Tā hokeja fani Rīgā vēroja Latvijas uzvaru pār Slovākiju
foto: Juris Rozenbergs
Hokejs

Tā hokeja fani Rīgā vēroja Latvijas uzvaru pār Slovākiju

LETA

Fanu teltī pie Rīgas Kongresu nama vakar vakarā hokeja kaislības sita augstu vilni. Ķelnē notiekošā Pasaules čempionāta spēle starp Latviju un Slovākiju izvērtās nervus kutinoša, tomēr mūsu hokejisti guva fantastisku un pelnītu uzvaru.

Tā hokeja fani Rīgā vēroja Latvijas uzvaru pār Slo...

Hokeja fani Rīgā svin Latvijas uzvaru pār Slovākiju 2017. gadā

Latvijas hokeja valstsvienība Parīzē un Ķelnē notiekošā pasaules čempionāta ietvaros svētdien A apakšgrupas spēlē ar 3:1 (1:0, 1:0, 1:1) pārspēja Slovākiju, visus trīs vārtus gūstot skaitliskajā vairākumā.

Latvijas izlases labā vārtus šajā mačā guva pieredzējušais Jānis Sprukts, Zemgus Girgensons un Andris Džeriņš. Tikmēr slovākiem vienīgos vārtus svētdien iemeta Mihels Miklīks.

Latvijas izlases rindās par labāko spēlētāju šajā mačā tika nosaukts otro vārtu autors Girgensons.

Ar maksimāli iespējamiem sešiem punktiem divās spēlēs Latvija kļuvusi arī par A apakšgrupas kopvērtējuma līderi. Šī ir pirmā reize, kad izlasei planētas meistarsacīkstes izdevies uzsākt ar divām uzvarām. Pirms tam vienīgo reizi tā pasaules čempionātu ar panākumu bija sākusi 2014.gadā Minskā, taču toreiz otrajā mačā tika piedzīvota neveiksme.

Pasaules čempionāta spēle hokejā starp Latvijas un Slovākijas izlasēm  "Lanxess" arēnā, Ķelnē.

Latvijas - Slovākijas mačs hokeja čempionātā

Latvija - Slovākija 3:1 (1:0, 1:0, 1:1). Un prieks!

Jau ar pirmajām minūtēm Latvijas hokejisti ņēma iniciatīvu savās rokās, kā rezultātā vairākas reizes spēlē bija jāiesaistās Slovākijas valstsvienības vārtsargam Jānam Laco. Tikmēr viņa konkurentam Elvim Merzļikinam dzīve bija krietni mierīgāka, jo slovāki sākumā neuzbruka pārāk bieži, lielākoties ripu kontrolējot Latvijai, kas darbojās ar lielu enerģiju. Jau pirmajās minūtēs starp abu izlašu hokejistiem parādījās arī nelieli asumi, Artūram Kuldam un Kasparam Daugaviņam nedaudz pagrūstoties ar pretiniekiem. Jau mača septītajā minūtē 5+10 minūšu noraidījumu pret Uvi Balinski nopelnīja Tomāšs Matušeks, kurš Slovākijas izlases sastāvā tika pieteikts vien neilgi pirms cīņas ar Latviju.

Līdz ar to Latvija varēja piecas minūtes spēlēt vairākumā, turklāt brīdi vēlāk pretinieki nopelnīja vēl divu minūšu noraidījumu. Latvijas izlase piecatā pret trijiem sāncenšiem varēja spēlēt uzreiz divas minūtes, taču lielo vairākumu izmantot neizdevās, bet mazo gan - 11.minūtē Sprukts izpildīja ļoti neveiksmīgu metienu, taču, ripai atsitoties pret pretinieku spēlētāju, tā ar slaidu loku pāri Laco atrada ceļu vārtos. Pēc tam gan Slovākijas izlase, atkal spēlējot pilnā sastāvā, aktivizējās, ko veicināja arī Gunta Galviņa noraidījums. Sāncenši viena hokejista pārsvaru gan neizmantoja, bet uzreiz pēc vairākuma beigām slovāki pārspēja Merzļikinu. Tiesa, tas notika neatļauti, pretiniekiem izsitot ripu no tvērējcimda, tāpēc vārtu guvums netika ieskaitīts.

