Latvijas hokeja izlasei šodien spēle pret Čehiju uzvarējušajiem zviedriem
Latvijas hokeja izlase valsts neatkarības atjaunošanas gadadienā aizvadīs spēli pret spēcīgo Zviedrijas valstsvienību.
Sporta zvaigznes

Latvijas hokeja izlasei šodien spēle pret Čehiju uzvarējušajiem zviedriem

Jauns.lv

Latvijas hokeja izlase savā trešajā pasaules čempionāta spēlē šodien tiekas ar rezultatīvo Zviedrijas valstsvienību.

Latvijas hokeja izlasei šodien spēle pret Čehiju u...

A apakšgrupas trešās kārtas mačs "O2" arēnā Prāgā sāksies plkst.17.15 pēc Latvijas laika. Spēli tiešraidē pārraidīs kanāli TV3, TV5, "Viasat Sport Baltic" (VSB) un virszemes bezmaksas kanāls OTV.

Jau vēstīts, ka Latvija piektdien šī gada pasaules čempionāta pirmajā spēlē ar 1:6 piekāpās olimpiskajai čempionei Kanādai, bet sestdien ar 2:4 atzina mājinieces Čehijas pārākumu.

Savukārt zviedri pirmajā čempionāta cīņā pēcspēles metienu sērijā ar 6:5 pārspēja Čehijas hokejistus, bet svētdien ar 6:1 pārliecinoši apspēlēja Austriju. Trīs vārtus šajā cīņa guva Nacionālās hokeja līgas (NHL) Nešvilas "Predators" uzbrucējs Filips Fošbergs.

Gatavojoties pasaules čempionātam, Latvijas izlase Eiropas Hokeja izaicinājuma (EHC) pārbaudes spēļu turnīru noslēdza 11.vietā 12 komandu konkurencē.

Astoņās EHC spēlēs Latvijas valstsvienība izcīnīja trīs uzvaras un piecas reizes cieta zaudējumu, bet Zviedrija panākumus svinēja sešas reizes un turnīru noslēdza otrajā pozīcijā, atpaliekot vien no Čehijas izlases.

Kā zināms, Zviedrijas valstsvienība ir pagājušā gada pasaules čempionāta bronzas medaļas īpašniece. Cīņā par trešo vietu Zviedrija ar 3:0 pārspēja Čehijas izlase. "Sauso" uzvaru šajā spēlē izcīnīja zviedru vārtsargs Andešs Nilsons, kurš ir komandas sastāvā arī šajā čempionātā. Bez Nilsona šajā čempionātā spēlē vēl pieci pagājušā gada čempionāta medaļnieki.

Zviedri ir arī pagājušā gada ziemas olimpisko spēļu vicečempioni. Tiesa, šajā pasaules čempionātā ir pieteikti tikai četri no sudraba medeļas īpašniekiem.

A apakšgrupas mačā pirmdien cīnīsies arī Kanādas un Čehijas hokejisti. Savukārt B apakšgrupā šodien Krievija spēkosies ar ASV, bet Norvēģija tiksies ar Somijas valstsvienību.

Nākamo cīņu Latvijas izlase šajā pasaules čempionātā aizvadīs otrdien, kad tiksies ar Šveici, bet pēc tam gaidāmas cīņas ar Vāciju, Austriju un Franciju.

Par A apakšgrupas līderi tagad kļuvusi Kanāda, kam seši punkti divās spēlēs. Otrajā vietā atrodas Zviedrija, kam pieci punkti divās cīņās. Tai ar četriem punktiem seko Čehija un Šveice, bet pie trīs punktiem divos mačos tikusi Vācija. Sestajā vietā ar diviem punktiem vienā spēlē ir Austrija, bet bez punktiem šajā apakšgrupā cīnās Francija un Latvija.

Pasaules čempionātā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantē septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm, kas ilgs no 1. līdz 12.maijam, katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām, bet turnīra divas vājākās komandas būs spiestas pamest augstāko divīziju. Viņu vietā nākamajā gadā nāks Kazahstāna un Ungārija, kas augstākajā divīzijā atgriezīsies pēc septiņu gadu pārtraukuma.

Latvijas izlase pasaules čempionātā spēlē Prāgā, kur tiks aizvadītas arī izšķirošās cīņas, bet otra apakšgrupa spēkosies Ostravā.

Pasaules čempionāts pēc 11 gadu pārtraukuma atgriezies Čehijā. 2004.gadā turnīrā, kas arī norisinājās Prāgā un Ostravā, triumfēja Kanādas hokejisti, kuri finālmačā ar 5:3 pārspēja zviedrus.

