"Man tūlīt nokritīs mugura!" Patiesība par Parīzes olimpisko spēļu "anti-seksa" gultām, kas paredzētas īpaši labam miegam un pasargā no milzu problēmas
foto: CHINE NOUVELLE/SIPA/SCANPIX
Parīzes olimpisko spēļu gulta, kas izgatavota no kartona kastēm.
Sporta zvaigznes

"Man tūlīt nokritīs mugura!" Patiesība par Parīzes olimpisko spēļu "anti-seksa" gultām, kas paredzētas īpaši labam miegam un pasargā no milzu problēmas

Sporta nodaļa

Jauns.lv

Austrālijas ūdenspolo komandas dalībniece Tillija Kearna (Tilly Kearns) savā “Instagram” profilā publicējusi video, kur padalījās ar to, kā viņai pagāja pirmā nakts, guļot no kartona kastēm taisītā gultā.

"Man tūlīt nokritīs mugura!" Patiesība par Parīzes...

Tillija iesāk savu video ar vārdiem: “Tā pagāja mūsu pirmā nakts, guļot gultā no kartona kastēm." Viņa pagrieza kameru pret savu istabas biedreni, kura bija sarāvusies un teica: “Man tūlīt nokritīs mugura." Tillija atzinās, ka gulta ir “cieta kā akmens” un pēc tam demonstrēja matraci, parādot, ka tam ir “mīkstāka“ un cietāka puse, bet meitenes jau bija pagriezušas gultas matraci uz “mīksto” pusi...

Tikmēr britu daiļlēcējs, Tokijas olimpisko spēļu čempions Toms Deilijs arī nofilmēja video, lai demonstrētu slaveno gultu. Viņš palēcās uz tās vairākas reizes, lai demonstrētu tās izturību.

Šie paši Japānas uzņēmuma “Airweave” ražotie matrači tika izmantoti arī Tokijas 2020. gada olimpiskajās spēlēs. Toreiz spekulējot par to, kāpēc gultas ir tik cietas, tās tika nodēvētas par anti-seksa gultām. Šīs baumas tika apgāztas, kad “Airweave US” izpilddirektors Brets Torntons (Brett Thornton) paskaidroja, ka gultas ir speciāli taisītas, lai tās būtu izturīgākas, nekas vairāk. Atlētiem nekas netiek aizliegts. Arī olimpisko spēļu organizatori ir uzsvēruši, ka gultas ir izgatavotas tikai un vienīgi, lai būtu dabai draudzīgas.

Ieskats tikko pabeigtajā Parīzes olimpiskajā ciematā.

Ieskats tikko pabeigtajā Parīzes olimpiskajā ciematā

Ieskats tikko pabeigtajā Parīzes olimpiskajā ciematā.

Olimpisko spēļu mājaslapā ir aprakstīts, ka gultas ir izgatavotas no kartona, un pēc spēlēm tiks pārstrādātas, savukārt matrači izgatavoti no polietilēna, kas iegūts no pārstrādātiem zvejas tīkliem, un arī tie tiks atkārtoti izmantoti, ziedojot skolām un dažādām labdarības organizācijām. Toties segu sportisti pēc sacensību beigām varēs paņemt līdzi kā dāvanu. Visas gultas sastāvdaļas esot ražotas Francijā.

Šīs gultas spēj izturēt vairāk nekā 200 kilogramu, tomēr Tokijas spēļu laikā tika ziņots, ka tajās ir aizliegtas asas kustības (Deilija eksperiments beidzās gana veiksmīgi), vedinot uz domām par iespējamas intimitātes ierobežošanu. Iespējams, tas bija ar nolūku, jo Tokijas olimpiskās spēles notika bez skatītāju klātbūtnes un arī sportistiem bija liegta nevajadzīga kontaktēšanās, tāpēc olimpiskajā ciematā nebija pieejami sportistu vidū tik populārie suvenīri - prezervatīvi ar olimpisko spēļu simboliku. Savukārt Parīzes spēlēm ir saražoti 300 000 prezervatīvu.

Tagad Torntons "The Post" jau ziņo, ka to pašu kartona gultu rāmji esot pat izturīgāki nekā koka gultām.

Tikmēr "Airweave" vadītājs Motokuni Takaoka laikrakstam "Japan Times" anti-seksa gultu mītu noliedza: “Sekss ir sekss neatkarīgi no tā, vai tas ir uz mūsu matrača vai uz kāda cita matrača,” pauž Takaoka. “Mēs vienkārši vēlējāmies radīt matraci, kas ir izturīgāks par parasto matraci. Mēs koncentrējamies tikai uz miegu; mūs neinteresē nekas cits, kas notiek gultā.”

Katram pielāgoti matrači

Neraugoties uz to, ka Austrālijas sportistes ir nomocījušās ar cietajiem matračiem, kā izrādās, tie esot īpaši personalizēti, lai ikvienam sportistam nodrošinātu īpaši labu miegu. Varbūt runa par ieradumiem, ja ikdienā tiek gulēts uz ļoti mīkstiem matračiem.

Katrs matracis sastāv no trim atsevišķiem blokiem, kuriem ir dažādas cietības pakāpes (stingrs, mērens un mīksts), lai tos varētu pielāgot dažādiem ķermeņa tipiem. Ierodoties olimpiskajā ciematā, katru sportistu skenē ar mākslīgā intelekta darbinātu lietotni, lai pielāgotu matraci atbilstoši viņa vajadzībām.

foto: REUTERSF/SCANPIX
Gultas blaktis pagājušajā gadā Parīzē bija milzīga problēma.
Gultas blaktis pagājušajā gadā Parīzē bija milzīga problēma.

Tāpat “Airweave” pētījumos pierādījuši, ka matrača polietilēna materiāls “veicina dziļāku un kvalitatīvāku miegu, jo ļauj labāk sadalīt svaru, bez piepūles pagriezties un optimāli izlīdzināt mugurkaulu.” Vienlaikus uzņēmums apgalvo, ka ir “zinātniski pierādīts”, ka polietilēns nodrošina par 308% ilgāku dziļo miegu, nekā uz parastiem atmiņas putu matračiem.

Tokijas olimpisko spēļu laikā amerikāņu paukotāja Katarīne Holmsa apgalvoja, ka matrači ir komfortabli salīdzinājumā ar citām gultām, uz kurām viņa gulējusi, ceļojot uz sacensībām. “Es nepamostos nakts vidū kliedzošā agonijā,” viņa apgalvoja, aizstāvot “Airweave” izstrādājumus intervijā izdevumam “Business Insider”.

Turklāt matraču bloki ir pilnībā mazgājami un hipoalerģiski, kas nozīmē, ka nebūs jāuztraucas par to, ka olimpiskajā ciematā varētu iezagties gultas blaktis. Tas ir liels atvieglojums, ņemot vērā, ka pagājušajā vasarā Parīzi nomocīja šie parazīti.

2024. gada Parīzes olimpiskās spēles norisināsies no 26. jūlija līdz 11. augustam, bet paralimpiskās spēles - no 28. augusta līdz 8. septembrim.