Pirmā perioda noslēdzošās minūtes Latvijas izlasei bija krietni sarežģītākas, jo Slovākija savērpa vairākus karuseļus ap Merzļikina vārtiem, kas gan nevainagojās panākumiem. Spēles kontrole bija pārgājusi slovāku rokās, tomēr rezultāts pirmajās 20 minūtēs nemainījās.

Arī otrās trešdaļas ievadā iniciatīva turpināja piederēt Slovākijas hokejistiem, tāpēc vairākkārt spēlē bija jāiesaistās Merzļikinam, kurš gan joprojām palika nepārspēts. Abas komandas izskatījās nedaudz nomierinājušās, jo laukumā vairs nebija vērojams tik aktīvs hokejs kā pirmajā periodā. Mača 27.minūtē noraidījumu pret Oskaru Cibuļski, kuram tika iesists no aizmugures, nopelnīja Libors Hudāčeks. Tas Latvijai vēlreiz ļāva spēlēt vairākumā, turklāt arī šis tika izmantots, kad pēc teicamas brāļu Roberta un Riharda Bukartu saspēles nepieskatīts vārtu priekšā palika Girgensons, panākdams 2:0.

Dažas minūtes vēlāk noraidījumu nopelnīja spēles pirmo vārtu autors Sprukts, tomēr mazākuma laikā Latvija prasmīgi aizsargājās, tāpēc mazākums tika izturēts. Laukumā kopumā gan bija vērojama līdzvērtīga cīņa, vārtu gūšanas izdevībām esot te pie vieniem, te pie otriem vārtiem. Tiesa, Slovākijas izlasi regulāri iegāza spēles disciplīna, turklāt 36.minūtē Latvijas izlases pretiniekiem laukumā bija pārāk daudz spēlētāju, tāpēc tika piešķirts skaitliskā sastāva pārkāpums. Vairākuma laikā Latvija ļoti pārliecinoši kontrolēja ripu, tomēr pēc vienas no epizodēm pie slovāku vārtiem izcēlās pamatīgi asumi, Robertam Bukartam un Jurajam Mikušam nopelnot abpusējus noraidījumus.

Vairākumu Latvija neizmantoja, bet otrā perioda pēdējā minūtē liels pārsvars piederēja slovākiem, taču tik un tā viņiem Merzļikinu pārspēt neizdevās.

Jau pašā trešā perioda sākumā Slovākija norībināja Merzļikina sargāto vārtu stabu, tomēr spēle joprojām bija no vienas laukuma puses uz otru. Pēcāk komandas varēja uzspēlēt arī formātā četri pret četri, jo abpusējus noraidījumus saņēma Rihards Bukarts un Mihals Sersens. Rezultāts gan šajās divās minūtēs palika nemainīgs, bet 48.minūtē divu minūšu noraidījumu saņēma Artūrs Kulda, kurš saņēma sodu par pretinieka bloķēšanu. Latvijas izlase teju jau bija izturējusi mazākumu, taču astoņas sekundes pirms tā beigām pēc burzmas vārtu priekšā izcēlās Miklīks.

Līdz Latvijas hokejistu atbildei gan nebija ilgi jāgaida, jo vienā no epizodēm asi pret Spruktu nospēlēja Slovākijasizlases kapteinis Vladimīrs Draveckis, kurš līdz ar to saņēma divu minūšu noraidījumu. Arī savus trešos vārtus šajā spēlē Latvija guva vairākumā, kad pēc Cibuļska metiena no zilās līnijas acīgākais pie atlēkušās ripas bija Džeriņš, atjaunojot divu vārtu pārsvaru.

