Sarkano vaigu slimība pati no sevis nepāries. Ko darīt un ko nedarīt, ja skārusi kuperoze un rozācija
foto: Shutterstock
Pirmās kuperozes pazīmes parasti cilvēki sāk manīt ap 30 gadu vecumu. Ja nekas netiek darīts lietas labā, pēc 35 gadu vecuma šīs pazīmes jau kļūst arvien izteiktākas, var veidoties rozācija.
Skaistums

Sarkano vaigu slimība pati no sevis nepāries. Ko darīt un ko nedarīt, ja skārusi kuperoze un rozācija

Krista Leškēviča, @narrativeofbeauty

jauns OK

Kuperoze un rozācija jeb sarkano vaigu slimība ir ādas stāvoklis, ar ko saskaras aptuveni  5–20 % pasaules iedzīvotāju. Un – tā nav tikai kosmētiski estētiska problēma.

Sarkano vaigu slimība pati no sevis nepāries. Ko d...

Neārstēta rozācija būtiski pasliktina cilvēka dzīves kvalitāti un nelabvēlīgi ietekmē veselību. Šoreiz par to, kas ir kuperoze un rozācija, kur tā rodas, ko ar to iesākt un kā sadzīvot.

Raksta tapšanā konsultēja Krista Renkaite, skaistumkopšanas speciāliste estētiskajā kosmetoloģijā.

Kas ir kuperoze, kas – rozācija?

Kuperoze ir paplašināti ādā esošie kapilāri (mazie asinsvadiņi), kas veidojas asinsvadu nepietiekamības dēļ, rodas asins stāze jeb sastrēgums, asinsvadu sieniņas tiek izstaipītas. Tā ir pirmā rozācijas stadija, ko tad arī dēvē par kuperozi. Šo ādas stāvokli pavada pārejošs vai pastāvīgs apsārtums, pastiprināta jutība, reaģēšana uz dažādiem ārējiem un iekšējiem faktoriem. Īsāk sakot – cilvēks sāk just neērtības, āda vairs “neuzvedas” un neizskatās, kā vēlētos, arvien biežāk nākas sastapties ar nevēlamu apsārtumu, ko nevar kontrolēt. Vai kuperoze nozīmē, ka tālāk attīstīsies rozācija? Ne vienmēr.

Tomēr, ja slimība progresē, veidojas rozācija, kas jau ir hronisks ādas iekaisums. Rozācijai ir vairākas stadijas un formas, tā var skart ne tikai vaigus, slimībai tiek pakļautas arī citas sejas daļas: zods, ausis, piere, deguns, acu plakstiņi. Ļoti smagos gadījumos rozācija veido acs iekaisumu, konjunktivītu, tīklenes bojājumus un lielā, biezā, zilganā deguna “slimību” jeb rinofīmu.

To, vai tiešām ādai ir kuperozes pazīmes vai jau smagāka slimības forma – rozācija, noteikt vienmēr vislabāk palīdzēs skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā vai dermatologs. Tomēr pazīmes, kam vērts pievērst uzmanību, ir uznākoša un pārejoša eritēma jeb ādas apsārtums, piemēram, temperatūras svārstību rezultātā, pie nelabvēlīgiem laika apstākļiem u. tml., pastāvīga eritēma, kad apsārtums sejas centrālajā daļā novērojams visu laiku neatkarīgi no apkārtējiem faktoriem. Kuperozei un rozācijai raksturīgi arī izsitumi – papulas un pustulas –, tieši tajos ādas rajonos, kur ir apsārtums un paplašinātie asinsvadi, šie izsitumi var būt arī niezoši. Noteikti vērts pievērst uzmanību arī tam, vai uz vaigiem un citur nav tādas kā mazas asinsvadu “zvaigznītes”. Ir cilvēki, kas šīs slimības ietekmē sastopas arī ar ādas sausumu, zvīņošanos, dedzināšanas sajūtu, pietūkumu.

Kādēļ veidojas kuperoze un rozācija?

Pirmās kuperozes pazīmes parasti cilvēki sāk manīt ap 30 gadu vecumu. Ja nekas netiek darīts lietas labā, pēc 35 gadu vecuma šīs pazīmes jau kļūst arvien izteiktākas, var veidoties rozācija. Te runa ir par ģenētisko kuperozi jeb iedzimtību. Taču – kuperoze un rozācija ne vienmēr ir iedzimta! Pētījumi rāda, ka ģenētika pamatā šīm ādas saslimšanām ir aptuveni 50 % gadījumu. Otri 50 % šo ādas stāvokli iegūst dažādu ārējo apstākļu, dzīvesveida un veselības problēmu ietekmē.

