Skaistums

"Neesi pārāk resna. Neesi pārāk tieva. Esi lēdija, viņi teica," sievietes satrauc stereotipiem veltīts video

Jauns.lv

Sabiedrības uzmanību izpelnījies aktrises un cilvēktiesību aktīvistes Sintijas Niksones (Cynthia Nixon) publicētais video, kurā viņa vērš uzmanību uz sabiedrības spiedienu, kas tiek vērsts uz sievietēm. Video raisījis diskusijas arī sociālajos tīklos Latvijā. 

"Neesi pārāk resna. Neesi pārāk tieva. Esi lēdija,...

Fragmenti no Niksones video.

“Esi lēdija, viņi teica.
Tavi svārki ir pārāk īsi.
Tavs krekls ir pārāk īss.
Nerādi tik daudz savas ādas!
Saģērbies!
Atstāj kaut ko iztēlei!
Neesi kārdinātāja.
Vīrieši nevar sevi kontrolēt.
Vīriešiem ir vajadzības.
Izskaties seksīga.
Neesi tik provokatīva.
Tu uzprasies.
Velc melnu.
Velc augstpapēžu kurpes.
Tu esi pārāk apģērbusies.
Tu esi pārāk maz uzvilkusi.
Esi lēdija, viņi teica.
Neesi pārāk resna.
Neesi pārāk tieva.
Uzēd.
Notievē.
Neēd tik daudz.
Pasūti salātus.
Neēd ogļhidrātus.
Uzsāc diētu.
Ak, Tu izskaties, kā skelets!
Kāpēc Tu vienkārši neuzēd?
Tu izskaties novājējusi.
Tu izskaties slima.
Esi nulltais izmērs.
Esi nekas."

Video zemteksts liek aizdomāties par stereotipiem, kādai jābūt sievietei. Vai, nesekojot sabiedrības vēlmēm, cilvēks tiek atstumts un nepieņemts? Ja paralēli darbam un bērnu audzināšanai sieviete nespēs vienlaikus arī skaisti izskatīties, vai tad būs slikta sieva?  Vājāka rakstura cilvēku šāds spiediens var salauzt, izraisīt kompeksus un iespējams iedzīt depresijā.

Arī kultūras žurnāliste Henrieta Verhoustinska šim tematam pievērsusi uzmanību. Savā Facebook kontā viņa norāda, ka stereotipu neievērošana, nepielāgošanās tiem joprojām ved pie nosodījuma, ka sieviete nav gana laba.

Verhoustinska raksta: “Ne tik laba mamma, ne tik forša sieva, ne tik maiga un jauka kolēģe, ne tik mīloša meita kā būtu vēlams. Kas gan tā par sievieti! Bet pats smieklīgākais, ka atbilstība stereotipiem ved pie tā paša - tu raudi kā bāba, tev ir PMS histērija, tu nezini, ko gribi, jo esi sieviete. Kamēr vīrieša asaras nu jau kādu laiku ir jūtīgas emocionalitātes apliecinājums, bet histēriska kliegšana bieži tiek interpretēta kā vīrišķīga spēka izlaušanās. Protams, sievietes iemācījušās manipulēt ar to, ko sauc par sievišķīgu vājumu. Bet nekas nav tik nogurdinošs kā šī mūžīgā pielāgošanās citu gaidām”.

Kāda komentētāja pie šā ieraksta pauž savu viedokli, norādot, ka nereti sievietes pašas ir vainīgas, jo uztver sevi kā upuri, tādējādi radot šādu vīriešu attieksmi. Viņa uzsver, ka sieviešu tiesības ir būt sievišķīgai, maigai un harmoniskai, nevis par visām varītēm pieprasīt, izcīnīt to, kas ir vīriešu.

Savukārt cita sieviete norāda, ka sevi par upuri gan neuztverot un viņai patīkot būt sievietei. Viņasprāt, par vīrieti būt nav vieglāk.