Tomēr Latviju negaidīja viegli brīži, jo 52.minūtē tika saņemts noraidījums par spēles laika vilcināšanu, bet pamatīgu pretinieku spiedienu izdevās izturēt. Noslēdzošajās pamatlaika minūtēs slovāki centās apdraudēt sāncenšus vārtus, bet trīsarpus minūtes līdz beigām Džeriņam izdevās lielisks pretuzbrukums, bet Slovākiju no vārtu zaudējuma glāba Laco, kurš uzreiz pēc tam tika nomainīts pret sesto laukuma spēlētāju.

Noslēdzošajās minūtēs Slovākija atkal bija izveidojusi pamatīgu spiedienu uz Latvijas vārtiem, bet teicams bija Merzļikins, turklāt arī aizsardzībā hokejisti darbojās organizēti.

Salīdzinot ar pirmo maču pret Dāniju, svētdien Latvijas izlases sastāvs bija palicis nemainīgs, vārtos joprojām stāvot arī Merzļikinam.

Savukārt Slovākija neilgi pirms mača ar Latviju savā sastāvā pieteica uzbrucējus Matušeku un Tomāšu Zigo.

Kā vēstīts, Latvijas hokeja izlase turnīru iesāka ar "sauso" uzvaru 3:0 pār Dāniju, vārtos nepārspētam paliekot Merzļikinam, bet divus vārtus gūstot Mikam Indrašim. Šī bija vien otrā reize vēsturē, kad Latvija elites divīzijas turnīru sākusi ar uzvaru.

Tikmēr Slovākija pirmajā mačā ar 3:2 tikai pagarinājumā pārspēja Itāliju, neizšķirtu izraujot 64 sekundes pirms pamatlaika beigām.

Latvijas izlase ar Slovākiju pasaules čempionātos elites divīzijā spēlējusi tikai trīs reizes un visos mačos izcīnītas uzvaras. Pirms tam debijā elites divīzijā 1997.gadā slovāki tika uzvarēti ar 5:4, bet 2013.gadā gūts panākums ar rezultātu 5:3.

Zīmīgi, ka viens no Slovākijas izlases galvenā trenera asistentiem ir Jūliuss Šuplers, kurš no 2008. līdz 2011.gadam vadīja Kontinentālās hokeja līgas (KHL) komandu Rīgas "Dinamo", kur par viņa palīgu strādāja Artis Ābols, kurš šajā čempionātā asistē Bobam Hārtlijam. Tāpat Latvijas hokeja līdzjutējiem zināms ir uzbrucējs Marcels Haščāks, kurš 2013./2014.gada sezonā spēlēja "Dinamo" rindās, bet pēdējās divas sezonas viņš spēlē Čehijā.

15 no šobrīd pieteiktajiem 24 hokejistiem pārstāv Čehijas komandas, pieci ir no Slovākijas vienībām, brāļi Hudāčeki pārstāv Zviedrijas augstākās līgas komandu "Orebro", bet pa vienam spēlētājam ir no Somijas komandas un Kontinentālās hokeja līgas (KHL). Slovākiem šoreiz jāiztiek bez Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēlētājiem, kuri dažādu iemeslu dēļ atteica izlasei.

Pirms tam citās A apakšgrupas cīņās Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa trenētā Krievijas izlase ar 10:1 sagrāva Itāliju, bet ASV ar 7:2 pārspēja Dāniju.

A apakšgrupas kopvērtējumā līdere ar sešiem punktiem divās spēlēs tagad ir Latvija, bet pieci punkti ir Krievijai. Četrus punktus tikmēr guvusi Zviedrija, kamēr pa trim punktiem izcīnījušas Vācija un ASV. Savukārt pie diviem tikusi Slovākija, kamēr viens punkts ir Itālijai, bet bez punktiem ir Dānija.

