu futbols”, skatītāju iemīļotie klauni „Piter FM” un citi.

Programmā būs redzami Lielā Maskavas valsts cirka akrobātu trupa „Asadullin”, Rustama Asadullina vadībā, kuri manēžā izpildīs neiedomājami sarežģītus un riskantus trikus, tai skaitā daudzkārtējas „salto - mortales”. Pirmo reizi Rīgas Cirkā ierodas slavenā „Donnert Family” - viena no populārākajām cirka ģimenēm Eiropā. Pēc vairāku gadu pārtraukuma Rīgas Cirka manēžā uzstāsies viens no pasaulē vislabākajiem žonglieru pāriem Lidija un Leonīds Ignatovi - unikāli, absolūtas līdzsvara izjūtas un filigrānas žonglēšanas tehnikas meistari, mākslinieki ar apbrīnojamu meistarības noturību un radošo stāžu. Enerģijas devu skatītājiem dāvās Krievijā un Eiropas valstīs labi pazīstamais mākslinieks ar veselu pulku suņu - Nikolajs Gorkovenko. Mākslinieka četrkājainie draugi ar labpatiku izpilda visas komandas, kuras iemācījušies saprast no pusvārda, radot nepiespiestas un aizrautīgas spēles sajūtu un prieku ikvienam skatītājam.  

2. Goran Gora „Baltajā flīģelī”

Ar dziesminieka Goran Gora (Jānis Holšteins) koncertu sestdien, 21. septembrī, pulksten 18.00 tiks atklāta Siguldas koncertzāles „Baltais flīģelis” jaunā koncertsezona. Koncertā „Putns azotē” skanēs mūziķa jaunākais muzikālais veikums - dziesmu cikls ar Knuta Skujenieka dziesmu vārdiem.

Aptuveni pirms pusotra gada mūziķis Goran Gora, kurš līdz šim izdevis trīs ierakstus angliski, sastapās ar Knuta Skujenieka dzeju. Kopš tā laika tapušas teju piecpadsimt jaunas dziesmas, ko ir paredzēts izdot mūziķa ceturtajā studijas albumā - viņa pirmajā albumā latviski.

Īsi pirms albuma izdošanas mūziķis vēlas iepazīstināt klausītājus ar jauno materiālu ekskluzīvā koncertā Siguldas „Baltajā flīģelī”. Šajā koncertā skanēs tikai latviski komponētie dziesminieka skaņdarbi - gan jaunās koncertprogrammas dziesmas ar Knuta Skujenieka vārdiem, gan radiostacijās jau atskaņotās dziesmas „Stiprinieks”, „Ceļi” un citas.

Koncertā kopā ar dziesminieku uz skatuves kāps arī viņa domubiedri: basģitārists Valters Sprūdžs, bundzinieks Mārtiņš Miļevskis, pianists Uģis Krišjānis, vokāliste Kate Pāvula un sitaminstrumentālists Ernests Mediņš.

Biļešu cena: Ls 3- 7 („Biļešu paradīzes” tīklā). Sīkāk internetā: www.baltaisfligelis.lv.

Goran Gora: „Tikai saknes neatdod” (Knuta Skujenieka vārdi)
Sestdien dziesminieks Goran Gora ar ekskluzīvu koncertprogrammu „Putns azotē” atklās Siguldas koncertzāles „Baltais flīģelis” jauno koncertsezonu.
Sestdien dziesminieks Goran Gora ar ekskluzīvu koncertprogrammu „Putns azotē” atklās Siguldas koncertzāles „Baltais flīģelis” jauno koncertsezonu.

3. Daugavpils novada dienas

Dienu pirms oficiāli sākas rudens sākšanās, 21. septembrī, vēl varat pabūt krāšņos novada svētkos un tad nu gan būs jāpieliek punkts vasaras brīvdabas svētkiem un festivāliem! Sestdien, 21. septembrī, būs Daugavpils novada svētku galvenā diena. Novada svētku devīze šogad ir „Veram vaļā amatu lādi!”.

