"No vēl lielāka apkaunojuma Latviju glāba Enija Anna Vaivode!" - BBC neglaimojoši izsakās par mūsu dāmu futbola izlasi
Otrdienas vakarā Rīgā, Daugavas stadionā, tika aizvadīta sieviešu futbola Pasaules kausa kvalifikācijas spēle starp vienu no pasaules vadošajām valstsvienībām – Angliju - un Latvijas izlasi. Mača iznākums graujošs – 10:0 viešņu labā.
Par šo sakāvi rakstīja daudzi futbola dzimtenes mediji, tostarp viens no pasaules prestižākajiem BBC, kas šai publikācijai bija atvēlējis gana būtisku vietu savā interneta portālā. 2019. gada Pasaules kausa 4. vietas ieguvējas, kas šobrīd FIFA rangā ieņem astoto pozīciju spēkojās ar Latvijas izlasi, kas šobrīd ir vien 102. spēcīgākā futbola valstsvienība.
Latvijas sieviešu futbola izlasei Daugavas stadionā graujoša sakāve pret Angliju
Otrdienas vakarā Rīgā, Daugavas stadionā, tika aizvadīta sieviešu futbola Pasaules kausa kvalifikācijas spēle starp vienu no pasaules vadošajām valstsvienībām – ...
Iznākums bija graujošs, spēles gaitai atbilstošs – bumbas kontrole anglietēm 78%, sitieni vārtu virzienā 43 (Latvijai neviens), sitieni vārtu rāmī 17 (Latvijai neviens), neraugoties uz to, ka uz maču nedevās izlases līdere, 2020. gada pasaules labākā britu futboliste Lūsija Bronza. Interesanti, ka anglietēm šī bija jau otrā reize, kad šajā kvalifikācijas ciklā gūti 10 vārti (iepriekš ar tādu pašu rezultātu tika sagrauta Luksemburga), bet līdz visu laiku lielākajai uzvarai pietrūcis vien nedaudz. 2005. gadā Ungārija tika pārspēta ar 13:0.
Autoritatīvais britu izdevums priecājas, ka “lauvenes” (viņu valstsvienības iesauka) guva 10 vārtus, Ella Tūne guva trīs no tiem, ar precīzu sitienu izcēlās Elena Vaita, kas ļāva viņai visu laiku labākā Anglijas futbola vārtu guvēju sarakstā ar 44 precīziem sitieniem pacelties uz otro pozīciju (divus vārtus vairāk guvusi līdere, karjeru jau beigusī Kellija Smita), kā arī to, ka valstsvienības galvenajai trenerei nīderlandietei Sarīnai Vīgmanei tieši 26. oktobrī bijusi dzimšanas diena – pasniegta izcila dāvana.
Jaunās treneres vadībā anglietes Pasaules kausa kvalifikācijā aizvadījušas četras spēles, kurās gūtas četras uzvaras ar kopējo vārtu attiecību 32:0. Bez minētajiem 10:0 panākumiem ar 8:0 sagrauta arī Ziemeļmaķedonija un 4:0 sakauta Ziemeļīrija.
Vīgmane bija ļoti apmierināta ar savu padoto sniegumu un lielisko dāvanu dzimšanas dienā, izceļot, ka komanda mācējusi gūt vārtus un lieliski darbojusies ar bumbu, tomēr brīžiem latvietēm ļāvušas pārāk brīvi uzsākt uzbrukumu veidošanu.
Populārais britu izdevums nekautrējas arī asi kritizēt Latvijas izlasi, piebilstot, ka komandu no vēl lielāka apkaunojuma paglābis vārtsardzes Enijas Annas Vaivodes sniegums.
Patiesībā pat tas neglāba mūsu futbolistes no visu laiku lielākā zaudējuma 28 gadu laikā kopš pastāv Latvijas sieviešu valstsvienība.