Latvijas izlasi cīņā ved titulētais kanādiešu speciālists Bobs Hārtlijs, kurš savulaik ir izcīnījis prestižo Stenlija kausu, bet nesenajā 2015.gadā tika nosaukts par Nacionālās hokeja līgas (NHL) labāko treneri.

Līdz ar varas maiņu Latvijas Hokeja federācijā (LHF), būtiskas izmaiņas skāra arī izlasi. Sagatavošanās procesā spēlētājiem nodrošināti ļoti labi darba apstākļi, kādi iepriekšējos gados, pēc pašu hokejistu teiktā, nebija. Tiek uzskatīts, ka šogad komandai ir optimālākais sastāvs pēdējos pāris gados, tomēr šī pārliecība palika mazāka dienu pirms turnīra sākuma, kad tika paziņots, ka traumas dēļ no sastāva izkritis Lauris Dārziņš.

No potenciālajiem izlases līderiem komandai veselības problēmu dēļ nevar palīdzēt arī aizsargi Oskars Bārtulis un Krišjānis Rēdlihs, kā arī uzbrucēji Mārtiņš Karsums un Miķelis Rēdlihs.

Pasaules čempionātā Latvijas izlasē ir brāļi Roberts un Rihards Bukarti. 26 gadus vecais Roberts piedalās jau piektajās meistarsacīkstēs, bet 21 gadu vecais Rihards sestdien piedzīvoja debiju. Tikmēr sastāvā pirmoreiz kopš 2002.gada šoreiz nav neviens no brāļiem Rēdlihiem - Miķelis un Krišjānis nespēlē traumu dēļ, bet Jēkabs neizturēja cīņu par vietu sastāvā.

Čempionātā pieaugušo izlasē bez Riharda Bukarta debitējuši arī aizsargs Uvis Balinskis un uzbrucējs Teodors Bļugers, bet savu debiju gaida aizsargs Kristofers Bindulis un uzbrucējs Frenks Razgals. Pieminēšanas vērts ir arī fakts, ka izlasē iekļuva uzbrucējs Vitālijs Pavlovs, kurš šosezon 53 spēlēs ar Latvijas komandu Rīgas "Dinamo" palika bez gūtajiem vārtiem. Arī izlasē viņš šajā pavasarī desmit mačos palicis bez rezultativitātes punktiem, tomēr vienus vārtus valstsvienības labā guva novembrī pārbaudes turnīrā Slovēnijā.

Darbā ar Latvijas izlasi Hārtlijam palīdz viņa ilggadējais asistents Žaks Klutjē, kā arī Artis Ābols un Kārlis Zirnis. Ābolam valstsvienības trenera palīga amatā šī ir atgriešanās, jo 2012.gadā viņš bija arī Teda Nolana palīgs, savukārt Zirnis par palīgu izlasē strādājis jau kopš 2013.gada.

LHF izlasei devusi uzdevumu iekļūt sacensību ceturtdaļfinālā.

Iepriekšējo reizi pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijas izlase piedalījās 2009.gadā, kad Šveicē atkārtoja savu visu laiku labāko rezultātu un ierindojās septītajā vietā. Šāds sasniegums Latvijas izlasei padevies arī 1997. un 2004.gadā, bet pēdējos čempionātos labākais sasniegums ir desmitā vieta, kas iegūta 2012.gadā.

Latvijas izlase pasaules čempionātā Ķelnē piedalījās arī 2001.gadā, kad Haralda Vasiļjeva vadībā tika ieņemta 13.vieta.

Gatavošanos pasaules čempionātam Latvijas izlase sāka jau marta pirmajās dienās, procesā aizvadot desmit pārbaudes spēles, kurās tika izcīnītas četras uzvaras.

Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantē septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm, kas ilgs līdz 16.maijam, katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām, bet turnīra divas vājākās komandas būs spiestas pamest augstāko divīziju.

