Gluži kā pasaku zeme. Turpinās gaismas festivāls "Staro Rīga." FOTO
Sabiedrība

Gluži kā pasaku zeme. Turpinās gaismas festivāls "Staro Rīga." FOTO

Jauns.lv

Arī šovakar galvaspilsētā norisinās gaismas festivāls "Staro Rīga". Festivāls notiek no 17. līdz 20.novembrim, un tajā piedalās 42 gaismas objekti, kuri galvenokārt izvietoti Vecrīgā un pilsētas centrālajā daļā. Šogad gaismas objektus iespējams apskatīt stundu ilgāk nekā iepriekšējos gados - no plkst.17 līdz 23.

Gluži kā pasaku zeme. Turpinās gaismas festivāls "...
"Staro Rīga" 2016

"Staro Rīga" 2016

"Staro Rīga" skrējiens galvaspilsētas centrā

"Staro Rīga" skrējiens notiks 17.novembrī sākās plkst pie Kongresu nama, turpinājās pa Kalpaka bulvāra vienu joslu, cauri Kronvalda parkam, pa ...

Gaismas festivāls "Staro Rīga" 2016

Gaismas festivāls "Staro Rīga" 2016

Festivāla tēma pagājušajā gadā bija "Gaisma sauca", bet šogad ir "Gaisma ausa", kas ir teksta fragments no Jāzepa Vītola dziesmas "Gaismas pils".

Festivālā "Staro Rīga 2016" ir trīs programmas: pamatprogramma "Gaisma ausa", starptautiskā programma, kurā piedalīsies mākslinieki no Lietuvas, Kanādas, Japānas, Austrālijas, Beļģijas, Spānijas, Vācijas, Portugāles, Baltkrievijas, Francijas un Libānas, kā arī "Rīgas karnevāls", kurā ar objektiem pilsētvidē piedalīsies dažādi uzņēmumi, institūcijas un privātpersonas.

Festivāla laikā būs iespējams aplūkot arī jaunāko Rīgas vēsturisko ēku fasāžu apgaismojumu. Piemēram, uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) pagalma fasādes būs apskatāma gleznotāja Jaņa Rozentāla 150 gadu jubilejai veltītā interaktīvā multimediju projekcija "Pieskaries gleznai". To šodien plkst.17 kopīgi ieslēgs Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks (GKR) kopā ar LNMM direktori Māru Lāci, Latvijas Mākslas akadēmijas rektoru Alekseju Naumovu, gaismas instalācijas autoru Māri Kalvi, festivāla "Staro Rīga" kuratori Diānu Čivli un Rīgas domes Īpašuma departamenta direktoru Oļegu Burovu. Būs vajadzīgi vairāku dalībnieku roku pieskārieni, lai uz ēkas fasādes parādītos kāda no piecām projekta autoru izvēlētajām Rozentāla gleznām.

Savukārt Rīgas pils torņa fasādes objekts "Action-Painting" tiks veidots, apmeklētājiem ar īpašu burvju nūjiņu veidojot laikmetīgu ietērpu Rīgas pils kastelas daļas tornim.

Augusta Dombrovska lolotais kultūras pils "Ziemeļblāzma" parks festivāla laikā atdzims un pārvērtīsies gaismas pielietā dārzā. Laternas, kas ikdienā pilda parka lampu funkciju, festivālā iezaigosies dažādās krāsās, pārtopot daudzkrāsainos ziedos. Ierastie parka objekti - rotonda, sēnīte, tējas namiņš, skatu tornis, franču dārzs, grota un vīnstīgu aleja - tiks saistīti dažādu krāsu un skaņu saspēlēs, ļaujot apmeklētāju fantāzijai redzēto asociēt ar pasakainu, ziediem un krāsām pildītu Gaismas dārzu.

Uz Vecpilsētas ielas 8a nama fasādes apmeklētāji, mijiedarbojoties ar attēlu, ar lāzera staru palīdzību varēs radīt dažādu mūzikas žanru skaņdarbu vizuālos atveidus. Savukārt uz Rīgas Svētā Pētera baznīcas fasādes būs vērojama instalācija "98 gaismas gleznas Latvijai", kur apmeklētāji tiks aicināti gleznot ar gaismu un veidot unikālas gaismas gleznas no latviskiem rakstiem un zīmēm.

Turklāt uz Pulvertorņa būs vērojams objekts "Saullēkts", kura ieslēgšanā vajadzēs iesaistīties deviņiem cilvēkiem.

Festivāla laikā būs apskatāms gaismas objekts "Gaismas koks" uz AB dambja, kā arī "Gaismas odiseja" Rīgas kanālā pretī Jēkaba kazarmām, "Malduguns" un "Cauri gadsimtiem" Vērmanes dārzā, "Mīlestības mozaīka" Esplanādē, "Pieskaries gaismai" Sapņu fabrikā, "Gaismas dārzs" Ziemeļblāzmas kultūras pils dārzā, "Mans dārzs" Rātslaukumā, "Dzīves loks" Alberta laukumā, "Mazais šefpavārs" Centrāltirgus Sakņu paviljonā, "Garauši" Doma laukumā un citi.

Ministru kabinets šogad ar projektu "Atmini vēsturi - kļūsti par vēsturi!" aicinās domāt par personībām, kuras veidojušas un veido Latvijas valsti. Ikviens, kurš piedalīsies digitālā vēstures spēlē, varēs līdzveidot valdības mājas gaismas un mūzikas uzvedumu. Par vairākiem cilvēkiem, kuriem pateicoties tapusi mūsu valsts, varēs vairāk uzzināt gaismas festivāla "Staro Rīga" laikā. Savukārt, lai iesaistītos gaismas un mūzikas uzveduma veidošanā, jāatbild uz 18 digitālās vēstures spēles jautājumiem interneta vietnē "www.atminivesturi.lv". Izvēloties sev tīkamāko sociālo tīklu un daloties ar spēles rezultātu, tas un dalībnieka sociālo profilu fotogrāfija "Staro Rīga" laikā parādīsies uz valdības mājas sienas.

Uz Rīgas Vecās Svētās Ģertrūdes baznīcas, atzīmējot Pasaules priekšlaicīgi dzimušo bērnu dienu, būs iespējams apskatīt gaismas objektu "Es piedzimu agrāk", kas veidots, lai pievērstu uzmanību priekšlaicīgi dzimušiem bērniem un viņu aprūpes jautājumiem.

Festivāla norisei līdzi sekot būs iespējams internetā gaismas televīzijā "staro.tv", kur tiks rādītas tiešraides, ziņas un intervijas ar projektu autoriem.

LETA / Foto: Photo Agency / LETA