Anglijas superzvaigznes ar Hariju Keinu priekšgalā, serbu jaudīgie uzbrucēji un progresējusi Albānija: kādi futbola spīdekļi brauks uz Rīgu?
Latvija noskaidrojusi 2026. gada Pasaules kausa kvalifikācijas grupas pretinieces. Tās būs Anglija, Serbija, Albānija un Andora, pret pirmajām divām latviešiem savstarpēji spēlējot pirmo reizi. Izloze lutinājusi futbola līdzjutējus, kuriem Rīgā būs iespēja klātienē vērot lielākās futbola zvaigznes pasaulē.
Piektdien 2026. gada Pasaules kausa kvalifikācijas izlozē noskaidrojās, ka Latvijas futbola izlasei būs jāspēkojas vienā grupā ar vareno Angliju, Balkānu zemēm Serbiju un Albāniju (abu komandu savstarpējos mačos netrūks emociju) un jau labi zināmo Andoru. Zināms ir arī kalendārs, visām spēlēm tiekot izspēlētām 2025. gada laikā. Kvalifikāciju Latvija sāks izbraukumā 21. martā pret Andoru, turpinās 24. martā pret Angliju viesos, pēc kā sekos divas mājas spēles – 10. jūnijā pret Albāniju un 6. septembrī pret Serbiju. Otro apli Paolo Nikolato vadītā izlase sāks pret Albāniju (9. septembrī), turpinās pret Andoru (11. oktobrī) un Angliju (14. oktobrī Rīgā), noslēdzot 16. novembrī pret Serbiju. 2026. gada Pasaules kausā iekļūs visu 12 grupu uzvarētājas, bet otro vietu ieguvējas un četras labākās UEFA Nāciju līgas grupu uzvarētājas, kas būs ārpus labāko divnieka grupā, 2026. gada martā noskaidros pēdējās četras dalībnieces no Eiropas.
Futbola dzimtene
Anglijas vārds futbolā nav plašāk jākomentē. Par futbola dzimteni uzskatīto valsti allaž sauc par vienu no favorītēm visos lielākajos šī sporta veida turnīros, taču tikai 1966. gadā angļiem izdevās izcīnīt trofeju, kļūstot par Pasaules kausa ieguvējiem. 2020. un 2024. gadā Anglijas izlase spēlēja Eiropas čempionāta finālā, zaudējot Itālijai un Spānijai. Pēc pēdējā zaudējuma no amata atkāpās galvenais treneris Garets Sautgeits un reto reizi par Anglijas vīriešu izlases galveno treneri iecelts ārzemju speciālists – vācietis Tomass Tuhels.
FIFA rangā Anglija ieņem augsto ceturto vietu, bet Premjerlīgas čempionātu daudzi uzskata par spēcīgāko vietējo turnīru pasaulē. Futbola popularitātes un ažiotāžas ziņā nekas nestāvot klāt Anglijai, bijušajam izlases kapteinim Kasparam Gorkšam sakot, ka pēc nonākšanas kādā citā valstī sajūtas esot kā paģiras, jo tiek mēģināts saprast, kāpēc kaut kas nav tā kā Anglijā. Tas gan arī nozīmē, ka no izlases gaida tikai un vienīgi uzvaras, taču ar to izcīnīšanu klājies slikti.
Arī Anglijas futbolisti lielus komentārus neprasa, turklāt valstij ir ļoti lielas rezerves aizstāt kādu no līderiem. Vienīgo Ahilleja papēdi var saskatīt vārtsarga pozīcijā, kura izsenis Anglijai nav bijusi tā spēcīgākā. Pēdējos gados izlases pirmais numurs ir Džordans Pikfords, kurš ikdienā pārstāv Liverpūles “Everton” – komandu, kas vairāk cīnās par vietas saglabāšanu Premjerlīgā, saņēmusi sodu par finanšu pārkāpumiem un šobrīd lielāko vērību finanšu ziņā pievērš jauna stadiona būvniecībā. Citās pozīcijās Anglijai ir no kā izvēlēties.
