“Vainīgi ir citi!” Luka Banki atstāj uz galda naudu un uzņemas grēkāža lomu Boloņas “Virtus” neveiksmēs
5. decembra rītā noskaidrojās, ka Itālijas kluba Boloņas “Virtus” trenera amatu atstājis Latvijas izlases stūrmanis Luka Banki. Šāds solis guvis cieņu Itālijā un Eiropas basketbola virtuvē, kur reti kurš pamet savu posteni un uz galda atstāj palikušo līguma summu. Iespēja, ka Banki nenostrādās Boloņā līdz sezonas beigām, gan brieda jau kopš pagājušās sezonas beigām.
Pēc zaudējuma Berlīnes “Alba” (pagarinājumā 88:90) un 11. neveiksmes ULEB Eirolīgā (pēdējā vieta Eirolīgā) no Boloņas “Virtus” galvenā trenera amata atkāpās Latvijas vīriešu izlases speciālists Luka Banki. Basketbola pasaulē Banki lēmums izsaucis atzinīgu reakciju, jo speciālists nav gaidījis, kad viņu atlaidīs, bet gan, atstājot uz galda esošo līgumu un tajā palikušo naudas summu (atradās otrajā gadā) pametis savu amatu. Par viņa aizvietotāju jau iecelts pieredzējušais Duško Ivanovičs, kurš vairākas reizes trenējis Spānijas klubu Vitorijas “Baskonia”, bet pagājušajā sezonā tika atlaists no Belgradas “Crvena zvezda”.
Kāpēc vispār situācija nonāca līdz tam, ka Banki bija jāatkāpjas? Pirmkārt, jāatceras pagājušās sezonas otrā puse, kad “Virtus” rezultāti pasliktinājās dažādu veselības likstu dēļ komandā. Līderi Marko Belinelli, Daniels Hakets, Tornike Šengelija nevarēja aizvadīt vienā līmenī visu sezonu, un tas ietekmēja komandas rezultātus. Atsevišķi aizvietotāji atradās, bet atrastie ielāpi netika daudz izmantoti. Par tādu var saukt Rihardu Lomažu, kuru komanda piesaistīja brīdī, kad sastāvā bija palikusi brīva vieta aizsargu rindās. Beigās latvietis īpaši izmantots sastāvā netika, un ar savu pavadīto laiku Boloņā palika neapmierināts.
Jau 2024. gada vasarā baumoja par iespējamo sadarbības neturpināšanu ar Luku Banki. Tomēr Boloņas “Virtus” direktoram Lukam Baraldi bija visi publiski jānomierina, sakot, ka Banki nekur nedosies, viņam ir spēkā esošs līgums un pats speciālists vēlas strādāt ar komandu. Sākās sastāva būvniecība, piesaistot vienu no Banki favorītiem Latvijas izlasē – Andreju Gražuli un vēl atsevišķus basketbolistus, no kuriem zināmākais vārds varētu būt 2019. gada Eirolīgas čempiona Vila Klaibērna (divu gadu līgums, sezonā alga ap 1,5 miljoniem eiro). Hakets, Šengelija un Belinelli kļuva tikai vecāki, Gabriels Lundbergs pārcēlās uz Belgradas “Partizan” un aizsargu rindās viens no retajiem rezultāta nesējiem varēja būt francūzis Aizeja Kordinjē. Viņš nav slikts basketbolists, taču diez vai arī pats meistarīgākais aizsargs ULEB Eirolīgā. Ja šis basketbolists ir kļuvis par labāko komandā, tad Eirolīgas līmenī diezgan grūti cerēt uz lieliem panākumiem. Veselības likstas, no kurām atguvās, piemēram, Andrejs Gražulis, liedza viņu ātri iesaistīt rotācijā, un tas nozīmēja daudz izmantot pieredzējušos basketbolistus. 33 gadus vecajam Šengelijam vidēji spēlē 28:48 minūtes, 34 gadus vecajam Vilam Klaibērnam 28:18 minūtes, 36 gadus vecajam Danielam Haketam 13:37 minūtes, 38 gadus vecajam Marko Belinelli 14:31 minūte, bet 33 gadus vecajam Akilem Polonaram 14:57 minūtes. Viņiem piebalso Kordinjē ar 28:33 minūtēm, 25 gadus vecais Alesandro Pajola ar 22:13 minūtēm, 27 gadus vecais Ante Zizičs ar 17:41 minūti, bet 27 gadus vecajam Metjū Morganam 17:02 minūtes.