Biežākie faktori, kas provocē un saasina kuperozi un rozāciju

  • Nepārejošs, hronisks stress ikdienā – nav noslēpums, ka stress nelabvēlīgi ietekmē visu mūsu organismu un veselību kopumā, protams, tas redzami un jūtami ietekmē arī ādu. Mūžīgā skriešana, uztraukšanās, laika trūkums, problēmas u. c. – tas viss ir viens liels faktors, kas provocē arī tādas ādas saslimšanas kā kuperoze un rozācija. Stresa ietekmē organismā aug steroīdu hormona kortizola līmenis, kā rezultātā palielinās asinsvadu sieniņu caurlaidība, tie kļūst trausli, veidojas jauns asinsvadu tīklojums.
  • Uzturs – alkoholiski dzērieni un asi ēdieni – tiešā veidā paplašina asinsvadus. Cukurs un saldumi veicina iekaisumu veidošanos, un arī rozācija ir ādas iekaisums. Arī kafija, citrusaugļi, piena produkti, produkti ar augstu rauga saturu un soja var nelabvēlīgi ietekmēt ādas stāvokli rozācijas gadījumā.
  • Ikdienas paradumi – regulāra un ilgstoša iešana karstās saunās, vannās, dušās, jo karstums provocē un pastiprina iekaisumu. Pārmērīga sauļošanās, uzturēšanās saulē bez aizsarglīdzekļiem – tas viss veicina asinsvadu paplašināšanos, bojājumus, kas rezultējas ar apsārtumu un var provocēt un saasināt kuperozi un rozāciju. Un arī smēķēšana ir viens no šādiem faktoriem, jo nikotīna ietekmē asinsvadu sieniņas kļūst trauslas un arī pati āda – plānāka.
  • Nepiemērotas kosmētikas lietošana, kas satur spirtu, acetonu, minerāleļļas, silikonus, arī atsevišķas ēteriskās eļļas. Cilvēkiem ar kuperozes pazīmēm un rozāciju noteikti ir jāpievērš uzmanība ikdienas kopjošajai kosmētikai, tās sastāvam, lai ādu lieki nekairinātu un stāvokli neprovocētu.
  • Medikamenti – hormonālā kontracepcija ir viens liels faktors, un tās izvēli šajā kontekstā noteikti vēlams pārrunāt ar savu ārstu.
  • Veselības problēmas – dažādas hormonālās saslimšanas var izraisīt un saasināt arī rozāciju. Arī augsts asinsspiediens, cukura diabēts, kuņģa-zarnu trakta slimības, veģetatīvā distonija. Tāpat – paasinājums var rasties grūtniecības un menopauzes laikā.

Starp citu, kuperoze un rozācija bieži skar tieši I un II fototipa cilvēkus. I fototipa cilvēkiem raksturīga izteikti gaiša āda, bieži ar vasaras raibumiem, blondi vai rudi mati, zilas vai zaļas acis. Šāda āda ir ļoti jutīga pret sauli, visbiežāk paliek sarkana, nevis iedeg. Savukārt II fototipa cilvēkiem raksturīga gaiša āda, bieži ar vasaras raibumiem, blondi, tumši blondi vai brūni mati, zilas vai zaļas acis. Šis fototips ir izplatītākais Eiropā. Pie tā piederošie cilvēki iedeg lēni, viņu āda ir jutīga pret sauli. Interesanti! Vēsturiskais nosaukums rozācijai ir ķeltu lāsts, kas tieši norāda uz to, ka no šīs ādas slimības cietuši izteikti gaišādainie cilvēki, pie tam – visos laikos.

Man ir kuperoze vai rozācija – ko iesākt?

Pirmais un pats būtiskākais, kas jāsaprot, ka kuperozs ādas stāvoklis un jau smagāka šīs slimības izpausme – rozācija ir ādas slimība, ko var ārstēt, bet lielākoties nevar izārstēt tā, lai ar šo problēmu nekad vairs nebūtu jāsastopas. Paplašinātos asinsvadus var sašaurināt un pat likvidēt, bet mūsu ķermenis ir ieprogrammēts atjaunoties, un tas diemžēl atjaunos arī likvidētos asinsvadus.  Ja ir aizdomas, ka āda ir kuperoza vai ir jau arī pirmās rozācijas pazīmes, noteikti nevajag sēdēt rokas klēpī salikušam un gaidīt, ka kaut kas pāries vai atrisināsies pats no sevis. Ne kuperozei, ne rozācijai tas nav raksturīgi. Ir jādodas pie speciālista – kosmetologa, dermatologa –, jāveic ādas pārbaude un jākonsultējas par iespējamiem risinājumiem. Ja kuperozes gadījumā, ļoti iespējams, varēs palīdzēt ar ikdienas paradumu, uztura sakārtošanu un piemērotas kopjošās kosmētikas izvēli, tad rozācijai noteikti sākotnēji būs nepieciešamas arī ārstnieciskās un kosmētiskās procedūras.

