Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 28. un 29. septembrī. FOTO. VIDEO
Gan lielās pilsētās, gan mazos lauku pagastos tiks svinēta Miķeļdiena, kas nozīmē, ka rudens nu tik tiešām ir sācies. Būs gan tirgi un senās amatniecības meistaru demonstrējumi, gan koncerti un dažādi pasākumi bērniem, kā arī citas jautrības. Alsungā uz Miķeļiem visus aicina suitu sievas, bet Jūrmalā tiek gaidīti vīna cienītāji.
Miķeļdiena plaši tiks atzīmēta arī galvaspilsētā – gan Doma laukumā, gan Iļģuciemā un citviet. Bet ja jau sācies rudens, tad no brīvdabas festivāliem ir arī mazliet jāatvadās un omulība jāmeklē slēgtās telpās – Kaņepes kultūras centrā uzstāsies populārā Holivudas režisora Džima Džārmusa favorīti - rokmūzikas trio „White Hills”, Mazajā ģildē Rudens kamermūzikas festivālu atklās pasaules slavu ieguvušais stīgu kvartets „Artemis”, bet kinoteātrī „K-suns” sāksies festivāls „Kailais karalis”. Protams, arī daudz jaunu izstāžu.
1. Suitu Miķeļdiena Alsungā
Suitu novada galvaspilsētā Alsungā šajā nedēļas nogalē notiek gada lielākie godi – Svētā Miķeļa svētki. Miķeļdienas gadatirgi un citi latvisko apjumības svinību pasākumi šo sestdien un svētdien notiks visā Latvijā – gan pilsētās, gan nelielos lauku pagastos, bet Suitijā šiem svētkiem ir savs īpašs, nekur citur neatrodams, smeķis, ko, protams, rada diženās suitu sievas.
Visrosīgākā Miķeļa svētku diena Alsungā būs sestdiena, 28.septembris, kad jau pulksten 9.00 notiks alsundznieku modināšana, kam sekos plaša koncertu programma: pulksten 10.00 būs mūžizglītības projekta „Grundtvig” dalībnieku koncerts, pulksten 10.30 uzstāsies Rucavas folkloras kopa, pulksten 11.00 būs dzirdami viesi no Igaunijas - setu folkloras kopas, pulksten 11.30 sekos Klaipēdas (Lietuva) pamatskolas audzēkņu koncerts, bet pulksten 12.00 uzstāsies Viļānu lauku kapela „Bumburneicys” un Dekšāres vīru folkloras kopa „Kūzuls”. Pulksten 13.00 svētku apmeklētāji varēs doties uz Andas Ābeles audzēkņu koklētāju koncertu un suitu Miķelīša ābecītes prezentāciju kultūras namā.
Būs arī virkne radošo darbnīcu. Mācītājmājas pagalmā katrs varēs piedalīties rotu kalšanā, bet Rožlaukumā notiks Gunta Niedoliņa koka un Kuldīgas tehnoloģiju un tūrisma profesionālās vidusskolas darbnīcas, savukārt muzejā varēs piedalīties suitu rakstu radošajās darbnīcās. Notiks arī riteņbraukšanas - orientēšanās sacensības „Suitu velosacīkstes”.
Pēcpusdienas svētku programma atsāksies pulksten 14.30, kad kultūras namā būs dzirdams starptautiskais Alsungas viesu kolektīvu koncerts, bet pulksten 15.00 Svētā Miķeļa katoļu baznīcā uzstāsies Linda Ločmele (soprāns) un Silvija Rebuško (ērģeles). Pēc koncerta dievnamā sekos Daces Priedes dzejas lasījumi un Svētā Miķeļa Mise, kuru vadīs Latvijas katoļu baznīcas arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs.
Sestdienas svētku programma noslēgsies pulksten 18.30, kad Spēlmaņu krogā norisināsies suitu ēdienu vakars kopā ar Rucavas sievām, bet astoņos vakarā visi tiks aicināti uz gājienu „Suitu izrādīšanās", pēc kura sekos sadziedāšanās Dižgabalkalnā un balle kopā ar „Emburgas zēniem”.
Svētku laikā sestdien notiks arī Miķeļdienas amatnieku gadatirgus un krāmu tirgus „Rijā”, kā arī būs apskatāmas vairākas izstādes - Saules Zelnītes (Lietuva) gleznu izstāde, Dzintara Lejas fotoizstāde, suitu lakatu izstāde un dāliju izstāde, kā arī atrakcijas bērniem un silta zupa mācītājmājas pagalmā.
