Eiropas čempionāta kulminācija: kuri pārrakstīs futbola vēsturi - angļi vai spāņi?
Svētdienas vakarā plkst. 22:00 Berlīnes olimpiskajā stadionā noslēgsies mēneša garumā notikušais Eiropas čempionāts futbolā. Līdz izšķirošajai spēlei aizspēlējušas komandas, kas pirms turnīra tika uzskatītas par vienām no galvenajām favorītēm – Anglija un Spānija. Angļi cīnīsies par savu pirmo Eiropas čempiones titulu, kamēr Spānija jau ceturto.
Futbola trofeja uz mājām
Futbola dzimtene Anglija spēlēs otrajā Eiropas čempionāta finālā pēc kārtas. 2020. gada Vecā kontinenta finālturnīrā (patiesībā notika 2021. gadā) tie izšķirošajā mača Vemblija stadionā pēcspēles sitienu sērijā piekāpās Itālijai. Tas tobrīd Anglijai kļuva par pirmo finālu 55 gadu laikā. (kopš triumfa 1966. gada Pasaules kausā). Tagad sasniegts otrais Eiropas čempionātiu fināls pēc kārtas un arī otrais vēsturē.
Anglija turnīru sāka nepārliecinoši. Grupā tā vispirms ar minimālu 1:0 pārspēja Serbiju, bet pēcāk tika pie diviem neizšķirtiem – vispirms pret Dāniju (1:1), bet pēc tam Slovēniju (0:0). Prasīgie angļu fani bija tik neapmierināti, ka galvenā trenera Gareta Sautgeita virzienā lidoja alus glāzes..
Arī izslēgšanas fāze sākās ne tā, kā to gaidīja angļu fani. Samērā pateicīgā zarā tai bija vispirms jācīnās pret sīksto Slovākiju, kas savu nepiekāpību apliecināja jau no sākuma minūtēm, bet pirmajā puslaikā tā pat izvirzījās vadībā. Angļi izglabās kompensācijas laika piektajā minūtē, kad pēc sānu auta izspēles ar skaistu sitienu izcēlās Džūds Belingems. Papildlaika pirmajā minūtē precīzs sitiens Harijam Keinam un laimīga uzvara.
Atspēlēties nācās arī ceturtdaļfinālā un pusfinālā. Cīņā par vietu pusfinālā pretī stājās Šveice, kas otrajā puslaikā izvirzījās vadībā ar 1:0. Angļiem, pateicoties Bukajo Sakas sitienam, izdevās panākt izlīdzinājumu, vēlāk uzvarot pēcspēles sitienos. Savukārt pusfinālā pret Nīderlandi par varoni kļuva Ollijs Votkinss, kurš pamatlaika beigās ar savu pirmo precīzo sitienu Anglijas sastāvā nozīmīgos turnīros atnesa vietu finālā.
Līdz šim piecus no septiņiem turnīrā gūtajiem vārtiem iesituši Harijs Keins un Džūds Belingems. Pirmajam trīs iesisti vārti, bet otrajam – divi. Anglija vēl nekad nav kļuvusi par Eiropas čempioni, bet tagad otro finālturnīru pēc kārtas tikusi līdz titula cīņai.
Visu laiku titulētākā Eiropā
Spāņi kopumā visa turnīra laikā demonstrējuši kvalitatīvāko futbolu no visām izlasēm. Grupu turnīrā netika atstātas cerības Horvātijas, Itālijas un Albānijas izlasēm, kamēr izslēgšanas spēles tā sāka ar rotaļāšanos pret Gruziju – 35 izdarīti sitieni spēles laikā un 4:1 uzvara.
Līdz šim lielākie pārbaudījumi nāca ceturtdaļfinālā un pusfinālā. Pirmajā pretī stājās mājiniece Vācija un šo spēli daudzi uzskatīja par finālu pirms fināla. Vācijai izdevās atspēlēties mača beigās, bet otrā papildlaika izskaņā pēc lieliskas izspēles Spānija nodrošināja uzvaru. Savukārt pusfinālā uzvaras vārti 17 gadus vecā Jamala kontā. Tie ļāva pārspēt Franciju, kas pēdējos futbola turnīros allaž bijusi viena no favorītēm.
Spānija līdz šim turnīrā spēlējusi visuzbrūkošāko futbolu. Tai gan arī bijušas kvalitātes aizsardzībā. Spānijas futbola lielākais trumpis ir bumbas kontrole, ko pirms fināla uzsvēris arī Anglijas izlases galvenais treneris. Tomēr atšķirībā no iepriekšējām paaudzēm, ar lielāku virzību uz priekšu, tā spēj brīžiem darboties arī no otrā numura pozīcijas, meklējot ātru pretuzbrukumu iespējas. To apliecina spēles pret Horvātiju un Vāciju, kad pretiniekiem bija lielāka bumbas kontrole, kas pirms 10-15 gadiem nebūtu pat iedomājams.