Skarbu viedokli par maču starp pēdējo divu Pasaules kausu pusfinālisti un izlasi, kurā vairumā spēlētāju ir vecumā no 18 līdz 22 gadiem, BBC izteica arī Londonas “Chelsea” sieviešu komandas trenere Emma Heisa: “Mēs nevēlamies skatīties spēles, kas beidzas ar kriketa cienīgiem rezultātiem!”
Neraugoties uz pamatīgu pārspīlējumu, jo kriketa spēles parasti noslēdzas ar 200 līdz 350 gūtiem punktiem, Heisa pauž viedokli, ka UEFA (Eiropas Futbola asociāciju savienība) būtu krietni jāinvestē mazāko valstu futbola attīstībā, palīdzot sporta veidam attīstīties globāli. “Latvijas komandai vairāk līdzekļu, vairāk palīdzības, iespējams, arī labāku spēļu kalendāru. Latvija otrajā puslaikā spēlēja aizsardzībā uz dzīvību un nāci, tik labi, cik vien spēja. Varbūt FIFA un UEFA ir jāattīsta līmenis un līgu līmenis tādās valstīs kā Latvija, varbūt jādomā par kādu UEFA Nāciju līgas analogu arī sievietēm. Spēles, kas noslēdzas ar 10:0, nenāk par labu futbolam,” nosaka “Chelesa” galvenā trenere.
Jau ziņots, ka Anglijas futbolistes lielo finālturnīru kvalifikācijā nav zaudējušas kopš 2002. gada novembra jeb 64 mačus pēc kārtas.
Pirmos divus vārtus pretiniecēm guva Ella Tūne, kura astotajā un 12. minūtē bija precīza attiecīgi no 13 un metriem. Mača 25. minūtē latvietes kļūdījās bumbas ievadīšanā spēlē, kas ļāva Elenai Vaitai iziet vienatnē pret mājinieču vārtsardzi Eniju Annu Vaivodi un panākt 3:0. Astoņas minūtes vēlāk pēc soda sitiena Millija Braita guva vēl vienus vārtus Anglijas labā.
Spēles 38. minūtē Vaivode parūpējās par Latvijas izlases spilgtāko epizodi šajā mačā. Latviešu vārtsardze atvairīja Vaitas izpildīto 11 metru sitienu un Betas Mīdas atkārtoto raidījumu.
Otrajā puslaikā laukuma saimnieces noturēja vārtus neskartus desmit minūtes līdz Mīda pēc ielaušanās soda laukumā panāca 5:0. Puslaika vidū Tūne apspēlēja latviešu aizsardzību un no tuvas distances ieraidīja bumbu vārtos. Vēl divas minūtes vēlāk Reičela Deilija no apmēram viena metra panāca 7:0.
Tuvojoties pamatlaika beigām, Latvijas izlases spēle paira pavisam, kas pretiniecēm no 79. līdz 82.minūtei ļāva gūt vēl trīs vārtus. Viešņām izcēlās Lea Viljamsone, Džordžija Stenveja un Deilija.
Anglietes vārtu rāmī sita 17 reizes, bet latvietes - nevienu.
Anglija ar 12 punktiem četrās spēlēs ir grupas līdere, deviņus punktus trīs mačos guvusi Austrija, seši punkti ir trīs spēles aizvadījušajai Ziemeļīrijai, pa trīs punktiem četros dueļos guvušas Ziemeļmaķedonija un Luksemburga, bet Latvija vienīgā cīnās bez punktiem.
Ceturtdien latvietes mājās ar 1:4 zaudēja Ziemeļmaķedonijai, bet anglietes sestdien savā laukumā ar 4:0 uzvarēja Ziemeļīriju.
Latvijas izlase FIFA rangā ieņem 102. vietu, bet Anglija ir astotā.
Neapšaubāmās grupas favorītes ir anglietes jeb "lauvenes", kuras pēdējos divos finālturnīros sasniegušas labāko četrinieku, 2015. gadā izcīnot bronzu, bet 2019. gadā - ceturto vietu. Tāpat anglietes ir divkārtējas Eiropas vicečempiones.
