Vrubļevskis par skeletonistiem: "Taisnīgums ir uzvarējis"
Pēc krievu skeletonista Aleksandra Tretjakova diskvalifikācijas, kā rezultātā 2014.gada Soču olimpisko spēļu zelta medaļa nonākusi latvieša Martina Dukura rokās, bet bronza - viņa brāļa Tomasa, var teikt, ka taisnīgums ir uzvarējis, sacīja Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis.
Starptautiskā Olimpiskās komiteja (SOK) trešdien Krievijas skeletonistam Tretjakovam atņēma 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs izcīnīto zelta medaļu. Visticamāk, pēc Tretjakova diskvalifikācijas par olimpisko čempionu kļūs Latvijas skeletona līderis Martins Dukurs, kurš Sočos palika otrais, bet viņa brālim Tomasam Dukuram tagad pienākas bronzas godalga. Lēmums par medaļu pārdalījumu oficiāli jāpieņem Starptautiskajai Bobsleja un skeletona federācijai (IBSF).
"Martins jau vairākas reizes jau ir izteicies par šo tēmu. Protams, tās vairs nav tās emocijas. Tā vienīgi ir tāda apziņa, ka taisnīgums ir uzvarējis. To emociju gaismā, kas bija Sočos, tas neko neatsver," žurnālistiem teica Vrubļevskis.
SOK paziņojumā norādīts, ka visi četri Krievijas skeletonisti - Tretjakovs, bronzas medaļas ieguvēja Jeļena Ņikitina, Olga Potiļicina un Marija Orlova - ir pārkāpuši antidopinga noteikumus, līdz ar to viņu rezultāti Soču olimpiskajās spēlēs tiek anulēti. Šiem krievu sportistiem tika piemērotas arī mūža diskvalifikācijas no olimpiskajām spēlēm.
Savukārt 5.decembrī SOK pieņems lēmumu, vai Krievijas sportistiem ļaus piedalīties Phjončhanas olimpiskajās spēlēs.
"Šie SOK lēmumi, no kuriem ik pa brīdim kāds tiek publiskots, ir ziņas, kas pa ķieģelītim krājas un veido kopējo spriedumu," teica Vrubļevskis. "Līdz 5.decembrim vēl diezgan daudz laika. Komisiju darbs nonācis fināla stadijā. Lēmumi var būt visneparedzamākie."
Jau vēstīts, ka Krievija 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs triumfēja medaļu ieskaitē, tomēr jau gadu vēlāk Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgas komisijas izmeklēšanā, kuru vadīja kanādiešu jurists Ričards Maklarens, tika gūts apstiprinājums, ka Krievijā bija izveidota valsts atbalstīta dopinga sistēma, kulmināciju pārkāpumos sasniedzot tieši savās mājās notikušajās olimpiskajās spēlēs, kad virknei mājinieku sportistu tika nomainītas pozitīvas dopinga proves pret "tīrām" analīzēm.
Lai izmeklētu šīs lietas, tika izveidota SOK komisija, ko vada tās biedrs Deniss Osvalds, pārskatot lietas ar iespējamu dopinga lietošanu un testu viltošanu Soču olimpiskajās spēlēs, prioritāri izmeklējot sportistus, kuri varētu piedalīties Phjončhanas Olimpiādē.
Jau iepriekš līdzīgas soda sankcijas kā skeletonisti, saņēma vairāki Krievijas distanču slēpotāji, tostarp medaļas guvušie Aleksandrs Ļegkovs un Maksims Viļegžaņins, kuru rezultāti arī tika anulēti.
Ja līdz trešdienai neatkarīgajai Latvijai nebija neviens Ziemas olimpisko spēļu čempions, jau pavisam drīz šis skaits var vēl palielināties, jo SOK izskata Krievijas bobslejistu lietu. Soču Olimpiādē bobsleja pilots Aleksandrs Zubkovs ar stūmējiem Alekseju Vojevodu, Alekseju Ņegodailo un Dmitriju Truņenkovu, izcīnīja zelta medaļas četriniekos, kur otrā palika Oskara Melbārža ekipāža. Ja Zubkovu un viņa ekipāžu piemeklēs līdzīgs liktenis kā Krievijas skeletonistus un distanču slēpotājus, Melbārža četrinieks ar stūmējiem Arvi Vilkasti, Daumantu Dreiškenu un Jāni Strengu arī varētu kļūt par olimpisko spēļu čempioniem.