
Vai dopings pārņem sportu? Ar “uzlaboto spēļu” konceptu jau pārspēj pasaules rekordu, bet riskus neizprot

Bulgārijā dzimušais grieķu peldētājs Kristians Golomejevs ir viens no tiem sportistiem, kurš nolēmis atmest profesionālo sportu un pievērsties “uzlabotajām spēlēm”, kurās dopings un dažādi tehniski palīgi ir atļauti. Golomejeva gadījumā tas dod rezultātu un viņš pat pārspējis pasaules rekorda laiku.
31 gadu vecais Golomejevs tiešām pieskaitāms pasaules elites peldētājiem, jo piedalījies jau četrās olimpiskajās spēlēs, tostarp Tokijā un Parīzē izcīnot piekto vietu 50 metru brīvā stila peldējumā. Iepriekš viņš kļuvis par trīskārtēju NCAA čempionu peldēšanā un vēl sešu medaļu ieguvēju, trīs reizes triumfējis Vidusjūras valstu sporta spēlēs, 2024. gadā kļuvis par Eiropas čempionu, bet 2019. gadā ticis pie sudraba pasaules čempionātā.
Tomēr viņš, noticot "uzlaboto spēļu" konceptam, izvēlējās pievērsties šāda veida sportam. Tieši Golomejevs kļuvis par “uzlaboto spēļu” reklāmas seju, jo sociālajos tīklos parādījies video, kurā grieķu peldētājs pārspēj brazīliešu Cēzara Cielu pasaules rekordu (20,91 sekunde) par divām sekundes simtdaļām. Par savu veikumu peldētājs jau esot saņēmis miljonu eiro, kā tas tiek solīts “uzlaboto spēļu” programmā. Turklāt Golomejevs to esot paveicis vien divas nedēļas kopš sācis lietot sniegumu uzlabojošus medikamentus, tostarp līdz galam nepārbaudīto BPC-157.
20.89
— SWIMNERD (@SwimNerds) May 21, 2025
Kristian Gkolomeev breaks Cesar Cielo's Super Suited 50 Free World Record to Kickstart the Enhanced Games pic.twitter.com/SHLYuGzv48
Profesionālie sportisti, sporta funkcionāri un antidopinga aģentūras, protams, nosoda šādu konceptu, norādot uz neskaitāmiem riskiem cilvēka veselībai. “Uzlaboto spēļu” rīkotāji norāda, ka visa dopinga lietošana notiekot mediķu uzraudzībā, tomēr sporta sabiedrība norāda, ka šādu vielu lietošanā ilgtermiņā rada negatīvu ietekme uz cilvēku veselību, turklāt ir daudz nezināmo par to, cik nopietna tieši ir šī ietekme.
Biomedicīnas zinātnes profesors Īans Brodlijs un viņa kolēģis Martins Čandlers laikrakstam “Guardian” paudis, ka “uzlaboto spēļu” dalībnieki nepietiekami novērtē steroīdu un citu eksperimentālo vielu lietošanas riskus un briesmas. “Ar BPC-157 ir veikti ļoti ierobežoti klīniskie pētījumi ar cilvēkiem, tāpēc mums nav drošu datu par tā iedarbību uz cilvēkiem, savukārt ipamorelīns tika izņemts no apgrozības, kad tas tika izmantots kā farmaceitiskais preparāts,” sacīja Čandlers. “Neviens no šiem preparātiem nav apstiprināts ASV Pārtikas un zāļu pārvaldē.”
BPC-157 ir peptīds, kas veicina audu ātrāku dzīšanu, un viens no sniegumu uzlabojošajiem preparātiem. “Mēs tagad sākam redzēt arī nopietnas ilgtermiņa sekas, kas rodas no steroīdu lietošanas pētījumos,” viņš piebilda. “Tādas lietas kā reproduktīvā funkcija vai libido vienkārši pazūd, un nav skaidras izpratnes par to, kāpēc. Cilvēka hormonu līmenis šķiet normāls, bet to funkcijas nav.”
Arī četrkārtējais Parīzes olimpisko spēļu čempions peldētājs Leons Maršāns reaģējis uz šo pārcilvēcisko peldējumu. Saskaņā ar “Swimming World Magazine” vēstīto, francūzis atbildējis pie šī “uzlaboto spēļu” popularizēšanas video, kurā pats tika atzīmēts ļoti lakoniski: “Tas ir skumji.”
Tikmēr pats Golomejevs jūtas kā sava veida paraugs: “Šeit nav runa tikai par rekordu sasniegšanu,” viņš skaidro žurnālam “Swimming World Magazine”. “Runa ir par robežu pārvarēšanu. “uzlabotās spēles” man deva resursus un komandu, lai sasniegtu jaunu snieguma līmeni – un tagad visa pasaule var redzēt, kas ir iespējams.”
Golomejevs kopš tā laika ir kļuvis par galveno šo sacensību reklāmas seju, kas pasaules antidopinga aģentūras (WADA) redzējumā ir bīstams solis. WADA uzsver, ka “sportisti ir paraugs”, un pauda bažas, ka “šīs sacensības raida bīstamu signālu jauniešiem visā pasaulē”. WADA ir aicinājusi savus partnerus tīra sporta jomā un tiesībaizsardzības iestādes visā pasaulē apvienoties pret šo “bīstamo un bezatbildīgo koncepciju”.
Jauns.lv jau vēstīja, ka “uzlaboto spēļu pirmās sacensības plānotas 2026. gada maijā Lasvegasā “Resorts World” viesnīcā. Sacensību programmā plānots skriešanas sprints, peldēšana un svarcelšana, par katru disciplīnu tiks piešķirts ievērojams naudas balvas līdz 500 000 ASV dolāriem (441 413 eiro). Idejas autors ir austrāliešu uzņēmējs Ārons D’Souza. "Uzlabotās spēles" ir saņēmušas finansiālu atbalstu no investoriem, kuru vidū ir miljardieris un "PayPal" dibinātājs Pīters Tīls, kā arī investīciju uzņēmums "1789 Capital", kurā partneris ir Donalds Tramps jaunākais.