21. septembrī Daugavpilī, Rīgas ielā pie novada domes ēkas Rīgas ielā 2, notiks Latgales Amatnieku festivāls, kurā visi no pulksten 10.00 līdz pēcpusdienā gadatirgū varēs iegādāties ne tikai dažādus lauku labumus un amatniecības izstrādājumus. Īpaši godā tiks celti ne tikai vietējie meistari un amatnieki, bet arī amatu meistari no visas Latvijas un Lietuvas, darbosies Latgales tematiskie ciemi, radošās darbnīcas, notiks amatnieku paraugdemonstrējumi, dažādas atrakcijas ar balvu fondu, pīs garāko bizi, līdzās Latgales Zoodārza radošai varēs aplūkot arī reto reptiļu izstādi, kā arī fotoizstādi „Daugavpils novads no putna lidojuma”, būs izbraucieni karietē ar saimniecības „Pavlilija” zirgiem un daudz kas cits. No pulksten 11.00 līdz 13.00 darbosies Lauku gardumu iela.

Apmeklētājus priecēs arī dažādi koncerti: atklāšanā pulksten 10.00 uzstāsies  Rožupes kultūras nama folkloras kopa „Rūžupis veiri”, pulksten 11.00 - grupa „Patroti LG”, pulksten 12.00 - Daugavpils novada Tautas deju ansamblis „Līksme”, pulksten 12.30 – Rēzeknes Zaļo pakalnu koris, bet pulksten 13.30 pasaules rekorda svarbumbu celšanā veterāniem labošanu papildinās grupas „Bez PVN” uzstāšanās.

* Tāpat no pulksten 10.00 līdz 17.00 varat paviesoties tikko rekonstruētājā Naujenes Novadpētniecības muzejā (Skolas ielā 1, Naujenē). Tas ir jaunākais Latvijas muzejs, kas piedzīvojis vērā ņemamu atjaunošanu. Atjaunotajās muzeja telpās izveidota tēlnieces Valentīnas Zeiles mākslas galerija un atvērtais mākslas krājums, Ģertrūdes Zeiles personālizstāde, vēstures ekspozīcija, kas atspoguļo Daugavpils novada multikulturālo vidi, ievērojamu personību dzīvi un veikumu. Pēc rekonstrukcijas ir paplašinājusies arī muzeja darbības joma un ir izveidotas telpas ar saieta nama funkcijām, kur darbosies radošās darbnīcās un varēs apgūt dažādas amatu prasmes.

Sīkāk internetā: www.dnd.lv.

Rēzeknes Zaļo pakalnu koris sestdien uzstāsies Daugavpilī - Latgales Amatnieku festivālā.
Rēzeknes Zaļo pakalnu koris sestdien uzstāsies Daugavpilī - Latgales Amatnieku festivālā.

4. Baltu vienības diena Āraišos, Rundālē un pie ugunskuriem visā Latvijā

22. septembrī Latvijā un Lietuvā, atzīmējot leģendāro 1236. gadā notikušās Saules kaujas gadadienu, kurā augštaiši ar zemgaļiem sakāva Zobenbrāļu ordeni, svinēsim Baltu vienības dienu. Tādēļ visi svētdien, 22. septembrī, no pulksten astoņiem līdz deviņiem vakarā tiek aicināti iekurt ugunskurus un lāpas kalnos, pilskalnos, svētkalnos un citās baltiem nozīmīgās vietās. Jāteic, ka šis ir labs iegansts, lai arī rudens saulgriežus atzīmētu ar svētku ugunskuriem, tāpat kā Jāņos iezīmējam vasaras saulgriežus. Varēsim uguņus dedzināt ne tikai savā šaurā radu un draugu lokā, bet arī piedalīties vairākos publiskos pasākumos:

* Baltu vienības dienu Āraišu ezerpils muzejā (Drabešu pagastā) sāks atzīmēt jau sestdien, 21. septembrī, kad notiks Latgaļu vārda svētki, jo šogad aprit 900 gadu, kopš Nestora hronikā „Pagājušo laiku stāsts”, kas datēta ar 1113. gadu, latgaļi pirmo reizi minēti rakstītā avotā. Āraišos sestdien viesosies Latvijas Nacionālā vēstures muzeja arheologu zieds - Artūrs Tomsons, Irita Žeiere, Jānis Ciglis un Vitolds Muižnieks, iepazīstinot ar stāstiem par seno latgaļu apģērbu un rotām, bruņojumu, dzīves un apbedījumu vietām. Īpaši interesanta solās būt seno latgaļu tērpu modes skate ar seno tekstiliju pētnieces Iritas Žeieres komentāriem. Būs arī vēstures kopu demonstrējumi, kas atainos seno latgaļu ikdienu un sadzīvi. Noslēgumā Dzērbenes folkloras kopa „Māras bērni” iepazīstinās ar vakarēšanas rituāliem, kam pamatā Dzērbenes apkārtnē savāktais folkloras materiāls. Pasākumu sākums sestdien, 21. septembrī, pulksten 12.00. Sīkāk internetā: www.lnvm.lv.