Salīdzinot ar izlases nometni septembrī, galvenais treneris Romāns Kvačovs kandidātu rindās veica vairākas izmaiņas - izsauktas vārtsardzes Asnāte Lindermane un Agnese Mandrika, kā arī pussardzes Alīna Šilova un Anastasija Čemirtāne. Tāpat sastāvā iekļautas aizsardzes Liāna Rožaščonoka un Džeina Eglīte, kuras uz valstsvienību bija izsauktas arī septembrī, tomēr komandai dažādu iemeslu dēļ nepievienojās.
Kandidāšu sarakstā, salīdzinot ar septembri, šoreiz nebija Lauras Siņutkinas, Alīnas Skļemenovas, Sofijas Garančas, Lauras Sondores, Evelīnas Freidenfeldes, Signijas Šenbergas un Annas Marijas Valakas. Paralēli Latvijas nacionālās izlases spēlēm risinājās arī Eiropas čempionāta atlase U-19 vecuma jaunietēm.
Septembrī Latvijas izlase kvalifikācijas cikla pirmajās divās spēlēs zaudēja Austrijai mājās (1:8) un Ziemeļīrijai izbraukumā (0:4). Arī Ziemeļmaķedonijas kontā ir divi zaudējumi - 0:8 viesos pret Angliju un 0:6 mājās pret Austriju.
Anglijas izlase, kas labāko četriniekā bijusi pēdējos trīs Eiropas un pasaules meistarsacīkšu finālturnīros, bez panākuma pār Ziemeļmaķedoniju vēl arī ar 10:0 izbraukumā sagrāvusi Luksemburgu.
Atlases sacensības ilgs līdz nākamā gada septembrim. Katras grupas uzvarētāja automātiski kvalificēsies finālturnīram, bet otro vietu ieguvējas savā starpā sacentīsies par vēl divām ceļazīmēm uz Austrāliju un Jaunzēlandi. Eiropas konfederācijas zonai šoreiz paredzētas 11 vietas finālturnīrā, kas pirmo reizi vēsturē pulcēs 32 spēcīgākās izlases no visas pasaules.
Iepriekšējā Pasaules kausa kvalifikācija aizritēja citādā formātā. Toreiz Latvijas izlase kvalifikācijas priekšsacīkšu kārtā grupā ar Kazahstānu, Gruziju un Igauniju ieguva otro vietu, gūstot vienu uzvaru (4:0 pār Igauniju) un divus neizšķirtus (2:2 ar Kazahstānu, 1:1 ar Gruziju).
Latvijas sieviešu futbola izlases kandidāšu saraksts 2023.gada Pasaules kausa kvalifikācijas oktobra spēlēm:
Vārtsardzes: Asnāte Lindermane ("Rīgas Futbola skola"), Enija Anna Vaivode (bez kluba), Agnese Mandrika ("Olaine");
Aizsardzes: Anastasija Ročāne (Koņinas "KKPK Medyk", Polija), Kristīne Evelīna Lodziņa, Arta Luīze Lubiņa (abas - "Metta"), Ligita Tumāne ("ASD Spezia", Itālija), Alise Gaiķe, Džeina Eglīte (abas - "Super Nova"), Liāna Rožaščonoka ("Olaine");
Pussargs: Sofija Gergeležiu, Kristīne Giržda, Selga Penelope Vitmore (visas - "Super Nova"), Alīna Šilova ("Metta"), Tatjana Baličeva (SPG/"Altach"/"Vorderland", Austrija), Anastasija Čemirtāne ("Rīgas Futbola skola"), Nikola Brahmane ("Auda"), Karlīna Miksone (Koņinas "KKPK Medyk", Polija), Sandra Voitāne (Insbrukas "Wacker", Austrija), Viktorija Zaičikova (bez kluba);
Uzbrucējas: Olga Ševcova (bez kluba), Renāte Fedotova ("Pink Bari", Itālija), Juta Buklovska ("Super Nova").