Latvijas valstsvienība spēcīgāko izlašu sabiedrībā startē jau 19.gadu pēc kārtas.

Kā zināms, jau pēc šī gada pasaules čempionāta kļūs zināmas astoņas komandas, kas kvalificēsies Phjončhanas olimpiskajām spēlēm. Tā kā Latvija pašlaik pasaules rangā ieņem devīto vietu, lai izvairītos no olimpiskās atlases, nepieciešams meistarsacīkstēs būt četras vietas augstāk par Slovākiju vai piecas vietas virs Šveices.

Starptautiskās Hokeja federācijas (IIHF) rangā pašlaik pirmās astoņas vietas ieņem Zviedrija, Somija, Krievija, Kanāda, ASV, Čehija, Šveice un Slovākija, bet Latvija atrodas devītajā pozīcijā. Savukārt uzreiz aiz Latvijas seko Norvēģija, Baltkrievija un Francija.

Šajā čempionātā tiesā 16 galvenie tiesneši un 16 līnijtiesneši. Visvairāk soģi ir no Zviedrijas un Čehijas - pa pieciem no katras valsts. Uz pasaules čempionātu devies arī igauņu līnijtiesnesis Antons Semjonovs.

Starp tiesnešiem iekļauts arī bēdīgi slavenais čehu arbitrs Vladimirs Šindlers, kurš Latvijas hokejistiem labā atmiņā palicis no 2005.gada pasaules čempionāta, kad Latvijas valstsvienība ar rezultātu 1:3 zaudēja ASV izlasei. Toreiz Šindlers spēles laikā neieskaitīja divus Latvijas izlases gūtos vārtus, lai gan ripa pusotras minūtes laikā divas reizes acīmredzami šķērsoja vārtu līniju.

Šobrīd izlases rīcībā ir 26 spēlētāji, turklāt vienība joprojām saglabā cerības arī uz Ziemeļamerikā esošo vārtsargu Kristeru Gudļevski, kuram noslēgusies sezona Amerikas Hokeja līgā (AHL). Tikmēr kļuvis skaidrs, ka komandai nepievienosies NHL komandas Vankūveras "Canucks" uzbrucējs Ronalds Ķēniņš, kurš iedzīvojies ceļgala savainojumā.

Pasaules čempionātā debiju šogad piedzīvo aizsargs Maksims Širokovs, uzbrucēji Rodrigo Ābols, Ņikita Jevpalovs, Gunārs Skvorcovs, Lauris Bajaruns, kā arī vārtsargs Jānis Kalniņš.

Šis Aleksandram Beļavskim ir pirmais pasaules čempionāts pie Latvijas valstsvienības stūres kā galvenajam trenerim. Sākotnēji Latvijas Hokeja federācijas (LHF) prezidents Kirovs Lipmans pavēstīja, ka speciālists izlases treneris pēc Teda Nolana tiks meklēts Eiropā, kā arī, "domājot par nākotni", treneru kolektīvā varētu tikt piesaistīts Beļavskis, bet vēlāk jau viņš kļuva par galveno treneri, kā vēl vienam pretendentam publiski parādoties vien Latvijā labi zināmajam slovākam Jūliusam Šupleram.

Beļavskis Latvijas izlases rindās spēlēja sešos pasaules čempionātos, kopumā valstsvienībā aizvadot 104 spēles, kurās guva 47 vārtus un veica 48 rezultatīvas piespēles. Zīmīgi, ka trenera statusā viņam pirmais nopietnais darbs bija tieši Latvijas izlasē, kad speciālists 2004.gada pasaules čempionātā bija zviedra Kurta Linstrēma palīgs, turklāt toreiz meistarsacīkstes Latvijas izlase aizvadīja tieši Prāgā un "O2" arēnā, kur sacentīsies arī šogad.

Kā zināms, Latvijas izlase netiek uzlūkota kā favorīte arī šajā čempionātā - bukmeikeru kantoris "viensviens.lv" prognozē, ka Latvija apakšgrupā uzvarēs "vienā vai divos" mačos, paliekot sestajā vai septītajā vietā, bet par turnīra galveno favorīti tiek nosaukta Krievija, kurai lielākā konkurente būs Kanāda. Arī "Optibet" un "Olybet" bukmeikeri par galvenajiem pasaules čempionāta favorītiem uzskata Krieviju un Kanādu, bet Latvijas izlasei turnīra noslēgumā dod desmito vietu.