* Savukārt svētdien, 22.septembrī, Mežotnes baznīcā un pilskalnā notiks Baltu vienības dienai veltīts pasākums „Ūdensvārdi”. Pasākums sāksies pulksten 15.20 ar vēsturnieka Aigara Urtāna stāstījumu par avotiņa vēsturi pie Mežotnes avotiņa. Pēc tam sekos Rundāles un Pakrojas (Lietuva) pašdarbības kolektīvu kopuzvedums „No zalkša līgavas līdz ūdensmeitai” Mežotnes pilskalnā. Līdztekus tam, jau no pulksten 15.00 dažādi pasākumi notiks arī Mežotnes baznīcā - gan Rokišķu rajona (Lietuva) Bavoriu leļļu teātra izrāde trīs daļās „Mēs nākam no pasakām” un īsfilmas „Egle- zalkšu karaliene” skatīšanās, gan Sokrāta augstskolas lektora Daiņa Ozoliņa lekcija „Ūdens- pasaules pirmelements”. Pulksten 17.00 sāksies grupas „Pērkonvīri” muzikāls uzvedums „Pērkonvīru pasakas”, bet pulksten 18.00 deju apvienības „Dejas anatomija” uzvedums „3/4 ūdens”. No pulksten 19.00 plānots meditatīvs koncerts „Ūdens vārdi” sveču gaismās, bet pulksten 19.40 paredzēts sveču un lāpu gājiens uz pilskalnu, kur gaidāma lielā ugunskura iedegšana. Sīkāk internetā: www.rundale.lv.

* Baltu vienības dienu svētdien, 22. septembrī, pulksten 20.00 atzīmēs arī Rēzeknes pilskalnā, kur iedegt Baltu vienības ugunis aicinās Rēzeknes pilsētas Kultūras nama kolektīvs. Sīkāk internetā: www.rezekne.lv.

Tāpat Baltu vienības ugunis tiks iedegtas arī daudzviet citur Latvijā: Durbes pilssalā, Tērvetes estrādē, Beverīnas novada Trikātas pilskalnā, Vecumnieku pagasta Zvirgzdes meža kāpā…

5. Rudens saulgrieži un folklora

Rudens iestāšanos varēsim atzīmēt arī citos tautiskos pasākumos:

* Svētdien, 22. septembrī, no pulksten 12.00 līdz 16.00 Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā (Brīvības gatvē 440, Rīgā) norisināsies tradicionālie Rudens ražas svētki ar Rudens saulstāvju laika dziesmām, dejām un ražas tirdziņu. Būs iespējams apskatīt un iegādāties zemnieku dārzos izaudzētos labumus, gaļas un zivju kūpinājumus, kā arī sieru. Tepat varēs nopirkt medu, zāļu tējas un dažādus amatniecības izstrādājumus – groziņus sēņošanai un ogošanai, keramikas izstrādājumus un koka karotes šīs vasaras pēdējā ievārījuma gatavošanai. Sīkāk internetā: www.brivdabasmuzejs.lv.

* Savukārt Pastariņa muzejā (Tukuma novada Zentenes pagasta „Biseniekos”) Rudens saulgrieži tiks svinēti sestdien, 21. septembrī. Tur jau no pulksten 10.00 Pastariņa muzeja darba rūķi gaidīs čaklus palīgus, kas palīdzēs nolasīt ābolus, nogrābt lapas un veikt citus lauku darbus. Tiks arī cepta maize un gatavoti dažādi rudens saulgriežu ēdieni. No pulksten 13.00 būs telpu rotāšana, rotaļas un Jumīša ķeršana. Visiem čaklajiem palīgiem būs pieejama karsta pirtiņa ar zāļu slotām. Sīkāk internetā: www.tukumamuzejs.lv.

