"Tikai un vienīgi vecāki drīkst lemt par bērnu!" Sabiedrībā šūmējas par plānotajiem grozījumiem Vakcinācijas noteikumos
foto: LETA
"Katram cilvēkam pašam ir tiesības izvēlēties jebkuru medicīnisko manipulāciju, tai skaitā vakcināciju. Un vēl jo vairāk pret, kad iet runa par bērniem! Tikai un vienīgi vecāki drīkst lemt par bērnu," raksta Elīna. 
Bērni

"Tikai un vienīgi vecāki drīkst lemt par bērnu!" Sabiedrībā šūmējas par plānotajiem grozījumiem Vakcinācijas noteikumos

Ieva Ozoliņa

Jauns.lv

Šūmēšanos sabiedrībā izraisījis jaunais vakcinācijas noteikumu grozījumu projekts, kurā kā viens no priekšlikumiem minēts, ka, vecākiem atsakoties no bērna vakcinācijas, noteiktos apstākļos var iestāties kriminālatbildība.

"Tikai un vienīgi vecāki drīkst lemt par bērnu!" S...

Lai vecāki atbildīgāk izturētos pret vakcinaciju, veidlapa, kur vecāki atsakās no bērnu vakcinācijas, tiks papildināta ar informāciju par atteikuma sekām, tai skaitā vakcīnregulējamo slimību komplikācijām un iespējamo kriminālatbildību, ja būs iestājušās smagas sekas. 

Šis un citi priekšlikumi, kas iekļauti grozījumos Ministru kabineta noteikumos Nr. 330 "Vakcinācijas noteikumi", ir pieejami vēl publiskai apspriešanai līdz ceturtdienai, 16. janvārim. 

Kā lasāms pie iesniegtajiem priekšlikumiem un iebildumiem, daļa sabiedrības ir sašutusi par plānotajiem grozījumiem. 

"Katram cilvēkam pašam ir tiesības izvēlēties jebkuru medicīnisko manipulāciju, tai skaitā vakcināciju. Un vēl jo vairāk pret, kad iet runa par bērniem! Tikai un vienīgi vecāki drīkst lemt par bērnu," raksta Elīna. 

"Pilnīgi kategoriski pret! Jebkurai vakcinācijai jābūt pilnīgi brīvprātīgai. Bez spaidiem un maldus. Bez draudiem. Bez ģimenes ārsta pierunāšanas centieniem. Bez jebkāda cita veida lēmuma ietekmēšanas paņēmienu pielietošanas. Jānosaka stingrāka atbildība par vakcīnu blaknēm. It īpaši, ja vakcinācija tiek veikta spiediena ietekmē - pierunāšana, draudi atlaist no darba, visāda veida ierobežojumi utt. Ja blaknes rodas no vakcinācijas, kas nevar tikt uzskatīta par pilnībā brīvprātīgu, visa atbildība par tās sekām ir jānes tās iniciatoriem un veicējiem.  Kategoriski iebilstu pret atteikuma formulējumu 9. pielikumā! Šāds formulējums var tikt uzskatīts par tiešiem draudiem un vecāku lēmuma ietekmēšanu (skat. 1. punktu). Vakcinācija, kas veikta šāda formulējuma iespaidā nevar tikt uzskatīta par brīvprātīgu. Līdz ar to, atbildība šajā gadījumā ir jānes tās iniciatoriem un veicējiem par bērna pakļaušanu vakcinācijas blakņu riskam, kā arī par draudu izteikšanu un nesamērīgu aģitāciju," raksta Mārcis. 

"Vienīgās izmaiņas, kas var būt vakcinācijas atteikumā - vakcinācijas atteikums satur pielikumu ar ārsta, un vēlams arī veselības ministra pašrocīgu parakstu, ka viņš uzņemas pilnu fizisko, materiālo, morālo atbildību par jebkurām blaknēm. Šim pielikumam jābūt divos eksemplāros - viens pacienta kartiņā, otrs pacientam glabāšanā. Pierunāšanu/piespiešanu vakcinēties pielīdzināt noziedzīgam nodarījumam un nostiprināt Krimināllikumā," raksta Inta. 

Kā Jauns.lv skaidro Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere, atteikšanās no bērna vakcinācijas pati par sevi nav krimināli sodāma rīcība. Kriminālatbildību saskaņā ar Krimināllikuma 140. pantu var piemērot, ja nevakcinēšanas kā epidemioloģiskās drošības noteikumu pārkāpšanas rezultātā būs iestājušās smagas sekas.

Ministru kabineta 26.09.2000. noteikumu Nr. 330 "Vakcinācijas noteikumi" grozījumu projekts paredz jaunu atteikuma veidlapu (9. pielikums). Atteikumā no vakcinācijas (bērnam) iekļauts šāds teksts: "Apzinos, ja bērna nevakcinēšanai būs sekas, kas ietekmēs bērna veselību vai dzīvību, man var iestāties kriminālatbildība."

Šāda teksta iekļaušana atteikuma no bērna vakcinācijas veidlapā ir vecāku informēšana par sekām, kas var iestāties, ja atteikšanās no vakcinācijas rezultātā iestāsies smagas sekas. Termina "smagas sekas" skaidrojums ir noteikts likuma "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību" 24. panta pirmajā daļā: " (..) noziedzīgā nodarījuma rezultātā izraisīta cilvēka nāve, nodarīti smagi miesas bojājumi vismaz vienai personai, mazāk smagi miesas bojājumi vairākām personām, nodarīts mantisks zaudējums, kas nodarījuma izdarīšanas brīdī nav bijis mazāks par piecdesmit tai laikā Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu kopsummu, vai radīts citāds smags kaitējums ar likumu aizsargātām interesēm".

Grozījumi Vakcinācijas noteikumos nav saistīti ar atteikšanās no vakcinācijas kriminalizēšanu, tie informē personas par spēkā esošo regulējumu.