Spānija cīnīsies par savu ceturto Eiropas čempiones titulu un iespēju kļūt par visu laiku titulētāko valstsvienību, Šobrīd spāņiem kopā ar Vāciju ir pa trim tituliem. Pēdējo reizi par kontinenta čempioni spāņi kļuva 2012. gadā. Pēdējā turnīrā tie apstājās pusfinālā.
Savstarpējo spēļu bilance
Līdz šim komandas viena pret otru spēlējušas 27 reizes. 13 reizēs kā uzvarētāja laukumu pametusi Anglija, bet desmit reizes – Spānija. Četros mačos uzvarētājs nav noskaidrots jeb fiksēts neizšķirts. Vārtu attiecība arī ir par labu Anglijai – tā iesitusi 45 vārtus, bet no spāņu futbolistiem ielaidusi par 13 mazāk (32).
Stadions
Eiropas čempionāts noslēgsies Vācijas galvaspilsētā Berlīnē, tās olimpiskajā stadionā. Būve tika veidota īpaši 1936. gada vasaras olimpiskajām spēlēm, bet 2004. gadā to renovēja. Tajā ir vietas gandrīz 75 tūkstošiem līdzjutēju. Šajā stadionā notikušas Pasaules kausa spēles 1974. un 2006. gadā, sieviešu Pasaules kausa spēles 2011. gadā un UEFA Čempionu līgas finālspēle 2015. gadā. Eiropas čempionāta laikā tā ir jau uzņēmusi piecas spēles – Spānijas un Horvātijas maču 15. jūnijā, Austrijas un Polijas spēli 21. jūnijā, Austrijas un Nīderlandes spēli 25. jūnijā, Šveices un Itālijas spēli 29. jūnijā, kā arī Turcijas un Nīderlandes spēli 6. jūlijā.
Cīņa par turnīra rezultatīvākā godu
Finālā var noskaidroties, kurš no futbolistiem kļūs par rezultatīvāko. Līdz šim seši futbolisti iesituši trīs vārtus un divi no tiem piedalīsies finālā – Harijs Keins Anglijas izlases sastāvā un Dani Olmo Spānijas izlases rindās. Ja kāds no viņiem gūs vārtus, tad varēs noslēgt turnīru rezultatīvākā spēlētāja godā. Divi gūtie vārti ir Džūdam Belingemam un Fabianam Ruizam – ja futbolisti iesitīs vismaz divus vārtus, bet Keins ar Olmo neizcelsies, tad arī šiem spēlētājiem ir iespēja turnīru pabeigt kā rezultatīvākajiem.
Savainojumi
Spānijas izlasē savainots ir 21 gadu vecais Pedri, bet pusfinālā pēc spēles neveiklā brīdī traumā iedzīvojās kapteinis Alvaro Morata, kurā ietriecās apsardzes darbinieks, ķerot kārtējo uz laukuma izskrējušo skatītāju.
Alvaro Morata missing the Euros final because he got two-footed by a steward would be the most Alvaro Morata thing ever pic.twitter.com/RwMeBsrBT0
— Paddy Power (@paddypower) July 9, 2024
Viņa spēlēšana finālā, visticamāk, līdz pēdējam brīdim būs neskaidra. Anglijas izlasē no traumas nav atguvies Lūks Šo, kurš tajā nav spēlējis. Atsevišķas veselības problēmas ir Kīranam Tripjēram un Harijam Keinam, taču visdrīzāk abi būs gatavi cīnīties izšķirošajā mačā.
Tiesnesis
Par galveno tiesnesi nozīmēts francūzis Fransuā Leteksjē. 35 gadus vecais tiesnesis starptautiski apkalpo spēles kopš 2017. gada un līdz šim strādājis 65 augstākā līmeņa mačos. Eiropas čempionātā viņš līdz šim apkalpojis trīs mačus – grupu turnīrā starp Dāniju un Serbiju, kā arī Albāniju un Horvātiju, kā arī astotdaļfinālā starp Spāniju un Gruziju. Kā ceturtais tiesnesis viņš strādāja atklāšanas spēlē starp Vāciju un Skotiju.
Trīs miljonu cena
Katras komandas dalība turnīrā no UEFA puses novērtēta ar 9,25 miljonu eiro vērtu prēmiju. Tomēr Eiropas čempione turnīra gaitā var pat tikt līdz pat 28,5 miljonu vērtai naudas balvai (ja uzvarētas arī visas trīs apakšgrupas spēles). Par katru uzvaru grupu turnīrā var iegūt miljonu, bet neizšķirtu 500 tūkstošus. Iekļūšana finālā ļauj klāt nopelnīt vismaz piecus miljonus eiro, bet uzvara finālā un kļūšana par čempioni dos astoņu miljonu vērtu naudas balvu – tātad trīs miljonus vairāk.