* Savukārt Ķekavas novadā šajās dienās notiek Katlakalna 2. starptautiskais folkloras festivāls „Rudenāji 2013”. Sestdiena, 21. septembris, festivālā būs Novada diena - folkloras kopas dosies koncertēt Baložiem un Daugmali. Savukārt pulksten 17.00 Ķekavas Dzirnavu estrādē notiks festivāla Dižkoncerts Ķekavā, kam sekos danču vakars līdz pēdējam spēlējošam muzikantam. Bet svētdiena, 22. septembris, būs Amatu un Kaimiņu diena, kad festivāla dalībnieki kopīgi iepazīs senās amatu prasmes, sadziedās un parādīs sevi kaimiņu novados. Viesu saraksts šajā festivālā ir gana interesants - gan mūsu tuvējie kaimiņi no Lietuvas un Igaunijas, gan arī viesi no tālākām zemēm - Norvēģijas, Gruzijas, Ukrainas un Azerbaidžānas. Sīkāk internetā: www.parkulturu.lv.

Šajās brīvdienās visā Latvijā svinēs rudens saulgriežus, kas sakrīt gan ar Baltu vienības dienu, gan folkloras festivāliem. Tiks iedegtas lāpas un ugunskuri, svinēti Ražas svētki, dziedāts, dejots un gatavoti īpašie saulstāvju mielasti.
Šajās brīvdienās visā Latvijā svinēs rudens saulgriežus, kas sakrīt gan ar Baltu vienības dienu, gan folkloras festivāliem. Tiks iedegtas lāpas un ugunskuri, svinēti Ražas svētki, dziedāts, dejots un gatavoti īpašie saulstāvju mielasti.

6. Kosmosa festivāls Cēsīs

Cēsu lidlaukā (Priekuļu pagastā) sestdien, 21. septembrī pulksten 11.00 sāksies pirmais starptautiskais kosmosa festivāls ar plašu un interesantu programmu: būs raķešu laišanas sacensības, kosmisko kostīmu sacensības, kosmiski trenažieri un daudz kas cits. Pasākuma kulminācijā tiks palaista kosmiskā zonde „Zinoo-2”, kurā būs iemontēti mērinstrumenti augstuma, temperatūras noteikšanai un raidīšanai uz zemei.

Raķešu laišanas sacensībās aicināts piedalīties ikviens apmeklētājs, gatavojot raķetes uz vietas vai ņemot līdzi mājās sagatavotas ūdens un gaisa raķetes (festivāla laikā apmeklētājiem būs iespējams iegādāties jau iepriekš sagatavotus raķešu veidošanas komplektus). Sportiskākie apmeklētāji varēs novērtēt cik procentuāli viņi atbilst Krievijas un ASV kosmonautu kvalifikācijas prasībām. Katrs apmeklētājs, kas izies kosmonauta testu saņems īpašu sertifikātu. Radošākie tiks aicināti izgatavot kosmisku kostīmu, lai cīnītos par galveno balvu – lidojumu ar lidmašīnu virs Cēsīm.

Būs arī iespēja piedalīties dažādās atrakcijās un darbnīcās. Līdzās kosmiskās šūpolēm, kurās ar piesietām rokām un kājām varēs uzšūpoties sešu metru augstumā, kosmosa entuziastiem būs iespēja izgriezties kosmonautu trenažieros visās trīs dimensijās. Tāpat varēs izmēģināt spēkus modernas katapultas darbināšanā, kas ļauj bumbiņu aizmest līdz pat 100 metriem.

Īpaši šim festivālam no Igaunijas bērnu zinātnes centra „AHHAA” tiks atvests planetārijs un eksperimentu šovs. Nesen atvērtais zinātkāres un izziņas centrs „Lielvārdi” organizēs radošās un digitālās darbnīcas, kamēr zinātkāres centra „Zili brīnumi” komanda būs sagatavojusi iluzionista šovu. Festivālā varēs izmēģināt arī domu spēku izmantojot Kurzemes Democentra kosmiskos eksponātus, kur ar domu spēku varēs pacelt gaisā raķeti. Pasākuma noslēgumā visi apmeklētāji būs aicināti palaist gaisā laternas, iezīmējot pirmā starptautiskā kosmosa festivāla noslēgumu.