Pēdējā gada laikā aizsardzībā kandidātu lokā atradušies tādi futbolisti kā Kails Vokers (Mančestras “City”), Marks Guehi (“Crystal Palace”), Trents Aleksandrs-Arnolds (“Liverpool”), Džons Stounss (“City”), Harijs Magvairs (Mančestras “United”) un citi. Pēc Eiropas čempionāta par karjeras beigām valstsvienībā paziņoja Kīnans Tripjērs, kurš bija nospēlējis 54 mačus. Krietni lielāks talanta līmenis redzams pussargu un uzbrucēju rindās, kur jaunajam trenerim nāksies krietni padomāt, kādu rotāciju izvēlēties. Pussargu rindās Madrides “Real” otro sezonu spēlē Džūds Belingems (2023./2024. gada “La Liga” sezonas spēlētājs), tāpat augstas kvalitātes futbolisti ir Deklans Raiss no Londonas “Arsenal”, Premjerlīgas iepriekšējās sezonas labākais spēlētājs Fils Foudens, kā arī jaunās zvaigznes kā Kouls Pālmers (labākais jaunais futbolists pagājušā Premjerlīgas sezonā, šajā jau iesitis 11 vārtus un ir trešais rezultatīvākais spēlētājs turnīrā) un Kobijs Meino.
Tikpat augsta jauda ir Anglijas izlases uzbrucējam, kur komentārus neprasa Anglijas visu laiku rezultatīvākais futbolists un kapteinis Harijs Keins. Viņš 103 spēlēs izcēlies jau ar 69 precīziem sitieniem. Bieži pēdējā laikā svarīgākajos turnīros izlasē spēlējis “Arsenal” viens no līderiem Bukajo Saka, tāpat pēdējā laikā iespējas iegūt spēlēt izlasē guvuši Olī Votkinss, Dominiks Solanke, Noni Madueke un citi. Spēles pret Angliju Latvijas futbolistiem var kļūt par labu veidu pieteikt sevi Eiropas un pasaules futbola tirgū – vismaz spēle izbraukumā dažiem var kalpot par labu iespēju demonstrēt savas prasmes.
“Mēs zinām savu grupu. Četri spēcīgi pretinieki. Latvija būs jauns izaicinājums mums visiem. Nevaru sagaidīt martu, kad aizvadīsim pirmās spēles,” pēc izlozes video komentārā teica jaunais galvenais treneris Tomass Tuhels. Ar vārdiem “Latvija mums ir jauns izaicinājums” domāts fakts, ka komandas savstarpēji vēl nekad nav spēlējušas.
Serbu uzbrukuma jauda
Arī pret Serbijas futbola izlasi Latvijas valstsvienībai vēl nekad nav bijis jāspēlē. Valsts vēsture gan bijusi visai sarežģīta – tā bijusi Dienvidslāvijas sastāvā, bet pēc šīs valsts sabrukuma tās valsts robežas slējās līdz Melnkalnei (Serbija un Melnkalne). Otrai izdevās atdalīties un jau ilgu laiku Serbija sporta sacensības piedalās kā atsevišķa valsts.
Līdz šim Serbija tikai reizi spējusi kvalificēties Eiropas čempionātam. Tas notika uz 2024. gada finālturnīru, kad valsts nespēja pārvarēt grupu turnīru – ar diviem neizšķirtiem (viens no tiem pret grupas pretinieci Angliju) un vienu zaudējumu serbi izcīnīja 19. vietu kopvērtējumā. Trīs reizes Serbija spējusi kvalificēties Pasaules kausa finālturnīram, taču ne reizi nav pārvarēta grupu turnīra kārta – 23. vieta 2010. un 2018. gada turnīros, kam sekoja tikai 29. vieta pēdējā Pasaules kausa izcīņā 2022. gadā. FIFA rangā Serbija atrodas augstajā 32. pozīcijā.
Arī Serbijas izlasei pietiek kvalitātes visās pozīcijās. Vārtsargu līnijā Francijas “Strasbourg” spēlē 25 gadus vecais Dorde Petrovičs, bet Saūda Arābijas “Al-Ittihad” pārstāv izlasē 39 spēles aizvadījušais Predrags Rajkovičs. Aizsardzības līnijā divi futbolisti spēlē Premjerlīgā – Kosta Nedeļkovičs “Aston Villa” (sešas spēles izlasē), bet Nikola Milenkovičs Notingemas “Forest” (62 spēlēs izlasē trīs gūti vārti). Itālijas A sērijas klubā “Milan” pārstāv Strahinja Pavlovičs (43 spēlēs četri gūti vārti), savkārt Brēmenes “Werder” meistarību demonstrē Milošs Veļkovičs. Diviem serbu aizsargiem nesen bijis jāspēlē pret Latvijas čempioni RFS – Jans Karlo Simičs pierakstīts Briseles “Anderlecht” rindās, bet Nemanja Strojičs Telavivas “Maccabi”.
