Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Tiem, kuri vēl nav redzējuši jāņtārpiņus - jāpasteidzas, jo viņi drīz izmirs 2

Cita pasaule
7. februārī 15:55 2020. gada 7. februārī 15:55
  Jauns.lv
Cilvēku darbības dēļ spīdvaboles nonākušas soļa attālumā no pilnīgas izmiršanas, vēsta žurnāls BioScience. Mežos aizvien vairāk ienāk mākslīgais nakts apgaismojums un paliek arvien mazāk koku. Tā rezultātā kukaiņi nespēj turpināt savu dzimtu un mirst no bada.

Biologi ziņo, ka galvenā problēma esot mākslīgais nakts apgaismojums.

Šīs vaboles daudzus gadus dzīvo kāpuru formā, bet kā pieauguši īpatņi pavada tikai dažas dienas. Daudzi tajā laikā nemaz neēd un pārtiek no iepriekš uzkrātajiem resursiem. Spīdvaboļu galvenais uzvedums šajā brīdī ir turpināt dzimtu. Lai to izdarītu tām nepieciešami "lukturīši" - laternas ar gaismu izstarojošām vielām. Tieši tie palīdz viņiem viens otru atrast. Neskaitāmie ārējie gaismas avoti kukaiņus maldinam, un viņi nespēj pareizi orientēties, kā rezultātā iet bojā, neatstājot pēcnācējus.

Latvijā mājo 2 sugas: jāņtārpiņš (Lampyris noctiluca) un mazais jāņtārpiņš (Phosphaenus hemipterus). (Foto: Ekrānuzņēmums)

Tiek atzīmēts, ka ir arī citi iemesli, kāpēc masveidā izzūd šīs apbrīnojamās radības. Pirmkārt, tā ir mežu izciršana un ceļu būvēšana. Tā rezultātā daudzas spīdvaboles mirst vēl kā kāpuri. Turklāt daudzu sugu mātītes nespēj lidot, tāpēc nespēj ātri pārcelties uz citu vietu. Savu daļu kukaiņu populācijas samazinājumam dod arī pesticīdu izmantošana lauksaimniecībās.

Šobrīd pasaulē atklātas ap 2 tūkstošiem spīdvaboļu sugu.

Vislielākā sugu dažādība ir sastopama tropos, bet tās mājo arī mērenajā joslā. Latvijā mājo 2 sugas: jāņtārpiņš (Lampyris noctiluca) un mazais jāņtārpiņš (Phosphaenus hemipterus). Liela daļa spīdvaboļu dzīvo mitrās vietās - purvos un mitros mežos.

Citi šobrīd lasa

Starp skatuvi un keramiku: Liepājas teātra aktrise Sigita Jevgļevska
Kā bez diētām nomest pāris kilogramus
FOTO: ļaudis neformālā gaisotnē līksmo pēc "Kilograms kultūras" balvu pasniegšanas ceremonijas
Skatīt visus komentārus

"Я до сих пор люблю тебя": Цымбалюк-Романовская публично покаялась перед Джигарханяном и заявила, что хочет быть рядом с ним

Певица и модель Кира Шайн после операции на головном мозге обратилась к Анастасии Заворотнюк