Izvēlētā komplektācija savā starpā nestrādāja, jo ne starp visiem valdīja saskaņa laukumā. Vils Klaibērns nekad nav bijis labākais spēlētājs aizsardzībā, bet šajā sezonā viņš ir īpaši slinks un pagaidām aizvada sliktāko Eirolīgas sezonu karjerā (vidēji 12,9 punkti spēlē). Luka Banki jau no sezonas ievada publiski pauda, ka vienībai nepieciešami papildinājumi, kas īpaši attiecināms uz garo galu, jo Ante Zizičs ir lēns, mazkustīgs un ne līdz galam iederas viņa spēlētajā basketbola filozofijā, bet Andrejs Gražulis vēl atkopās no traumas. Tomēr Boloņas “Virtus” nav lieku finanšu līdzekļu, kas ļautu tāpat vien piesaistīt jaunus spēlētājus. Lai to varētu izdarīt, no kāda būtu jāmēģina šķirties. Vēl nesen kā viens no kandidātiem uz šo statusu tika minēts latvietis Andrejs Gražulis, kura laiks klubā nav sācies veiksmīgi.
Il saluto ed il ringraziamento di Toko Shengelia a coach Luca Banchi. pic.twitter.com/0mLklhpY7E
— Sportando Italia (@SportandoIT) December 5, 2024
Stāsts par komplektāciju, kas, iespējams, līdz galam nav atbildusi Lukas Banki basketbola stilam, noved pie zināma secinājuma, ka arī iespējams nav valdījusi labākā saticība starp viņu un vienības ģenerālmenedžeri Paolo Ronki, uz ko norādījuši vairāki mediji Itālijā. Cits atkāpšanās iemesls var tikt saistīts ar basketbolistu uzticības pazaudēšana (potenciāli arī ne labākajām attiecībām ar jau minēto Klaibērnu), kas gan var būt ierasta lieta laikā, kad zaudēts tiek biežāk nekā uzvarēts. Pēc Banki atkāpšanās no amata publiski viņam pateikušies tikai divi basketbolisti – Marko Belinelli un Tornike Šengelija. Tieši viņi, kā ziņo mediji Itālijā, pēc Lukas Banki paziņojuma komandai par amata atstāšanu centās tomēr Latvijas izlases stratēģi no šāda soļa atrunāt. Banki gan nebija gatavs pārdomāt.
Grazie luca 💪🏼 pic.twitter.com/BdIUEr0HC5
— Marco Belinelli (@marcobelinelli) December 5, 2024
“Labi darīts un labi teikts! Banki samaksāja par citu nekompetenci un tu labi zini, par ko es runāju,” zem Marko Belinelli ieraksta sociālajā tīklā “X” raksta kāds komandas atbalstītājs. “Paldies, Marko! Tu izteici pateicības vārdus manā vietā. Vaina par šo katastrofu nav jāuzveļ uz viņu, kuram bija jāstrādā ar spēlētājiem, kuri nav šī krekla vērti,” raksta cits kluba fans. “Luka Banki tika piečakarēts nekompetentas un nepateicīgas vadības dēļ. Nevar uz ko cerēt Eirolīgā, ja tiek taupītas kapeikas,” uzskata cits “Virtus” līdzjutējs. “Treneris ar lieliem pa*tiem. To gan nevar teikt par taviem komandas biedriem,” diezgan tieši uzskata kāds cits fans.
Luka Banki visdrīzāk šobrīd var nedaudz atpūsties un pievērsties kādiem nepadarītiem sadzīves darbiem. Februārī viņš varēs atgūt emocijas uz Latvijas izlases komandtiltiņa, vadot valstsvienību pēdējās divās 2025. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlēs pret Spāniju un Slovākiju, bet vasaras beigās un rudens sākumā viņam būs vēl viena iespēja demonstrēt savas trenera prasmes, vadot izlasi “Eurobasket 2025”.