Serbijas izlasei ir no kā izvēlēties uzbrūkošo spēlētāju vidū. “La Liga” klubā “Sevilla” spēlē Nemaņa Gudeļs (66 spēlēs izlasē vieni gūti vārti), Bergāmo “Atalanta” atrodas Lazars Samardžičs (17 spēlēs bez vārtiem), bet Anglijas Premjerlīgas Londonas “Fulham” sastāvā spēlē Aleksandrs Lukičs (52 spēlēs divi gūti vārti). Augsta līmeņa talants Serbijas izlasei redzams uzbrukuma līnijā, kurā var izvēlēties no tādiem futbolistiem kā Aleksandra Mitroviča (98 spēlēs 59 vārti, šobrīd spēlē “Al-Hilal”), Dušana Vlahoviča (viens no Turīnas “Juventus” uzbrukuma līderiem) un Lukas Joviča (izlasē 42 spēlēs 11 vārti, šobrīd spēlē A sērijas klubā “AC Milan”).
Serbijas izlasē gan redzams fakts, ka šīs valsts ir draudzīga okupantu zemei Krievijai. Sanktpēterburgas “Zenit” spēlē aizsargs Strahiņa Erakovičs, Maskavas CSKA pussargs Aleksandrs Zdjelars un aizsargs Milans Gajičs, Maskavas “Spartak” aizsargs Srdans Babičs, bet Kazaņas “Rubin” Nikola Čurničs. Serbijas futbola izlase ir vienīgā Eiropas valsts, kas devusies uz Krieviju, lai aizvadītu draudzības spēli pret šīs valsts futbola valstsvienību. Šī gada 21. martā serbi Krievijai piekāpās ar 0:4. Interesanti, kā Rīgā sagaidīs šīs valsts izlasi, ņemot vērā draudzīgās attiecības ar Krieviju.
“Anglija pavisam noteikti ir grupas favorīte, taču sagatavošanai jābūt augstākajā līmenī arī uz spēlēm pret Albāniju, Latviju un Andoru. Šī ir ļoti izaicinoša grupa, taču mūsu mērķis ir kvalificēties Pasaules kausa finālturnīram un mēs darīsim visu, lai šo mērķi realizētu,” pēc izlozes teica Serbijas izlases treneris Dragans Stojkovičs.
Progresējusī Albānija
Albānijas futbola izlase 2024. gadā pirmo reizi piedalījās kādā nozīmīgā futbola turnīrā. Tā debitēja Eiropas čempionātā, kurā tika ielozēta nāves grupā ar Itālijas, Spānijas un Horvātijas izlasēm. Albāņiem izdevās iegūt simpātijas, jo tā ar 0:1 piekāpās Spānijai, ar 1:2 Itālijai, un spēlēja 2:2 neizšķirti pret Horvātiju. FIFA rangā albāņi ieņem 65. vietu.
Raugoties spēlētāju rindās, nav liels brīnums, ka mazajai zemei (2,7 miljoni iedzīvotāji) ir izdevies progresēt futbolā. 29 gadus vecais vārtsargs Tomass Strakoša ikdienā pārstāv Grieķijas klubu Atēnu AEK un izlasē aizvadījis jau 37 spēles. Aizsardzībā visu laiku otrais spēlēm bagātākais futbolists Albānijas valstsvienības vēsturē ir kapteinis Elseids Hisajs, kuram tikai 30 gadi un pavisam noteikti jau drīzumā viņš kļūs par visu laiku spēlēm bagātāko Albānijas futbolistu. Ikdienā viņš pārstāv A sērijas klubu Romas “Lazio”. Citā Itālijas klubā “Empoli” spēlē Ardians Ismaidži (44 spēlēs trīs gūti vārti), savukārt Bergāmo “Atalanta” rindās pierakstījies Berats Džimšiti (61 spēlē vieni vārti). “La Liga” klubā “Rayo Vallecano” meistarību demonstrē Ivans Baliu.
