"Ziemassvētkiem piestāv asinsdesa!" Lolita Neimane māca, kā garšīgi saklāt svinību galdu
foto: Shutterstock
Asinsdesa ir Lolitas Neimanes mīļēdiens Ziemassvētkos. Taču svētku galdā noteikti jāatrod vieta arī svaigajiem salātiem - vismaz trim veidiem.

"Ziemassvētkiem piestāv asinsdesa!" Lolita Neimane māca, kā garšīgi saklāt svinību galdu

"100 Labi Padomi"

"Jo vecāka kļūstu, jo lielāka kļūst pārliecība, ka katriem svētkiem piederas savi ēdieni – Lieldienām savi, Ziemassvētkiem savi, un nevajag visiem pievilkt klāt suši vai tiramisu," saka diētas ārste un garšīgu ēdienu gatavotāja Lolita Neimane, daloties pieredzē, kā garšīgi un bagātīgi saklāt Ziemassvētku galdu. Un nebūt nav tā, ka svētku vakarā jāgrauž tikai salātlapas. Ir taču Ziemassvētki. Iedvesmojies arī tu!

"Ziemassvētkiem piestāv asinsdesa!" Lolita Neimane...

Ziemassvētku ēdiens numur viens – sautēti (štovēti/šķovēti) kāposti ar medu apelsīnu sulā

Es kāpostus šķovēju bez jebkādiem taukiem, tikai savā sulā. Ja kāposti par sausu, šķovēšanas laikā pielej apelsīnu sulu pēc vajadzības un neilgi pirms beigām pievieno nedaudz medus. Šādi kāposti jāvāra ļoti ilgi, lai beigās burtiski kūst uz mēles. Ja sautē par maz, tad kāposti dažkārt šķiet sausi un kokaini un liekas, ka pietrūkst treknuma. Kāpostus var lielā katlā sasautēt pat kilogramus trīs četrus un ēst arī aukstus, nesildītus, jo tajos nav tauku, kas radītu lipīgo sajūtu.

Ziemassvētku galdam cepu krāsnī gaļu ar visdažādākajiem dārzeņiem

Vienā lielā pannā lieku kopā gan gaļu – visbiežāk cūkas fileju, mīkstumu vai šķiņķi –, gan dārzeņus, bet manā receptē nav vārdu “pannu ieziež un šo vai to iepriekš apcep”. Nekas nav jāieziež! Es pannā nelieku nekādus taukus, tikai bagātīgi labu gaļu un klāt visu, kas vien iespējams: katrā ziņā ķiplokus, uz pusēm pārgrieztus, sīpolu šķēles, it sevišķi sarkanos sīpolus, tad baklažānus, kabačus, ķirbjus, papriku, kartupelīšus. Pārklāju ar foliju un krāsnī iekšā! Neilgi pirms cepšanas beigām foliju noņemu nost. Šāds ēdiens parasti visiem ļoti iet pie sirds, jo ir krāsains, bagāts ar dažādām garšām. Ja svētki turpinās vairākas dienas, tad skaidrs, ka ar vienu šādu pannas porciju nepietiks, un tad citai dienai var pamainīt sastāvdaļas, piemēram, pielikt saldētas baravikas vai jebkuru citu dārzeni, kas saglabājies krājumos,

Šo visu cepu lielā cepešpannā, ko tad arī lieku uz galda. Man patīk process, ka katrs var paņemt no pannas to, ko grib. Ja negaršo, piemēram, paprika, tad var paņemt cukīni vai baklažānus. Brīnišķīgi smaržo un ļoti labi izskatās!

Sava vieta arī svaigiem salātiem

Ja gribam, lai svētku galdā būtu deviņi ēdieni, noteikti vieta jāatvēl svaigiem salātiem, vislabāk mūsu pašu saknēm. Man pašai pēdējā laikā atkal iepatikusies agrāko laiku recepte, ko sen nebiju gatavojusi, – sakņu seleriju salāti. Vārīta selerijas sakne, vārīti burkāni, svaigi āboli un nedaudz krējuma, kā arī sinepju. Virsū lociņi un valrieksti. Garša ļoti svaiga un patīkama!

Būtu labi, ja Ziemassvētku galdā liktu trīs salātus: tātad šos sakņu seleriju salātus, tad klasiskos biešu salātus ar ķiplokiem un mazu drusciņu krējuma, un trešie varētu būt rutku salāti ar burkāniem un āboliem. Ļoti garšīgi!

Arī zirņi, protams, iederas svētku ēdienkartē

Taču, ja parasti mērci gatavo no desmit daļām speķa un vienas daļas sīpolu, tad es iesaku otrādi – pavisam maz speķa, varbūt vispār nemaz, tikai drusciņ olīveļļas, un ļoti daudz sīpolu. Jo vairāk sīpolu, jo garšīgāki zirņi. Bet, ja gribas speķi, tad labāk paņemt no cepeša gabala kādu treknumiņu un sakapāt kopā ar sīpoliem.

Ziemassvētku galdā var likt ne tikai zirņus, bet arī pupiņas un lēcas. Lieliski – viena bļodiņa ar zirņiem, otra – ar pupiņām, trešā – ar lēcām. Žēl, ka lēcas pie mums tik maz lieto! Bet senajos latviešu rakstos un grāmatās allaž pieminēts lēcu virums!

Ziemassvētkiem piestāv asinsdesa

Tas man ir tāds Ziemassvētku mīļēdiens. Vislabāk tā garšo, krāsnī apcepta un pasniegta ar sablendētu dzērveņu vai brūkleņu un medus mērci. Šādu mērci var pasniegt arī pie gaļas. Ja ogu maz, mērcei var pievienot arī ābolu. Burvīga garša!

Laba lieta – pastēte

Man ļoti garšo pastēte, turklāt tā ir vienkārši un ātri pagatavojama: aknas izsutina savā sulā. Vistu aknas ātri kļūst mīkstas, cūku aknām šis process ir ilgāks, bet pēc tam tās siltas sablendē. Pieliek klāt kādu kripatu sāls un malta muskatrieksta, un vairāk neko nevajag! Ja grib, tad garšas pēc var pievienot arī karotīti sviesta.

Zelta klasika – piparkūkas, mandarīni, karstvīns

Saldajā ēdienā, manuprāt, pilnīgi pietiek ar piparkūkām, pašceptām vai pirktām. Ja galdā ir arī mandarīni un karstvīns, Ziemassvētku noskaņa garantēta! Protams, šajos svētkos iederas arī rieksti un glazētas mandeles. Un kad tad dzersim karstvīnu, ja ne Ziemassvētku laikā?


Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock, Ieva Čīka/LETA