Iepriekšējo reizi pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijas izlase iekļuva 2009.gadā, kad Šveicē atkārtoja savu visu laiku labāko rezultātu un ierindojās septītajā vietā. Šāds sasniegums Latvijas izlasei padevies arī 1997. un 2004.gadā, bet pēdējos četros čempionātos labākais sasniegums ir desmitā vieta, kas iegūta 2012.gadā, bet pērn valstsvienība turnīru otro gadu pēc kārtas noslēdza 11.pozīcijā.

Pasaules čempionātu vēsturē zelta medaļām bagātākā ir Krievijas izlase (iepriekš - PSRS), kas medaļas kaklā kārusi 43 reizes - 27 zelta, deviņas sudraba un septiņas bronzas. Hokeja dzimtenes Kanādas pārstāvji iekrājuši 46 medaļas (24 zelta, 13 sudraba un deviņas bronzas), bet trešajā vietā ar 46 godalgām atrodas Čehija (agrāk - Čehoslovākija), kas izcīnījusi 12 zelta, 13 bronzas un 21 bronzas medaļu.

Kopš 1993.gada, kad PSRS un Čehoslovākijas vairs nebija uz pasaules kartes, līdz pat 2013.gadam pie medaļām pasaules čempionātos tika tikai septiņas valstis - Kanāda, ASV, Krievija, Zviedrija, Somija, Čehija un Slovākija, taču tad šo kārtību izjauca Šveice. Savukārt vēl šo abu lielvalstu ērā pie medaļām kāda no izlasēm ārpus vadošā septītnieka pēdējo reizi tika vien tālajā 1953.gadā. Arī pērn par pasaules čempioni tika kronēta Krievija, kas finālā apspēlēja Somijas izlasi. Savukārt bronzas godalgas izcīnīja zviedri.

Latvijas hokeja izlases sastāvs dalībai pasaules čempionātā:

vārtsargi - Ervīns Muštukovs (Olborgas "Pirates", Dānija), Edgars Masaļskis ("Ambri-Piotta", Šveice), Jānis Kalniņš (Dunaūjvārošas "Acelbikak", Ungārija);

aizsargi - Kristaps Sotnieks, Oskars Cibuļskis, Krišjānis Rēdlihs, Aleksandrs Jerofejevs (visi - Rīgas "Dinamo"), Māris Jass (Znojmo "Orli", Čehija), Maksims Širokovs (Martiņī "Red Ice", Šveice), Guntis Galviņš (Bolcāno "Foxes", Itālija), Toms Andersons (Trenčīnas "Dukla", Slovākija);

uzbrucēji - Rodrigo Ābols ("Rīga"), Andris Džeriņš, Mārtiņš Cipulis, Roberts Bukarts, Lauris Dārziņš, Miķelis Rēdlihs, Kaspars Saulietis, Gunārs Skvorcovs, Miks Indrašis (visi - Rīgas "Dinamo"), Koba Jass (Liberecas "Bili Tygri", Čehija), Lauris Bajaruns (Hersholmas "Rungsted", Dānija), Jānis Sprukts ("Fribourg-Gotteron", Šveice), Armands Bērziņš (Bruniko "Val Pusteria", Itālija), Kaspars Daugaviņš (Maskavas "Dinamo", Krievija), Ņikita Jevpalovs (Blēnvilas-Buābriānas "Armada", Kanāda).

Zviedrijas hokeja izlases sastāvs dalībai pasaules čempionātā:

vārtsargi - Andešs Nilsons (Kazaņas "Ak Bars", KHL), Jūnas Enruts (Dalasas "Stars", NHL);

aizsargi - Matīass Ekhulms (Nešvilas "Predators", NHL), Jonass Anhelevs ("Modo", Zviedrija), Daniels Rahimi ("Linköping", Zviedrija), Stefans Kronvals (Jaroslavļas "Lokomotiv", KHL), Džons Klingbergs (Dalasas "Stars", NHL), Oskars Klefboms (Edmontonas "Oilers", NHL), Olivers Ēkmans-Lāšons (Arizonas "Coyotes", NHL).

uzbrucēji - Jūels Lundkvists ("Frölunda", Zviedrija), Jākobs Jūzefsons (Ņūdžersijas "Devils", NHL), Matīass Šēgrēns ("Linköping", Zviedrija), Viktors Rasks, Eliass Lindholms (abi - Karolīnas "Hurricanes", NHL), Simons Jalmarsons (Maskavas CSKA, KHL), Oskars Mellers (Kazaņas "Ak Bars", KHL), Džimijs Ēriksons, Jūakims Lindstrems (abi - Sanktpēterburgas SKA, KHL), Antons Landers (Edmontonas "Oilers", NHL), Lūi Ēriksons (Bostonas "Bruins", NHL), Filips Fošbergs (Nešvilas "Predators", NHL).

LETA / Foto: Edijs Pālens/LETA