Garneles. Kas tās īsti ir, un kā izvēlēties visgaršīgākās?
Pareizi pagatavotas garneles ir mīkstas, taču tās ļoti viegli var pārvērst gumijā. Lai tas nenotiktu, nevajag garneles pakļaut termālai apstrādei ilgāk par pāris minūtēm

Garneles. Kas tās īsti ir, un kā izvēlēties visgaršīgākās?

Jauns.lv

Garneles ir vēžveidīgie, kas ir plaši izplatīti visā pasaulē. Sastopamas kā sāļos ūdeņos tā arī saldūdeņos, dzīvo savvaļā, un tiek arī audzētas speciālās fermās. Taču - kā tās vispareizāk izvēlēties pārtikai un kā pagatavot, lai būtu patiešām sulīgas un gardas?

Garneles. Kas tās īsti ir, un kā izvēlēties visgar...

Garneles, kuras dzīvo savvaļā, pārtiek no ūdensaugiem un maziem vēzīšiem. Pateicoties tam, viņām ir piesātinātāks aromāts un cietāka čaula, blīvāka gaļa, jo tās vairāk laika pavada kustībā. Pie ekoloģiski negatīviem faktoriem, ķerot savvaļas garneles, tiek pieskaitīts tas, ka tīklos bieži vien iemaldās citi ūdens iemītnieki, tai skaitā arī bruņurupuči. No otras puses fermās, kurās garneles audzē siltā ūdenī, tiek patērēts milzīgs daudzums barības, tiek iznīcināti koraļļu rifi.

Pašas lielākās garneles pasaulē ir melnās tīģergarneles. Šīs sugas pārstāves sasniedz 36 cm garumu un 650 gr svaru. Kā likums, mātītes sver vairāk nekā tēviņi. Garneles ir zemas kaloritātes produkts. Tās ir ļoti bagātas ar kalciju un proteīnu, pie tam, organismam ir ļoti viegli tās pārstrādāt. Garnelēs ir daudz holesterīna, bet praktiski nemaz nav piesātināto tauku, kas ir holesterīna līmeņa asinīs paaugstināšanās cēlonis. Pārsteidzoši, bet daudzi nezin, ka saldētas oranžas vai sarkanas krāsas garneles čaulā tiek pārdotas, jau vārītas.

Dažām garnelēm mēdz būt ļoti plāna un mīksta čaula. Tas nozīmē vienīgi to, ka šīs garneles ir noķertas uzreiz pēc čaulas maiņas. Garneles nepārtraukti met čaulu, nomainot veco, kura kļuvusi par šauru pret jaunu – lielāku. Tās garneles, kuras dzīvo siltos tropiskos ūdeņos čaulas maiņu veic īpaši bieži.

Angļu valodā garneles apzīmē ar diviem vārdiem – prawn un shrimp. Restorānu ēdienkartēs, kā likums, shrimp norāda uz maza izmēra garnelēm, bet prawn – uz liela izmēra garnelēm. Vārdam scampi arī ir divējāda nozīme. No vie­nas puses šis itāļu vārds nozīmē – garnele, no otras puses apzīmē ēdienu, kas sastāv no garnelēm ar vīnu, sviestu, ķiplokiem un citrona sulu.

_____­___________________________________________

Interesanti! Vai zināt, kurā no reliģijām ir aizliegts uzturā lietot garneles? Jūdaismā garneles, tāpat kā visi citi jūras posmkāji, uzturā ir aizliegti.

___________________________________________

Garneles ir populāras visā pasaulē. Ja ieskatāmies vēsturē, tad atkal neiztikt bez grieķiem un romiešiem. Ievērības cienīgs ir tas fakts, ka antīkie kulināri visbiežāk garneles cepa, nevis vārīja.

Pareizi pagatavotas garneles ir mīkstas, taču tās ļoti viegli var pārvērst gumijā. Lai tas nenotiktu, nevajag garneles pakļaut termālai apstrādei ilgāk par pāris minūtēm, un tās jānoņem no uguns tiklīdz gaļa no puscaurspīdīgas kļūs balta.

Kā izvēlēties garneles

Nav svarīgi, vai jums garšo garneles kā uzkoda pie alus, vai gatavojat no tām salātus, jebkurā gadījumā garnelēm ir jābūt svaigām.

Pati maigākā un sulīgākā gaļa ir mazajām garnelēm, tātad tās ir visgaršīgākās. Neskatoties uz to, ka tropisko joslu garneles arvien biežāk parādās mūsu veikalu klāstā, vispopulārākās un izplatītākās ir garneles no ziemeļu platuma grādiem. Garneles galvas krāsa ir zaļa, pateicoties tam, ka tā pārtiek no noteiktas sugas planktona, galvas krāsa kļūst brūna grūtniecības laikā. Ja garneles galva ir melnā krāsā, tad šādas garneles nepērciet, jo tas nozīmē, ka garnele ir bijusi slima. Tāpat arī nepērciet garneles, kurām ir melni plankumi uz čaulas. Tā ir sabojāta produkta pazīme.

Pirms svaigi sasaldētu vai vārītu saldētu garneļu vārīšanas tās jānomazgā aukstā ūdenī, līdz ir izkusis viss ledus. Atkausēt garneles pirms vārīšanas nav nepieciešams. Labāk tās ir noskalot zem auksta ūdens strūklas, lai attīrītu no ledus un visādiem netīrumiem.

Veikalu piedāvājumā ir gan netīrītas garneles, gan garneles bez galvas vai bez galvas un čaulas. Kādas ir izdevīgāk pirkt? Vairumā gadījumu 1 kg tīrītu garneļu pēc gaļas daudzuma pielīdzina 3 kg netīrītu garneļu. Ir ēdieni, kuru gatavošanai ir nepieciešamas garneles ar visu galvu un čaulu. Tādēļ izdevīgāk ir pirkt netīrītas garneles.

Kā garnelēm ir jāsmaržo? Garnelēm var būt specifisks jūras aromāts, kas izzūd garneļu vārīšanas laikā.

Grilam.lv / Foto: Shutterstock

Tēmas