Kā kļūt par savas laimes kalēju. 8 negatīvo domu cēloņi
Vai zināji, ka liekas svars un laimes sajūtas trūkums nav tikai uztura un emocionālo problēmu jautājums. Tas pamatā ir saistīts ar negatīvo domāšanu, pret ko var un vajag cīnīties.
Koncentrēšanās uz negatīvām domām izraisa sliktu pašsajūtu, kas pazemina paškontroli un palielina iespēju pieņemt nepareizus lēmumus. Savukārt pozitīvas domas izraisa izmaiņas smadzenēs, kas stiprina gribasspēku. Psihologi ir nodefinējuši 8 iemeslus, kas ietekmē negatīvu domu rašanos un ievelk mūs slikto paradumu tīklos.
Visu vai neko
Tu esi pārliecināta – ja viss nav ideāli, nekas nav izdevies. Tāvā dzīvē viss ir vai nu balts, vai nu melns. «Es tikko apēdu bulciņu, esmu resna un neglīta.» Ja tu kaut reizi esi pārkārpusi iecerēto diētas plānu, tavuprāt, tas ir izgāzies un tu esi nedisciplinētākā būtne uz planētas. Tas nozīmē, ka tev nekas nesanāk, tātad, vari atgriezties pie vecajiem ēšanas paradumiem, protams, sevi par to šaustot. Tu saskati slikto jebkurā situācijā un tādēļ jūties nelaimīga. Un tev ir pilnīgi vienalga, cik pozitīvi tevi uztver apkārtējie.
Beigt visu dramatizēt un atzīt, ka ne tikai tev sanāk reizēm sagrēkot, taču tas nav iemesls, lai neturpinātu iesākto.
Negatīvisma vispārināšana
Tu mīli pārspīlēt negatīvas situācijas, mēdz vieži lietot vārdus «vienmēr» vai «nekad». «Es nekad nespēšu atteikties no žāvētas vistas.» «Es vienmēr būšu resna.» Vispārinot negatīvo, domas atstāj sliktu iespaidu uz tavu garstāvokli un pasliktina pašsajūtu. Bez tam, tās ir kā mūža spriedums, kas apliecina, ka tu nespēj kontrolēt savu rīcību un neesi spējīga mainīt savu uzvedību.
Uzdod sev jautājumu -vai negatīvais apgalvojums atbilst patiesībai. Vai tiešām tu neko nespēj izmainīt? Un padomā, kā šo negatīvo spriedumu nomainīt uz pozitīvu, attiecīgi rīkojoties.
Jūtu domāšana
Negatīvās domas tu izsaki ar vārdiem «es jūtos». «Es jūtos kā neveiksminiece.» «Es jūtos kā muļķe».
Ja jūti, ka parādās šādas spēcīgas, negatīvas jūtas – pārbaudi tās. Meklē pierādījumu, kas apstiprina to patiesību. Vai tev patiešām ir iemesls tā justies? Vai varbūt šīs jūtas un domas ir saistītas ar kādiem pagātnes notikumiem, ar kuriem tev jātiek galā?
Kategoriska attieksme
Kategoriska attieksme pret lietām bieži vien ir iemesls, kas mums traucē sasniegt iecerētos mērķus. Piemēram, tu stingri apņemies biežāk iet uz trenažieru zāli. «Man ir jāiet uz sporta zāli 4 reizes nedēļā». Kas notiek, kad tu pret sevi vērsies tik kategoriski, izmantojot frāzi «man jādara»? Kad mēs kaut ko esam spiestas darīt, mēs paši nostājamies sev opozīcijā.
Pārfrāzē savas apņemšanās. «Manās interesēs ir apmeklēt sporta zāli, jo tas man ļaus izskatīties un justies labāk.»
Vainīgo meklēšana
Vainot citus pašas problēmās – tā ir toksiska tomāšana. «Tu esi vainīgs pie tā, ka es neesmu lieliskā formā, jo negāji ar mani kopā uz sporta zāli.» Ja tu vaino apstākļus vai kādu citu savā neveiksmē, esi nostādījusi sevi upura lomā un nekad nespēsi izmainīt radušos situāciju.
Kā to mainīt: Tu paliksi resna un nelaimīga, kamēr neuzņemsies atbildību par savu rīcību vai bezdarbību.
Sliktas priekšnojautas
Tev piemīt spējas burtiski paredzēt sliktu nākotni. «Varbūt pāris mēnešus es izturēšu diētu, bet ne jau nu spēšu mainīt savu ēšanas paradumus visa mūža garumā.» Slikta iznākuma paredzēšana atstāj negatīvu ietekmi uz organismu, izraisot trauksmes sajūtu. Tas, savukārt, var provocēt vēlmi apēst kaut ko saldu, iedzert vīna glāzi, lai nomierinātos u.tml. Tavam prātam piemīt tāds spēks, ka nereti negatīvās domas arī piepildās. Ja tev šķiet, ka skriešana ir grūta, tu uz to tā koncentrējies, ka pat neuzsāc skriet.
Kā to mainīt. Negatīvās domas deaktivizē smadzeņu šūnas, traucējot ķermeņa motorikai. Atceries, ka tu neesi pareģe un nespēj izzīlēt nākotni. Noskaņojot sevi uz negatīvu rezultātu, visi tavi mēģinājumi mainīt sliktos ieradumus būs pakļauti neveiksmei. Apzinies to un maini attieksmi pret nākotni.
Domu lasīšana
Tev šķiet, ka tu spēj lasīt otra domas. Tu savā prātā izdomā - ko kādā konkrētā situācijā domā cits cilvēks un uztver to par patiesību. «Es viņam nepatīku, jo esmu resna.» Tu tā nokoncentrējies uz savām domām, ka pat neklausies otrā, jau iepriekš paredzētama, ka tie būs meli vai liekulība.
Kā to mainīt. Tu neesi spējīga «ielīst» otra domās. Tāpēc turies no tā pēc iespējas tālāk un neskaidrību gadījumā vienkārši aprunājies ar otru cilvēku. Viss var izrādīties pilnīgi pretēji, nekā tev šķiet.
Motivācijas trūkums
Kādā pētījumā, kurā piedalījās sievietes ar lieko svaru, tika secināts, ka dāmas bija pārliecinātas par savām spējām atgūt normālu svaru, taču nejuta tādu nepieciešamību! «Mana ģimene mani pieņem tādu, kāda esmu, kāpēc man būtu jāmainās?» Atteikšanās pieņemt esošo problēmu, to tikai padziļinās.
Kā to mainīt. Esi godīga pret sevi. Vai tiešām ģimene tevi pieņem tādu, kāda tu esi, vai arī ienkārši to nesaka? Paskaties jaunības un kāzu bildes. Tu sev patiki toreiz? Un kā ir tagad? Ja tu nomestu liekos kilogramus – vai tad tu savai ģimenei nepatiktu?
Teksts: woman.ru/Foto: Shutterstock