Svētki noslēgsies svētdien, 29.septembrī, kad pulksten 11.00 notiks Svētā Miķeļa Mise ar procesiju, kuru vadīs Liepājas un Kurzemes katoļu bīskaps Viktors Stupins. Savukārt pulksten 12.30 norisināsies suitu kolektīvu koncerts, kura īpašā viešņa būs Ance Krauze. Pēc koncerta visi aicināti uz baznīcas dārzu, kur notiks svētku noslēguma atelpa ar līdzpaņemtiem groziņiem.
Suiteņu piedzīvojumi
2. Vīna svētki Jūrmalā
Miķeļu jeb Apjumību pagānisko tradīciju – Jumja ķeršanas rituālu sestdien, 28. septembrī, no pulksten 13.00 varat mēģināt veikt Jūrmalas brīvdabas muzejā (Tīklu ielā 1a, Lielupē), jo tur notiks gadskārtējie Vīna svētki.
Jūrmalas Vīna svētki no citviet notiekošajām Dieva dzērienam veltītajām svinībām atšķiras ar to, ka Jūrmalā galveno uzsvaru liek tieši uz mājas vīna darināšanu. „Daudziem patīk vīnu baudīt, bet gatavošana liekas sarežģīts un neapgūstams process. Tāpēc jau otro reizi pie mums viesosies un ar saviem vīna darināšanas noslēpumiem un ieteikumiem dalīsies pieredzējis vīndaris Ričards Ivanovs. Jūs ne tikai varēsiet uzzināt kā top vīns, bet paši savām acīm redzēt, paši pamēģināt un, iespējams, mājās doties ar ieliktu vīna balonu. Ja ieiesiet vīna darināšanas azartā, varēsiet vīna balonu iegādāties uz vietas, bet visu aprīkojumu sulas spiešanai un arī ābolus sarūpēsim mēs,” stāsta Jūrmalas brīvdabas muzeja vadītāja Daiga Sējāne.
Vīna svētkos par labākā vīndara statusu sacentīsies vairāki mājas vīna darinātāji. Tāpat varēsiet pārliecināties, vai mājas vīns sader kopā ar mājās sietu sieru? Būs iespējams pagaršot un novērtēt dažādus Latvijas zemnieku gatavotos mājas sierus. Kamēr vecāki nodarbosies ar svarīgām lietām, bērni Radošajā darbnīcā no dažādiem dārzeņiem, čiekuriem, zīlēm un citām meža veltēm varēs pamēģināt izgatavot interesantas figūriņas.
Pozitīvu atmosfēru svētku dalībniekiem nodrošinās Ieva Akuratere, Olga Rajecka, Edīte Baušķeniece un Raimonda Vazdika jeb „Dāmu pops”.
Ieeja bez maksas! Gaidīsim! Sīkāk internetā: www.jurmala.lv .
3. Miķeļdiena Rīgā
Arī rīdziniekiem būs iespēja jautri pavadīt Miķeļdienu.
* Sestdien, 28. septembrī, jau no deviņiem rītā Doma laukumā darbosies tradicionālais Miķeļdienas gadatirgus, kur varēs nobaudīt un iegādāties dažādus lauku labumus – ābolus, ķirbjus, dzērvenes, zāļu tējas, medu, maizi un speķi, kā arī atrast sev tīkamāko sēņu grozu, māla podu, cimdus, zeķes un daudzus citus gan skaistus, gan praktiskus Latvijas amatnieku darinājumus. No pulksten 10.00 līdz 17.00 apmeklētājus Doma laukumā priecēs plaša kultūras programma, kurā uzstāsies pūtēju orķestris „Rīga”, bērnu un pieaugušo deju kolektīvi, „Knīpas un knauķi”, folkloras kopas, „Vilki” un citi mākslinieki. Sīkāk internetā: www.kultura.riga.lv.
4. Rokmūzikas trio no Bruklinas Kaņepes kultūras centrā
Kaņepes kultūras centrā (Skolas ielā 15, Rīgā) svētdien, 29. septembrī, pulksten 20.00 pirmoreiz Latvijā uzstāsies rokmūzikas trio „White Hills” no Ņujorkas Bruklinas.
