Aukstais laiks matiem ir vislielākais drauds. Friziera padomi, kā tos pasargāt un nesabojāt
Viens no populārajiem galvaspilsētas frizieriem Kristaps Slakteris pēc karstās vasaras aicina neignorēt rudens laikapstākļus. “Lielākā daļa klimatisko apstākļu ietekmē matus,” viņš saka, piebilstot, ka aukstums uz tiem iedarbojas vispostošāk.
“Mums katram ir savs matu tips un stāvoklis, ko būtu ieteicams noteikt, lai zinātu, kā konkrēti kopt un pasargāt matus no aukstā laika un sala. Sals ir vistrakākais. Tas izdzen pēdējo mitrumu no mata un padara galvas ādu sausu. Tas var veicināt matu lūšanu un trauslumu. Šie aspekti jāņem vērā visiem matu tipiem – lokainiem, cirtainiem, pūkainiem, sirmiem un krāsotiem,” stāsta Kristaps Slakteris. Lai aukstajā laikā izvairītos no matu elektrizēšanās, pieredzējušais matu meistars atklāj noderīgus padomus: “Lai matus pārmērīgi nekrāsotu, rudenī būtu ieteicams izmantot tonējošo matu masku, kas matiem radīs spīdumu, nodrošinās mitrumu un krāsu. Visiem matu kosmētikas ražotājiem ir piedāvājumā šādas tonējošās maskas. Tāpat arī ķemmi vai suku ieteicams lietot ar dabīgiem sariem, piemēram, tādiem, kas veidoti no mežacūkas sariem vai zirga astriem. Šādas ķemmes saglabās matos dabisko eļļu un piegādās nepieciešamos proteīnus. Ķemmējot ar plastmasas ķemmi, mati vēl vairāk elektrizēsies.
Regulāra matu eļļošana un masku lietošana palīdzēs stiprināt mata šķiedru un pabaros galvas ādu. Bieži dabīgo matu līdzekļu sastāvā ir alkohols, bet ir jāmeklē līdzekļi, kuru sastāvā tā nav. Tāpat ir nopērkami antistatiskie matu spreji, ko piedāvā dažādi zīmoli, kas samazina matu elektrizēšanos. Taču es tomēr iesaku vairāk izmantot matu eļļas. Ja ir iespēja, to var uz nakti ieklāt matos, bet no rīta izskalot. Manuprāt, tas ļoti labi strādā pret elektrizēšanos, un arī galvas ādai patīk. Visi matu tipi rudenī un ziemā ir jākopj ar mitrinošiem produktiem. Liels palīgs ir neizskalojamais kondicionieris, ko var iesmidzināt matos. Lai cīnītos ar matu elektrizēšanos, nav pareizi samitrināt roku ūdenī un noglaust matus, jo ūdens salā padarīs sausāku matu un var to salauzt. Ja liksim matos mitrinošo kondicionieri, kura sastāvā ir eļļa, tad matu gan mitrināsim, gan aizsargāsim. Kondicionieriem, kā arī citiem produktiem, kurus nav paredzēts izskalot, lietojot aukstā laikā, jāskatās, lai to sastāvā nav pārmērīgi liels alkohola saturs, jo arī tas matus sausinās un padarīs trauslus.
Ne tikai mati, arī galvas āda kļūst sausa, un parādās plēksnītes, un cilvēkiem tūdaļ liekas, ka tās ir blaugznas, tāpēc viņi sāk stipri attīrīt galvas ādu. Tas ir nepareizi. Ja novēro, ka galvas āda ir sausa, labāk uz nakti iesmērēt argāna vai kokosa eļļu, bet no rīta izmazgāt ar šampūnu, lai mati nav pārāk eļļaini un netīri. Var arī šo eļļu no rīta uzklāt uz rokas un pārlaist pāri matiem. Katrs var atrast savam budžetam piemērotāko eļļu matiem. Ir pieejamas arī eļļas aerosolos, kas lieliski derēs latviešu matiem, jo neveidos tik lielu smagumu uz mata, bet piešķirs tiem mitrinošo efektu un spīdumu.”
Galvassegu – no dabīga materiāla!
