Pinnes, kad tev vairs nav sešpadsmit. Ko nu?
Kādu rītu noskaņojumu sabojāja manis pašas attēls spogulī – bija uzmetusies pumpa. Bet man taču vairs nav pat sešpadsmit! Sejas kopšanas speciāliste Baiba Arāja mierina – pumpas nav tikai tīņu un pusaudžu problēma.
No problemātiskas sejas ādas cieš katra piektā sieviete vecumā no 25 līdz 55 gadiem. Vispopulārākie pumpu rašanās cēloņi – pārmērīga saldumu lietošana un seksa trūkums – ir arī vismaldinošākie. Jo, kā apgalvo ādas kopšanas speciālisti un mediķi, patiesie iemesli 30, 40 un 50 gadu vecumā šai problēmai ir pavisam citi.
Viens no cēloņiem –
. Pēdējos gados tieši šī kļūst par problēmu numur viens. Piedāvātais kosmētikas klāsts ir ļoti plašs, bet ne viss, kas nopērkams, ir piemērots tavai ādai. Ja draudzene ir sajūsmā par kādu krēmu vai losjonu, tas nenozīmē, ka tas derēs arī tev. Ir būtiski, lai, klājot uz sejas krēmu (vai kādu citu produktu), ādai tas patiktu un tā sajustu atvieglojumu. Ja sajūtas ir labas, krēma iedarbība jāvēro vismaz mēnesi. Šajā laikā mainās ādas virsējais slānis, un tikai pēc „jaunās ādas” stāvokļa var gūt priekšstatu par to, vai kosmētiskais līdzeklis būs tev piemērots. Tieši tā būtu jātestē viss, ko ikdienā lietojam, – attīrošo pieniņu, toniku un skrubi ieskaitot.
Otrs biežāk sastopamais iemesls ir hormonālie traucējumi. Visbiežāk pumpas parādās tā sauktajā T zonā – uz pieres, deguna un zoda. Tur tām ir laba augsne, jo šajā zonā tauku dziedzeri strādā visaktīvāk. Tāpēc arī pumpu problēma visbiežāk ir aktuāla sievietēm, kurām ir taukaina sejas āda. Taču jāatceras, ka tauku dziedzeru darbību regulē dzimumdziedzeri. ”Mūsu organismā hormonu pārmaiņas notiek visas mūsu dzīves garumā, turklāt to ietekmē visdažādākie apstākļi – sākot ar sliktu garastāvokli un beidzot ar dzemdībām. Pinnes uz sejas var rasties arī pēc tam, kad sieviete pārtraukusi lietot hormonālo kontracepciju, jo tad organismā var samazināties vai palielināties hormonu līmenis. Lai noskaidrotu piņņu rašanās iemeslus, vispareizāk būtu doties pie sava ginekologa un veikt hormonu analīzes,” vedina Baiba Arāja.
Starp citu,
pieskaitāms hormonālā līdzsvara graujošākajiem faktoriem. Ja stresa situācijas tavā ikdienā nav izņēmums, rēķinies, ka arī tas var izrādīties iemesls tavai problemātiskajai sejas ādai.
Vēl viens faktors ir iedzimtība. Ja taviem vecākiem bijušas problēmas ar sejas ādu, pastāv liela varbūtība, ka ar šo problēmu cīnīsies arī tu.
Pumpas var būt arī tāpēc, ka tev ir
. Šis ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc raudam par problemātisku ādu (protams, nevar izslēgt arī alerģiskas reakcijas uz pārtiku).
Visbeidzot pastāv tāds jēdziens kā sociālais faktors. Kā novērojusi Baiba Arāja, nereti 35, 40 gados sieviete ir tā apaugusi ar rūpēm par vīru, ģimeni, bērnu audzināšanu, darbu, ka pašai sev vairs neatliek laika. Vai arī – finansiālais stāvoklis liedz reizi mēnesī apmeklēt kosmētisko kabinetu. Taču lielākais paradokss – kad problēmas jau parādās uz ādas, tad visbiežāk atrodas gan laiks, gan līdzekļi, lai meklētu risinājumu.