Trijotni nosaucot par rokmūziķiem, iespējams, tiek pateikts galvenais, taču trio stilu var raksturot ar stoner, psihedēliskajai un progresīvajai rokmūzikai raksturīgām estētikas iezīmēm. Kopš debijas ieraksta izdošanas 2005. gadā, grupa devusies neskaitāmās koncertturnejās un izdevusi vairākus kritiķu un cienītāju atzītus ierakstus. Turklāt, pēdējie no tiem dienasgaismu ieraudzījuši prominentās Čikāgas izdevniecības „Thrill Jockey” paspārnē.
Pēdējie pāris gadi grupas ikdienā un biogrāfijā ievilkuši vairākas paliekošas vagas. Sākot ar iepazīšanos ar režisoru Džimu Džārmušu 2010. gadā, kad viņš grupu uzaicināja uzstāties sevis kūrētajā „All Tomorrow’s Parties” festivālā Ņujorkā, beidzot ar filmēšanos viņa pēdējā kinolentē „Only Lovers Left Alive” pagājušajā gadā, kā arī veltot vienu no savām kompozīcijām filmas oficiālajam skaņu celiņam.
Jāpiebilst, ka grupa uzaicināta būt par koncertus ievadošajiem mūziķiem gaidāmajā amerikāņu grupas „The Cult” koncertturnejā pa Amerikas Savienotajām Valstīm.
„White Hills” uzstāšanos Rīgā ievadīs pašmāju ansamblis „Židrūns”. Biļešu cena: Ls 6 ( www.bezrindas.lv ).
5. Kailais karalis kinoteātrī „K-suns”
Rīgas kinoteātrī „K-suns” (Elizabetes ielā 83/85) svētdien, 29. septembrī, sāksies starptautiskais sociālais īsmetrāžas kino festivāls „Kailais karalis”. Tā laikā līdz 1. oktobrim varēsiet redzēt Latvijas, Krievijas, Baltkrievijas, Ukrainas un Polijas gan pieredzējušu, gan arī pavisam jaunu kinematogrāfistu un kinoamateiru filmas. Festivālā kopumā piedalās 20 īsfilmas – mākslas, dokumentālās un animācijas filmas, kuras demonstrēs divās programmās. Šīgada festivāla galvenā tēma ir „Tēvi un bērni”.
Kā jau katrā festivālā, arī šajā ir paredzētas balvas, bet tā filmu liktenis gan ir savādāks nekā tradicionālajos kinofestivālos. „Kailā karaļa” filmas kļūst par dažādu sociālo kampaņu „uzskates materiāliem”. Festivāla filmas aicinātas „atbalstīt un popularizēt tādas vērtības kā ģimene, mīlestība, bērni, bērnība, līdzcietība un pateicība,” saka festivāla organizētāji.
Filmu tematikas galvenās ievirzes, iespējams, priekšā pateiks dažu filmu nosaukumi – „Kukurūzas bērni”, „Cilvēka ienaidnieki ir viņa tuvinieki...”, „Ģimene”, „Vientuļi”, „Pie lielās jūras”, „Pasaku terapija”, „Uz izslēgšanas robežas”, „Mēs esam līdzīgi”, „Lietussargs”...
29. septembrī festivāla 1. programmu demonstrēs pulksten 15.00 un 19.00, bet 2. programmu – pulksten 17.00 un 21.00. Darba dienās seansi – pulksten 19.00 un 21.00. Biļešu cenas: Ls 1,20. Sīkāk internetā: www.kinogalerija.lv .
6. Sākas Rudens kamermūzikas festivāls
Mazajā ģildē (Amatu ielā, Rīgā) sestdien, 28. septembrī, pulksten 19.00 ar kvarteta „Artemis” koncertu tiks atklāts Rudens kamermūzikas festivāls, kurš ilgs līdz 16. oktobrim. Festivāla atklāšanas koncertā skanēs Johana Sebastiāna Baha, Fēliksa Mendelszona un Franča Šūberta skaņdarbi.