“Ja vēsajos laikapstākļos – rudenī un ziemā – gatavojaties doties ārā ar pliku galvu, tad mati ir pilnībā jāizpūš, jāizžāvē. Matus arī nedrīkst uzkarsēt, ja matos būs palicis tvaiks, tad, ejot ārā, salā, tie uzreiz tiek pakļauti lūšanai,” saka pieredzējušais frizieris. Tāpat žāvējot matus ar fēnu, obligāti jālieto termoaizsargs. Matus ļoti ietekmē gan lietus, gan sniegs. Vijīgus matus lietus padarīs nevaldāmus un krāsotiem matiem var skalot ārā krāsu vai krāsojošo masku. Arī vējš, kas pūš matus pa gaisu, var tos mehāniski bojāt, sapīt mezglos, un mezgli var lūzt. Tāpat vēsajā laikā ieteicams izmantot galvassegu. Sievietēm moderni izskatīsies uz galvas uzsiets zīda vai kokvilnas turbāns. Šalles un lakatus vajadzētu izvēlēties no dabīgiem materiāliem, taču ne no vilnas, kas matus vēl vairāk var elektrizēt. Var izvēlēties zīda vai satīna šalli, tā neradīs berzi, un mati netiks mehāniski bojāti. Cepuri no sintētiska materiāla gan nevajadzētu likt galvā, jo tas var kaitēt matiem.
Rudens un ziemas frizūru tendences
Lai izskatītos stilīgi, kopti un praktiski, jābūt arī piemērotam matu griezumam. Rudenim un ziemai vispiemērotākais būs pop griezums, kad mati ir līdz pleciem – tad tie neberzīsies pret šalli un, noņemot cepuri, būs viegli piekārtojami. Šī frizūra labi izskatās un piešķir matiem apjomu. Garais bobs jeb long bob ir diezgan populārs jaunu meiteņu vidū. Šis matu garums atļauj arī sasiet copi, kas ir laba metode, lai matus paslēptu zem cepures. Ja tos vēl ieloko un savirpina, pirms paslēpj zem cepures, tad, to noņemot, matam tiks piešķirta tekstūra. Mūsdienu matu griezumiem ir aktuāla tekstūra. Vijīgiem un lokainiem matiem tekstūra būs labāka, ja mati tiks nogriezti pakāpeniski. Šis griezums piedos matiem kustību, gaisīgumu un apjomu.
Nemainīgi populārs ir arī piksiju griezums, kas ir īss. Ziemā ļoti ērts, un to viegli sakārtot – nedaudz ieliekot matos pūderi, būs apjoms. Neregulārā tekstūra jeb vijīgums šim griezumam piešķir modernu izskatu. Vidēja garuma un garajiem matiem ļoti populāri ir lokainie matu griezumi. Ir ļoti dažādas griezuma pakāpes, lai izceltu lokainā mata vijību, lai mats vairāk varētu vīties, būtu gaisīgāks un to būtu vieglāk kopt. Ļoti pieprasītas ir arī čolkas jeb poniji. Ar pieres daļas griezumu var koriģēt sejas formu, kaut ko noslēpt vai papildināt. Šajā sezonā joprojām modē ir tā sauktā aizkaru čolka jeb ponijs. Savukārt sievietes ar gariem matiem, ja vēlas ko jauneklīgu, var izvēlēties tauriņa čolku, kas rada paceltu, spārniem līdzīgu efektu.
Ieteikumus par ādas un nagu kopšanu lasiet žurnāla “100 labi padomi Par Veselību” jaunākajā numurā. Vēl žurnālā – saruna ar miega speciālisti Martu Celmiņu, intervija ar Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior” vadītāju Olgu Valciņu par augļu un dārzeņu mikrobioloģisko piesārņojumu, traumatologa ortopēda, pēdas ķirurga Jura Brūkļa padomi, kā saglabāt veselas pēdas, augu pazinējas Valentīnas Stepiņas ieteikumi, kuru ārstniecības augu saknes rakt un žāvēt tieši tagad, kā arī citi noderīgi padomi par veselību. Žurnālu var iegādāties preses tirdzniecības vietās visā Latvijā.