Ieeja festivālā bez maksas. Sīkāk internetā: www.zinoo.lv.

Kosmosa festivāls Cēsu lidlaukā jau 21. septembrī

7. Izstāžu ceļvedis: sēnes, brokastis zaļumos, Mākslas akadēmijas diplomdarbi un Francijas ūdens

* Vecrīgas galerijā „Daugava” (Alksnāja ielā 10/12) līdz 12. oktobrim ir skatāma mākslinieces Rudītes Dreimanes (dz. 1948.) personālizstāde „Brokastis zaļumos”. Māksliniece vienmēr centusies būt brīva no liekvārdības, detaļu bagātības un raibuma, un tāda joprojām arī ir Rudītes Dreimanes glezniecība. Viņas jaunajā izstādē eksponēti pēdējā gada darbi. Kas tajos jauns, vēl nebijis Rudītes Dreimanes glezniecībai, to redzēs tie, kas atnāks apskatīt izstādi un kuriem ir ar ko salīdzināt ar to, kas guļ atmiņu apcirkņos no iepriekš redzētās Rudītes Dreimanes, bet tiem, kas tiksies ar viņas mākslu pirmoreiz, viņa var būt patīkams pārsteigums. Sīkāk internetā: www.galerijadaugava.lv.

Rudīte Dreimane. „Brokastis zaļumos”.
Rudīte Dreimane. „Brokastis zaļumos”.

* Latvijas Arhitektūras muzejā (Mazā Pils ielā 19, Vecrīgā) atklāta izstāde „Latvijas Mākslas akadēmijas nams”, kurā varam iepazīties ar Mākslas akadēmijas ēkas būvvēsturi, realizētajām un nerealizētajām iecerēm no tās tapšanas pirmsākumiem līdz pat mūsu dienām. Mākslas akadēmijas ēku arhitekts Vilhelms Bokslafs (1858. – 1945.) projektējis kā Rīgas biržas komercskolu, bet kopš 1940. gada celtnē mitinās Latvijas Mākslas akadēmija. Šogad paiet 110 gadi kopš tika apstiprināts ēkas būvprojekts. Ēka ir ievērojama gan ar savu krāšņo neogotisko formu arhitektūru un interjeriem, kuros parādās jūgendstila motīvi, gan ar savam laikam inovatīvajiem tehniskajiem risinājumiem – ēkas arhitektūras un komunikāciju projekti Latvijas Arhitektūras muzeja krājumā pieder muzeja zelta fondam. Sīkāk internetā: www.lma.lv.

Rīgas biržas komitejas komercskola. Vilhelma Bokslafa zīmējums, 1902. gads.

Latvijas Mākslas akadēmijas nams

* Rīgas Jūgendstila muzejā (Alberta ielā 12) līdz 1. decembrim skatāma Liepājas muzeja krājuma izstāde „Liepāja jūgendstila laikmetā”, kas atspoguļo 20. gadsimta sākotni, kurā Liepāja no nelielas, provinciālas pilsētas izauga par modernu un attīstītu rūpniecības un tirdzniecības centru ar starptautiskas nozīmes pilsētas vaibstiem. Arī Liepājai jūgendstila laikmets negāja secen - pilsētā tika būvēti koka un mūra nami ar brīnumainiem jūgendstila gleznojumiem to kāpņu telpās. Savukārt liepājnieki ikdienā sāka lietot jūgendstilā veidotus sadzīves priekšmetus. Sīkāk internetā: www.jugendstils.riga.lv. 

Neliela, jūgendstila ornamentiem dekorēta Liepājas teātra grima kastīte, kas satur vairāku toņu grima zīmuļus. Savulaik tā piederējusi Liepājas teātra aktrisei Antai Klints.

Liepājas jūgends

* Latvijas Mākslas akadēmijā (Kalpaka bulvārī 13, Rīgā) līdz 9. oktobrim skatāma akadēmijas absolventu diplomdarbu izstāde „Te. Tur. Tālāk”. Tajā eksponēti jauno gleznotāju, grafiķu, tekstilmākslinieku, tēlnieku, stikla mākslinieku un keramiķu darbi. Diplomdarbu izstādi Mākslas akadēmija tradicionāli rīko katra jauna studiju gada sākumā. Šoreiz eksponāti izvēlēti konkursa kārtībā, kā galvenos kritērijus izvirzot augstu māksliniecisko kvalitāti un radošu, inovatīvu pieeju klasiskās mākslas žanriem. Kā katru gadu, izstādes darbiem tiek rasts vienojošs kopsaucējs. Šajā reizē tas ir trīs vietas apstākļa vārdu virknējums – te, tur, tālāk –, kas ilustrē katra studenta virzību caur mācību procesu. Sīkāk internetā: www.lma.lv.