Ārstnieciskās lāzerprocedūras

Visiedarbīgākās procedūras paplašinātu sejas ādas asinsvadu problēmas gadījumā ir tieši ārstnieciskās lāzerprocedūras. Tās veic, tikai konsultējoties ar speciālistu, kas tad arī nosaka ādas problēmas smagumu un attiecīgi piemēro procedūru kursu, kas vairumā gadījumu sastāvēs no vairākām procedūrām sākumā un tad to atkārtošanu reizi kādā laika posmā, piemēram, reizi gadā. Ko dara lāzeris? Tas likvidē paplašinātos asinsvadus, padara ādu biezāku, izturīgāku, mazāk jutīgu, apsārtums samazinās vai pat izzūd pavisam. Taču ar to rozācija nav uzvarēta. Asinsvadi atgriezīsies, un tas, cik ātri tas notiks, atkarīgs no visa pārējā: dzīvesveida, uztura, paradumiem, piemērotas kosmētikas lietošanas u. c.

Kosmētiskās procedūras

Arī skaistumkopšanas speciālisti un kosmetologi piedāvā dažādas procedūras, kas var palīdzēt kuperozes un rozācijas gadījumā. Procedūras, kas palīdzēs mazināt apsārtumu, spēcināt asinsvadus, normalizēt ādas toni u. tml. Piemēram, azelaīnskābes pīlings, kas tūlītēji padara ādu vienmērīgāku, gaišāku un uzlabo stāvokli kuperozes un rozācijas gadījumā. Tāpat arī dažādi mezoterapijas kokteiļi, kuros ir vielas, kas stiprina sejas ādas asinsvadu sieniņas un spēj iedarboties spēcīgi, jo tiek tieši ievadītas ādā.

Vērtīgi ieteikumi

  • Vērts pārskatīt savus uztura paradumus un pārliecināties, vai tiek uzņemti vitamīni, kas labvēlīgi iedarbojas uz ādu kuperozes un rozācijas gadījumā, – B grupas vitamīni, K, P, C vitamīni –, ļoti būtiski ir arī tas, lai būtu pietiekams D vitamīna daudzums, par kuru vērts pārliecināties, uztaisot asinsanalīzes. Noteikti ieteicamas arī omega-3 taukskābes un labās baktērijas jeb probiotikas.
  • NAV ieteicams pakļauties šobrīd tik aktuālam “trendam” sociālajos tīklos – sejas ādas rīvēšanai ar ledus gabaliņiem, kas it kā trenējot asinsvadus un samazinot apsārtumu. Patiesībā šādi drastiski temperatūras kontrasti tikai saasinās jau tā jutīgās ādas stāvokli.
  • Ļoti uzmanīgi jāizvērtē dažādas sejas ādas procedūras ar masāžas elementiem. Īpaši vakuummasāža. Lai gan ir speciālisti, kas uzskata, ka vakuums arī trenē kapilārus, tomēr reālajā dzīvē bieži kuperozie un rozācijas stāvokļi pēc šādas masāžas saasinās. Tas pats attiecas uz jebkādām sejas procedūrām, kas ietver karsēšanos, karsējošus elementus.
  • Izvairies no kosmētikas ar retinolu, kas ir tik ļoti populāra šobrīd. Teju katram sevi cienošam kosmētikas zīmolam ir kāds produkts ar retinolu, kas tiek pasniegts kā brīnumlīdzeklis pret novecošanos. Taču diemžēl retinols neder kuperozei un rozācijai. Jau tā plānā un jutīgā āda tiks pārlieku kairināta un paliks tikai sarkanāka. 
  • Ļaujies kvalitatīvam miegam! Vienkāršs, bet zelta vērts ieteikums, kas uzlabos jebkuras ādas stāvokli, jo tieši nakts laikā mūsu ādas šūnas atjaunojas vislabāk un kvalitatīvāk, stresa līmenis samazinās un ķermenis atjaunojas gan fiziski, gan psihoemocionāli.