Viņu vietā nākamajā gadā nāks Austrija un Dienvidkoreja, kuras ieņēma pirmās divas vietas pasaules čempionāta pirmās divīzijas A grupā, piedevām korejieši nākamgad elites grupā spēlēs pirmo reizi vēsturē.

Iepriekšējos divos pasaules čempionātos, kad Latviju attiecīgi 2015.gadā vadīja Aleksandrs Beļavskis, bet pērn Leonīds Beresņevs, tā ieņēma 13.vietu. Vēl pirms tam trijos čempionātos Teda Nolana vadībā Latvija 2012.gadā bija desmitā, savukārt nākamajos divos gados ieņēma 11.pozīciju.

Latvijas hokeja izlases sastāvs pasaules čempionātam:

vārtsargi - Jānis Kalniņš (Rīgas "Dinamo"), Ivars Punnenovs (Langnau "Tigers", Šveice), Elvis Merzļikins ("Lugano", Šveice);

aizsargi - Oskars Cibuļskis, Guntis Galviņš, Ralfs Freibergs, Uvis Balinskis (visi - Rīgas "Dinamo"), Artūrs Kulda (Helsinku "Jokerit", Somija), Kristofers Bindulis (Augšezera Universitātes komanda "Lakers", NCAA), Jānis Jaks (Amerikas Starptautiskā koledža, NCAA), Kristaps Sotnieks (Toljati "Lada", Krievija);

uzbrucēji - Gints Meija, Māris Bičevskis, Miks Indrašis, Gunārs Skvorcovs, Vitālijs Pavlovs (visi - Rīgas "Dinamo"), Frenks Razgals ("Rīga"), Kaspars Daugaviņš (Ņižņijnovgorodas "Torpedo", Krievija), Ronalds Ķēniņš (Cīrihes "ZSC Lions", Šveice), Roberts Bukarts ("Zlīn", Čehija), Rihards Bukarts (Springfīldas "Thunderbirds", AHL), Andris Džeriņš (Hradeckrālovas "Mountfield", Čehija), Jānis Sprukts ("Ritten Sport", Itālija), Zemgus Girgensons (Bufalo "Sabres", NHL), Teodors Bļugers (Vilksbāres/Skrentonas "Penguins", AHL).

Slovākijas hokeja izlases sastāvs pasaules čempionātam:

Vārtsargi - Jaroslavs Januss (Litvīnovas "Verva", Čehija), Jūliuss Hudāčeks ("Orebro", Zviedrija), Jāns Laco (Homutovas "Pirati", Čehija);

Aizsargi - Adams Jānošīks (Liberecas "Bīlī Tigrši", Čehija), Mihals Sersens (Banskas Bistricas "05 iClinic", Slovākija), Peters Čerešņāks (Plzeņas "Škoda", Čehija), Eduards Šedivis ("Košice", Slovākija), Jurajs Mikušs, Martins Gernāts (abi - Prāgas "Sparta", Čehija), Peters Trška (Brno "Kometa", Čehija), Mihals Čajkovskis (Jekaterinburgas "Avtomoblisti", KHL);

Uzbrucēji - Lukāšs Cingels, Andrejs Kudrna (abi - Prāgas "Sparta", Čehija), Dāvids Skokans (Homutovas "Pirati", Čehija), Mihels Miklīks (Jiveskiles JYP, Somija), Vladimīrs Draveckis (Triņecas "Očelari", Čehija), Jakubs Suja ("Košice", Slovākija), Mārio Bližņāks (Liberecas "Bīlī Tigrši", Čehija), Andrejs Štastnijs (Trenčīnas "Dukla", Slovākija), Libors Hudāčeks ("Orebro", Zviedrija), Tomāšs Hrnka (Plzeņas "Škoda", Čehija), Pavols Skalickis (Banskas Bistricas "05 iClinic", Slovākija), Marcels Haščāks (Brno "Kometa", Čehija), Tomāšs Matušeks ("Banska Bystrica"), Tomāšs Zigo (Hradeckrālovas "Mountfield", Čehija).