Citi sporta veidi

Roboti pret cilvēkiem: Ķīnā noticis pirmais humanoīdu pusmaratons

Sporta nodaļa

Jauns.lv

Pasaulē pirmajā humanoīdu pusmaratonā, kas norisinājās Pekinā, cilvēki joprojām apliecināja savu pārākumu pār tehnoloģijām – vismaz skriešanas distancē. Vairāk nekā 20 divkājaini roboti centās turēt līdzi 12 tūkstošiem cilvēku, taču finišā joprojām uzvarēja miesa un asinis, nevis metāls un mikroshēmas.

Roboti pret cilvēkiem: Ķīnā noticis pirmais humano...

Ja doma par robotiem, kas sacenšas ar cilvēkiem skrējienā pa ielu, daudziem izraisa distopiskas ainas par androīdu pārākumu  sportā – tad viņi var neuztraukties, vismaz pagaidām.

Vairāk nekā 20 divkājaini roboti sestdien piedalījās pasaulē pirmajā humanoīdu pusmaratonā Ķīnā. Un, lai gan tehnoloģiski iespaidīgi, viņi šajā distancē bija tālu no saviem saimniekiem - cilvēkiem.

Sacensībās piedalījās vairāku uzņēmumu un universitāšu komandas, demonstrējot Ķīnas panākumus humanoīdu tehnoloģijās, mēģinot panākt ASV, kas joprojām lepojas ar attīstītākiem modeļiem.

Uzvarētāju komandas vadītājs sacīja, ka viņu robots – lai gan šoreiz cilvēkiem piekāpies – var sacensties ar līdzīgiem rietumvalstu modeļiem laikā, kad sacensība par humanoīdu tehnoloģiju pilnveidošanu kļūst arvien saspringtāka.

E-Town pusmaratons un humanoīdu robotu pusmaratons Pekinā pulcēja tūkstošiem dalībnieku, tostarp arī tehnoloģiju pasaules jaunpienācējus – divkājainus robotus. Šis vēsturiskais notikums bija pirmais, kurā humanoīdi roboti sacentās ar cilvēkiem 21 kilometra distancē. Lai gan cilvēki joprojām bija ātrāki, roboti pārsteidza ar savu izturību un sniegumu, paverot jaunu lappusi robotikas un sporta attīstībā Ķīnā.

E-Town pusmaratons un humanoīdu robotu pusmaratons Pekinā

E-Town pusmaratons un humanoīdu robotu pusmaratons Pekinā pulcēja tūkstošiem dalībnieku, tostarp arī tehnoloģiju pasaules jaunpienācējus – divkājainus robotus. Šis vēsturiskais ...

Roboti daudzveidīgās formās un izmēros skrēja cauri Pekinas dienvidaustrumu Jižuaņas rajonam, kur atrodas daudzi galvaspilsētas tehnoloģiju uzņēmumi.

Pēdējo mēnešu laikā video, kuros Ķīnas humanoīdi roboti brauc ar velosipēdu, izpilda rotējošus spērienus un sānu salto, ir kļuvuši populāri internetā, bieži vien pastiprināti ar valsts mediju palīdzību kā iespējamais ekonomikas izaugsmes virzītājspēks.

2023. gada politikas dokumentā Ķīnas Rūpniecības un informācijas tehnoloģiju ministrija humanoīdu robotikas nozari identificēja kā "jaunu tehnoloģiskās konkurences robežu", nosakot mērķi līdz 2025. gadam sasniegt masveida ražošanu un nodrošināt galveno komponentu piegādes ķēdes.

Pēdējos gados pieaug bažas, ka mākslīgais intelekts – un roboti – kādu dienu varētu pārspēt cilvēkus intelektā.

Un, lai arī mākslīgā intelekta modeļi strauji progresē, izraisot satraukumu par drošību un darba nākotni, sestdienas skrējiens liecina, ka cilvēkiem vismaz pagaidām vēl ir pārsvars, kad runa ir par skriešanu.

Roboti tika nostādīti pret 12 000 cilvēku dalībnieku, skrienot blakus viņiem īpaši norobežotā joslā.

foto: REUTERS/SCANPIX
Roboti tika nostādīti pret 12 000 cilvēku dalībnieku, skrienot blakus viņiem īpaši norobežotā joslā.
Roboti tika nostādīti pret 12 000 cilvēku dalībnieku, skrienot blakus viņiem īpaši norobežotā joslā.

Saskaņā ar valsts laikraksta "Beijing Daily" sniegto informāciju, roboti startēja no lauku parka un sacensību laikā pārvarēja nelielus kāpumus un līkumotu 21 kilometra trasi, pirms sasniedza finišu.

Tāpat kā cilvēku skrējējiem bija jāatjauno šķidruma rezerves, arī roboti varēja sacensību laikā saņemt jaunas baterijas. Uzņēmumiem tika atļauts nomainīt savus androīdus ar aizvietotājiem, ja tie vairs nespēja piedalīties, taču katra nomaiņa maksāja 10 minūšu sodu.

Pirmais robots, kas šķērsoja finiša līniju – "Tiangong Ultra", radīts Pekinas Humanoīdu Robotu Inovāciju centrā – pabeidza distanci 2 stundās un 40 minūtēs. Tas ir gandrīz divas stundas lēnāk par cilvēku pasaules rekordu (56:42), ko uzstādījis ugandiešu skrējējs Džeikobs Kiplimo. Sestdienas vīriešu sacensību uzvarētājs finišēja pēc 1 stundas un 2 minūtēm.

Centra tehnoloģiju vadītājs Tangs Dzjaņs sacīja, ka "Tiangong Ultra" panākumus sekmējušas garās kājas un algoritms, kas ļauj imitēt cilvēka skriešanas tehniku.

"Negribu lielīties, bet, manuprāt, neviena Rietumu robotikas firma nav sasniegusi tik labus sportiskos rezultātus kā Tiangong," viņš teica aģentūrai "Reuters", piebilstot, ka robots sacensību laikā baterijas nomainīja tikai trīs reizes.

1,8 metrus garais robots sacensību laikā saskārās ar vairākiem izaicinājumiem, tostarp vairākām bateriju maiņām. Tas arī bija jāatbalsta ar cilvēka palīdzību, kurš skrēja blakus ar paceltām rokām  aiz robota muguras – gadījumam, ja tas nokristu.

Lielākajai daļai robotu bija nepieciešams šāds atbalsts, daži bija sasieti ar siksnām, bet citus vadīja ar tālvadības pulti.

Cilvēku amatieru skrējēji blakus joslā bez grūtībām turējās līdzi, un ziņkārīgākie no viņiem skrējiena laikā izvilka telefonus, lai nofilmētu tikšanos ar robotiem.