Ādas ar kuperozi vai rozāciju ikdienas kopšana

Piemērota ādas kopšana ikdienā ir pamatu pamats, kas ļaus gan mazināt ādas kairinājumu un nepatīkamās sajūtas, gan kvalitatīvāk un ilgstošāk uzturēt rezultātu, kad sākta vai izieta ādas ārstēšana ar lāzerterapiju vai kosmētiskām procedūrām. Jāizvēlas kosmētika ar mērķi samazināt kairinājumu, tūsku, atjaunot ādas lipīdu barjeru un pH līmeni.

Lai gan veikalu un aptieku plauktos pieejami daudzi un dažādi kopjošie produkti ādai ar kuperozi vai rozāciju, ir vērts pievērst uzmanību tādiem, kas satur K vitamīnu, C vitamīnu, zirgkastaņas ekstraktu, kumelīšu un melleņu ekstraktus, Ginkgo biloba, pantenolu, niacinamīdu, alantoīnu, probiotikas, prebiotikas. Tās visas ir mierinošas un ādu spēcinošas sastāvdaļas, kas labvēlīgi iedarbosies uz ādu ar paplašinātiem kapilāriem. Būtiski! Ieteicams izvēlēties produktus, kas nesatur smaržvielas un krāsvielas, sevišķi sintētiskas, jo arī tās var nevajadzīgi kairināt ādu.

Vēl viens padoms – ādai ar kuperozi vai rozāciju MAZĀK ir VAIRĀK, tas attiecas uz kopjošo līdzekļu daudzuma izvēli. Būtiski ir nepārslogot ādu ar pārāk daudziem produktiem. Jau tā jutīgai ādai pietiks ar piemērotu attīrīšanu, tonizēšanu un mitrināšanu, neaizraujoties ar pārāk daudziem serumiem, eļļām un citiem īpašiem produktiem. Turklāt – maksimāli izvēloties produktus no viena vai dažiem zīmoliem, nevis katru no sava. Jo nekad nav iespējams paredzēt, kā dažādi produkti savstarpēji mijiedarbosies un vai tie neradīs lieku kairinājumu un rezultātā nepasliktinās jau tā jutīgās ādas stāvokli. Tas gan attiecas uz dažādu zīmolu produktiem, lietojot vienā reizē (klājot vienu uz otra), bet, ja lietosi dažādu zīmolu produktus, piemēram, no rīta un vakarā, tad nekādu ierobežojumu nav.

Ļoti būtisks solis jebkurā ādas kopšanas rutīnā ir attīrīšana, ādai ar kuperozi vai rozāciju – vēl jo vairāk, jo būtiski ir ādu papildus nekairināt. Tādēļ attīrošie produkti jāizvēlas īpaši – maigas putas vai gels, pieniņš vai micelārais ūdens. Nederēs nekādi abrazīvie līdzekļi, intensīvi, dziļi attīrošie u. tml. Nākamais solis – toniks, kas atjauno ādas pH līmeni. Un visbeidzot – piemērots krēms. Uzmanību! Kā punktiņš uz “i” ādai ar kuperozi vai rozāciju vienmēr ir saules aizsargkrēma lietošana! Tas ir būtiski visu gadu, jo saule ir viens no galvenajiem faktoriem, kas saasina šīs ādas problēmas.

Tas, ko ārsti parasti nemin, – psihoemocionālā veselība

Jebkura slimība, tajā skaitā ādas slimības, kaut kur sākas. Un ļoti bieži precīzu, medicīnisku cēloni ir grūti noteikt pat ārstiem. Un, tā kā gan kuperozi, gan rozāciju ļoti ietekmē arī mūsu emocionālais stāvoklis, provocē uztraukumi, stress, negatīvas emocijas u. tml., tad arvien vairāk speciālistu nosliecas uz to, ka arī šī ir joma, kurai jāpievērš uzmanība, ārstējot savu it kā “tikai ādu”. Mūsu psihoemocionālā veselība. Vai mēs jūtamies labi savā vietā, dzīvē, sevī, darot to, ko darām? Vai mums nav kādu dziļu un sasāpējušu jautājumu, sajūtu, konfliktu? Šis, protams, ir ļoti plašs jautājums un tēma, kas bieži ietver gan zemapziņu, gan dažādas lietas, ko paši neapzināmies un pat nevaram kontrolēt. Un tomēr tieši tādēļ – ir vērts pievērst uzmanību savai vispārējai, psihoemocionālajai labsajūtai, veselībai, jo tā spēj ietekmēt tik ļoti daudz.