Mākslas akadēmijā atklāta tās labāko absolventu diplomdarbu izstāde „Te. Tur. Tālāk”.
Mākslas akadēmijā atklāta tās labāko absolventu diplomdarbu izstāde „Te. Tur. Tālāk”.

* Latvijas Dabas muzejā (Krišjāņa Barona ielā 4, Rīgā) vēl tikai šajās brīvdienās var apmeklēt tradicionālo izstādi „Sēņu dienas”, kas apmeklētājus priecē ar bagātīgu Latvijā atrasto sēņu daudzveidību. Sēņu dienas Dabas muzejā tiek rīkotas jau vairāk nekā 60 gadus un ir kļuvušas par vienu no iemīļotākajiem pasākumiem Dabas muzejā. Kā ierasts, izstādē būs aplūkojamas ēdamas, neēdamas, indīgas, reti sastopamas un aizsargājamas sēnes. Izstādes laikā arī ir iespējams konsultēties ar muzeja mikologiem par salasītajām nepazīstamajām sēnēm un uzzināt, kā pasargāt savu ģimeni no saindēšanās. Sīkāk internetā: www.dabasmuzejs.gov.lv.

Dabas muzejā skatāma sēņu izstāde

* Liepājas Valsts tehnikuma telpās Krišjāņa Valdemāra ielā 4 atklāta Liepājas muzeja veidota izstāde „Liepājas Nikolaja ģimnāzija – nozīmīgs Paula Maksa Berči devums pilsētai”. Izstāde veltīta ēkai, ko arhitekts Pauls Makss Berči projektējis kā mācību iestādi (tā iesvētīta 1885. gadā). Tā mūsdienās pilnībā saglabājusi sākotnējo fasāžu apdari un ārdurvju vērtnes ar skaistiem dzelzs kalumiem. Sīkāk internetā: www.lvt.lv.

Naudu Liepājas Nikolaja ģimnāzijas celtniecības uzsākšanai savulaik ieguva, likvidējot Liepājas Ugunsdzēsības biedrību un tās 100 000 rubļu pamatkapitālu pārvēršot par ģimnāzijas celšanas fondu.
Naudu Liepājas Nikolaja ģimnāzijas celtniecības uzsākšanai savulaik ieguva, likvidējot Liepājas Ugunsdzēsības biedrību un tās 100 000 rubļu pamatkapitālu pārvēršot par ģimnāzijas celšanas fondu.

* Francijas institūts Latvijā Daugavpils Universitātē (Vienības ielā 13) līdz 25. septembrim piedāvā paviesoties interaktīvajā izstāde „Ko mēs zinām par ūdeni?”, kas iepazīstina ar ievērojamākajiem franču zinātnes projektiem ūdens jomā un aizvedīs mūs no Čada ezera (Āfrikas vidiene) līdz pat Mekongai (Indoķīna), no Vidusjūras baseina līdz Andu ielejai (Dienvidamerika). Bagātīgi ilustrētā un izglītojošā ekspozīcija palīdzēs labāk izprast nozīmīgo zinātnes lomu ūdens - dzīvībai un attīstībai svarīga resursa – ilgtspējīgā izmantošanā. Rīgā šī izstāde no 27. septembra līdz 25. oktobri būs vērojama Latvijas Zinātņu akadēmijā. Sīkāk internetā: www.institut-francais.lv.

Daugavpils Universitātē Francijas institūts piedāvā izstādi, kurā interaktīvā veidā varam iepazīties ar franču zinātnes projektiem ūdens jomā.
Daugavpils Universitātē Francijas institūts piedāvā izstādi, kurā interaktīvā veidā varam iepazīties ar franču zinātnes projektiem ūdens jomā.
Elmārs Barkāns/Foto: publicitātes foto, TV3, Rojs Maizītis, Edijs Pālens/LETA