Ja pumpas parādās sievietēm vēlākā vecumā, tas var
. Ir pieņemts uzskatīt, ka pinnes noteiktās zonās liecina par konkrētu veselības problēmu. Piemēram, ja tev regulāri izmetas pumpas uz pieres, tas var norādīt, ka vaina meklējama aknās. Ja uz vaigiem – kuņģa – zarnu traktā, ja uz zoda, tad ir ginekoloģiska rakstura sarežģījumi. Praksē tas gan ne vienmēr apstiprinās, bet uzmanība tam būtu jāpievērš.
Kā uzvarēt cīņā ar pumpām
Ja tev uz sejas metas pumpas, seja jāattīra biežāk. Taču tas nenozīmē, ka jālieto agresīvāki līdzekļi, tieši pretēji – āda jāattīra maigāk. Tavai ādai kaitēs kosmētiskie līdzekļi, kuru sastāvā ir spirts. Tie ādu sausina, kā rezultātā tauku dziedzeri sāk strādāt pastiprināti, āda taukojas vairāk, un pinnēm rodas labvēlīga augsne. Tas pats attiecināms arī uz sejas mazgāšanu ar ziepēm. Dienas laikā vajadzētu iemācīties sejas tīrīšanai lietotu kosmētiskās salvetes.
Speciālisti ir vienisprātis – ja pumpa ir uzmetusies, to nevajag mēģināt izspiest. Tādā veidā ādas stāvokli tu padarīsi sliktāku. Ieteicams uzticēt šo darbu speciālistam, jo šāda pumpas knibināšana var infekciju pārnest uz apkārtējiem audiem. Ja no mazas pumpiņas tā pārvērtusies strutainā iekaisumā un izsitums ir vaļējs, to var apstrādāt ar kliņģerīšu tinktūru vai tējas koka eļļu. Ja pumpa vēl aug, uz nakti tai ļoti plānā kārtiņā var uzsmērēt joda tinktūru – tas dezinficē un mazina iekaisumu. Ja tev ir problemātiska āda, arī dekoratīvā kosmētika jāizvēlas viegla, nekairinoša un labas kvalitātes, jo šie kosmētiskie līdzekļi neaizsprosto poras. Ieteicamāki ir fluīdi, nevis krēmi, tas attiecas gan uz mitrinošajiem dienas līdzekļiem, gan tonālajiem krēmiem. Ieteicamāk būtu izvēlēties dabisko vai ārstniecisko kosmētiku, kas nopērkama aptiekās. Šīs kosmētikas sastāvā ir vielas, kas kavē poru aizsprostošanos un tādējādi palīdz novērst pumpu veidošanos. Maskējošo tonālo krēmu vajadzētu lietot tikai nepieciešamības gadījumā. Un reizi mēnesī apmeklēt kosmetologu un veikt attīrošo procedūru.
Pārtikai skaistai sejas ādai
Speciālas diētas, lai tiktu vaļā no pumpām, nav. Taču ir tas, ko ievērojot vari mazināt risku tikt pie kārtējā izsituma. Jāpiebilst, ka bieži vainojami nevis konkrēti produkti, kurus tu lieto, bet nepareizs uzturs kopumā.
Organisms miegā atpūšas un strādā pasīvā režīmā, kā rezultātā no organisma netiek izvadīti toksīni, kurus tu vairo pirms miega pārēdoties. Rezultātā šie kaitīgie toksīni krājas tavā organismā, un pirmais, kas no tā cieš, ir tava āda.
Dzer vismaz 1,5 līdz 2 litrus ūdens diennaktī! Jo vairāk šķidruma, jo labāk toksīni tiek izvadīti no tava organisma.
Samazini alkohola, kafijas, treknu un ceptu ēdienu lietošanu uzturā. Nepārspīlē ar saldumiem.
Uzmanies ar piena lietošanu! Kā atklāts vairākos pētījumos, piens var provocēt problemātiskas ādas veidošanos – precīzāk, nevis pats piens, bet hormoni, ko tas satur (hormoni, ar ko baro govis). Taisnības labad jābilst, ka šai hipotēzei pagaidām nav pierādījumu, taču dermatologi iesaka pēc iespējas nelietot pienu un tā vietā izvēlēties skābpiena produktus. Uzturā vēlams lietot veselīgus produktus: augļus, dārzeņus, zivis, sarkano gaļu, riekstus.
Ikviena aktīva darbība vēlama, lai tavs organisms attīrītos.