Kvalitātes netrūkst arī citās līnijās. Pussargs Kristjans Asilani (29 spēlēs trīs vārti) šobrīd spēlē A sērijas čempionē Milānas “Inter”, Nedims Bajrami pārstāv Skotijas vienu no spēcīgākajām komandām Glāzgovas “Rangers”, bet Amirs Abraši (51 spēlē vieni vārti) ir Kristera Tobera komandas biedrs Cīrihes “Grasshoppers”. No uzbrucējiem visaugstākajā līmenī spēlē Armando Broha, kurš šobrīd ir Liverpūles “Everton” īpašums. Spānijas “Granada” pārstāv Mirto Uzuni, bet Turcijas “Sivasspor” spēlē Rejs Manajs. Līdzīgi Serbijai, arī Albānijas izlasē ir spēlētāji, kuri ikdienā pārstāv Krievijas komandas, taču vismaz pagaidām no pēdējā laika kandidātiem tāds ir tikai viens. 26 gadus vecais uzbrucējs Mirlinds Daku (deviņās spēlēs vieni vārti) šobrīd pierakstījies Kazaņas “Rubin” sastāvā.
Latvijas futbola izlase pret Albāniju ir savstarpēji aizvadījusi spēles. 2000. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijā komandas abos mačos uzvarētāju nenoskaidroja – 0:0 un 3:3.
Labi zināmā Andora
Visdrīzāk tikai pret Andoru Latvijas izlasi varēs saukt par favorīti. FIFA rangā izlase ieņem 171. vietu un tiek saukta par vienu no Eiropas futbola pundurvalstīm. Tomēr ne vienmēr pēdējos gados Latvijas izlasei pundurvalsts pārstāvjus ir izdevies apspēlēt. 2018./2019. gada UEFA Nāciju līgas sezonā abos mačos uzvarētājs netika noskaidrots (abos mačos 0:0), arī 2020./2021. gada sezonā vienā spēlē komandas spēlēja neizšķirti 0:0, pēc kā sekoja Latvijas pārliecinoša uzvara (5:0). Savukārt 2022./2023. gada Nāciju līgas D līgas sezonā latvieši uzvarēja ar 3:0 savā laukumā, taču pēc Mārča Oša un Pāvela Šteinbora muļķīgās nesaprašanās spēlēja neizšķirti 1:1 izbraukumā.
Andoras izlasē vairs nespēlē leģenda Ildefonss Lima, kurš 2023. gadā lēma futbola bučus kārt uz nagliņas. Viņš savas valsts izlasē nospēlēja 137 mačus un ir visu laiku spēlēm bagātākais savas valsts futbolists. Viņu gan var apsteigt Marsio Vjeira, kurš kopš 2005. gada aizvadījis jau 129 spēles un joprojām ir aktīvs futbolists (pēdējā laikā izlasē nav spēlējis). 121 spēle ir aizsargam Markam Pujolam, kurš gan vēl 16. novembrī 42 gadu vecumā bija izlases sastāvā mačā pret Moldovu UEFA Nāciju līgā. Par Andoras izlases lielāko futbola zvaigzni var uzskatīt 23 gadus veco vārtsargu Ikeru Alvaresu, kurš šobrīd pārstāv “La Liga” komandu “Villarreal” (29 spēles izlasē). Citi izlases futbolisti pārstāv zemāku Spānijas līgu komandas, Andoras vienības, kā arī atrodami pieraksti Islandē, Portugālē un Slovēnijā.
Ņemot vērā pretiniekus, nopietni jāgatavojas ne tikai Latvijas futbola izlases spēlētājiem ar treneri Paolo Nikolato priekšgalā, bet arī Latvijas un Rīgas tiesībsargājošajām iestādēm kārtības nodrošināšanai. Anglijas un Serbijas futbola huligāni uzskatāmi par vieniem no dullākajiem visā pasaulē, Albānijas un Serbijas savstarpējās spēles būs ne tikai fanu, bet arī politikas sadursme, taču savstarpēji kāvušies arī angļu un serbu fani. Ja RFS pretinieki UEFA Eiropas līgā uzvedušies daudz maz kārtīgi (izņemot varbūt Briseles “Anderlecht” fanu nekārtības Vecrīgas bārā), tad attiecībā uz Anglijas, Serbijas un savā ziņā Albānijas futbola huligāniem jāgatavojas krietni citam potenciālajam nekārtību līmenim.
2026. gada Pasaules kausa finālturnīrs no 11. jūnija līdz 19. jūlijam norisināsies ASV, Kanādā un Meksikā. Šī kļūs par pirmo reizi turnīra vēsturē, kad tajā 32 izlašu vietā piedalīsies par 16 vairāk, respektīvi, 48. Esoša Pasaules kausa ieguvēja ir Argentīna, kura 2022. gada Pasaules kausa finālā Katarā pārspēja Franciju. Latvija Pasaules kausa finālturnīrā vēl nekad nav spēlējusi.