Starptautiskais kvartets „Artemis”, kura mājvieta ir Berlīnē, ir viens no pasaules labākajiem stīgu kvartetiem. Tas izveidots 1989. gadā, un no pirmā sastāva kvarteta rindās joprojām ir čellists Ekarts Runge. Savukārt Latvijas klausītājiem grieķu dievietes Artemīdas vārdā nosauktās mūziķu četrotnes sniegums liksies jo sevišķi interesants tādēļ, ka kopš 2012. gada kvarteta pirmā vijole ir izcilā latviešu kamermūziķe un soliste Vineta Sareika.
Rudens kamermūzikas festivāls ilgs līdz 16. oktobrim un oktobrī tā koncertus varēs dzirdēt ne tikai Rīgas, bet arī Madonas un Ventspils koncertzālēs. Biļešu cena: Ls 7 („Biļešu paradīzes” tīklā). Sīkāk internetā: www.kamermuzika.lv.
Rudens kamermūzikas festivāls: Šūberts, Mendelszons, Bahs un Pjacolla
7. Izstāžu ceļvedis: cietumnieču māksla, zilie deguni, Ostgala pastkastītes un omulīgie motīvi
* Rīgas Mākslas telpā (Rātslaukuma pazemē) atklāta vērienīga laikmetīgās mākslas izstāde „...lai gadījums kļūtu par notikumu...”, kas būs skatāma līdz 27. oktobrim. Tā pirmo reizi plašākai publikai ļauj iepazīties ar ABLV bankas (agrāk – Aizkraukles bankas) veidoto kolekciju topošajam Laikmetīgās mākslas muzejam.
Izstādē ir apskatāmi vairāk kā trīsdesmit izcilu mākslinieku darbi, tai skaitā kolekcijas jaunieguvumi – Katrīnas Neiburgas, Kriša Salmaņa, Evelīnas Deičmanes, Dmitrija Gutova un mākslinieku grupas „Zilie deguni” mākslas darbi. Sīkāk internetā: www.makslastelpa.lv .
* Tirdzniecības centrā „Spice” (Lielirbes ielā 29, Rīgā) atklāta izstāde, kurā izstādīto darbu autores nu nekādi nevarēja ierasties uz izstādes atklāšanu, jo viņas atrodas cietumā. „Spicē” līdz 14. oktobrim ir skatāma Iļģuciema sieviešu cietuma Kristīgās izglītības un audzināšanas programmas „Mirjama” Tēlotājmākslas studijas dalībnieču pēc skaita jau otrā darbu izstāde „Pieskāriens brīvībai 2”. Pirmā šāda izstāde notika Rīgas galerijā „Bonhans” 2008.gadā. Sīkāk internetā: www.sieviesuordinacija.lv .
* Vecrīgas mākslas galerijā „Jēkabs” (Jēkaba ielā 26/28) līdz 10. oktobrim ir skatāma daudzsološās un talantīgās latviešu mākslinieces Alises Mediņas personālizstāde „ Cozy”.
Tā veltīta ikdienas motīviem, kas iedvesmo mākslai. Izstāde nosaukums „Cozy”, kas tulkojumā no angļu valodas nozīmē mājīgs, omulīgs, mazs, ērts, silts un patīkams, sevī ietver to īpašo sajūtu gammu, ko māksliniece caur saviem darbiem cenšas nodot tālāk skatītājam. Sīkāk internetā: www.paintings.lv .
Alises Mediņas mākslinieciskais omulīgums izstādē „Cozy”
* Ventspils teātra namā „Jūras vārti” (Karlīnes ielā 40) ir iespējams apskatīt ventspilnieka Jāņa Brauna fotogrāfiju izstādi „Rīt pienāks”, kurā skatāma Ventspils vecā Ostgala nesamākslotā vide, kuras galvenās varones ir vēstuļu (kuras reiz rakstīja rokrakstā un sūtīja pa pastu) pastkastītes..
* Tāpat „Jūras vārtos” ir skatāma vēl viena izstāde, kas veltīta Ventspils Mākslas skolas 20 gadu jubilejai. Skolas absolventu darbu izstādes Ventspils teātra namā jau kļuvušas par tradīciju, tādēļ katru gadu tiek meklēti jauni un interesanti risinājumi kopīgai tēmai. Šogad izvēlētā tēma ir „Gaisma”. Izstādē piedalās mākslinieki, kuri mācījušies Ventspils Mākslas skolā un vēl joprojām ir aktīvi Latvijas mākslas vidē, kā arī ārpus tās robežām. Sīkāk internetā: www.jurasvarti.lv.