Brokastis, svaigs gaiss un veselīgie tauki jeb 7 soļi, kas uzlabos bērna intelektu
Veselīgas brokastis sniedz enerģiju un palīdz mācībās.
Bērni

Brokastis, svaigs gaiss un veselīgie tauki jeb 7 soļi, kas uzlabos bērna intelektu

Jauns.lv

Skola ir sākusies, un iespējams, bērni jau saskārušies ar pirmajām grūtībām mācībās. Esam atklājuši septiņus soļus, kas spēj uzlabot bērna smadzeņu darbību.

Brokastis, svaigs gaiss un veselīgie tauki jeb 7 s...

1. solis. Dodiet bērnam brokastīs proteīnus un neļaujiet viņam iziet no mājas neēdušam

Nav šaubu, ka produkti, kas satur daudz olbaltumvielu, baro mazās pelēkās šūniņas. Londonas Bērnu veselības institūta pētnieki atklājuši, ka proteīnu diēta palielina smadzeņu astainā kodola izmēru, ko saista ar augstāku inteliģenci. Ja bērns no rīta apēd olbaltumvielām bagātīgas brokastis, tas palielinās viņu modrība, jo proteīns samazina serotonīna līmeni smadzenēs. Lai gan mēs mēģinām bērnus no rītiem sabarot ar ogļhidrātiem (piemēram, ar brokastu pārslām), tie veicina serotonīna izstrādi un padara bērnu miegainu. Ja tomēr izvēlaties veselīgu sauso brokastu maisījumu, pievienojiet tam riekstus, lai maltītē būtu vairāk olbaltumvielu.

2. solis. Pārliecinieties, ka bērns ēd daudz zaļu (dzeltenu, sarkanu un oranžu) dārzeņu

Arī par šo faktu vairs nav šaubu. Jauni pierādījumi liecina, ka bērniem, kas uzturā lieto daudz augļu un dārzeņu, ir augstāks IQ nekā tiem, kas pārtiek no rūpnieciski ražotiem un saldinātiem produktiem. Ja jūsu bērni vēl neiet skolā un nākotnē vēlaties, lai viņi būtu īsti gudrinieki, ir īstais laiks izstrādāt pareizu ēdienkarti. Lai gan atteikties no sliktajiem paradumiem nekad nav par vēlu.

3. solis. Atsakieties no fluora tabletēm

Pētījumi liecina, ka fluors ir neirotoksīns, kas uzkrājas smadzeņu audos un ietekmē smadzeņu attīstību. Tomēr, iespējams, jūs un jūsu bērni to uzņem arī negribot. Dzerot fluorizētu ūdeni, ēdot pārtiku un lietojot zobu higiēnas produktus, kuriem pievienots fluors, vidēji mēs uzņemam aptuveni 1000 reižu vairāk fluora nekā jebkuru citu smago metālu.

Izvēlieties zobu higiēnas produktus, piemēram, zobu pastu, kas nesatur fluoru. Ja esat noraizējušies par bērnu zobiem, iemāciet viņiem tos pareizi tīrīt un diegot.

Raugies, lai bērns svaigā gaisā pavada vismaz 20 minūtes.
Raugies, lai bērns svaigā gaisā pavada vismaz 20 minūtes.

4. solis. Uzturieties vairāk svaigā gaisā un saulē

Mūsdienās bērni tik daudz laika pavada iekštelpās, kā rezultātā viņiem novērojams D vitamīna trūkums. Tas var novest pie augsta asinsspiediena, rahīta un neveselīgiem kauliem. D vitamīns ir svarīgs arī nervu sistēmas veselībai un attīstībai. Pētnieki vaino sēdošo dzīvesveidu, kad laiks paiet, skatoties televīziju vai spēlējot datorspēles.

5. solis. Ēdiniet bērnus ar labajiem taukiem

Saraksta augšgalā, protams, ir Omega 3 neaizstājamās taukskābes, kas atrodamas eļļās, jo īpaši zivju eļļā. Ļoti daudz pētījumu apliecina, ka zivju eļļas preparāti var ievērojami uzlabot mācīšanās spējas. Pietiek trīs mēnešus lietot uztura bagātinātāju, kas satur Omega 3 un Omega 6 taukskābes, lai bērni mācībās par veselu gadu pārspētu savus vienaudžus lasītprasmes ziņā un demonstrētu daudz glītāku un akurātāku rokrakstu.

Turklāt zivju eļļā esošās taukskābes var pasargāt jūsu bērna augošās smadzenes no neveselīgas pārtikas radītajām sekām. Nevairieties arī no zivīm. Lai gan ir radušās bažas, ka zivīs ir paaugstināts dzīvsudraba un citu neveselīgu ķimikāliju saturs, pētnieki no Bostonas universitātes Sabiedriskās veselības skolas uzskata, ka labums, ko tās var sniegt, atsver jebkādu negatīvu ietekmi. Viņi saka, ka divas porcijas treknu zivju nedēļā var pasargāt bērnus no uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroma.

Nenonieciniet arī piesātinātās taukskābes, jo tās tie piedalās vairākos organismam nepieciešamos procesos, kā arī  satur arī daudz A un D vitamīna, kas ir būtiski smadzeņu attīstībai. Dodiet priekšroku sviestam, nevis margarīnam, kā arī pilnpienam, nevis vājpienam (ieteicams lietot ekoloģiski tīru pienu, kas, ja iespējams, nav arī pasterizēts), un jūsu bērna veselībai tas nekaitēs.

6. solis. Izvairieties no metāla

Arī alumīnija sulfāts, ko, tāpat kā fluoru, uzņemam ar dzeramo ūdeni, var radīt smadzeņu bojājumus. Bērniem ar attīstības un uzvedības problēmām asinīs var būt arī paaugstināts svina līmenis. Pētnieki no Dienviddevonas un Rietumdevonas Veselības dienesta pārbaudīja paraugus, kas tika paņemti no 69 problemātiskiem bērniem un atklāja tajos ievērojami vairāk svina nekā 136 kontroles grupas bērnu paraugos. 12% gadījumu šī neirotoksiskā metāla koncentrācija asinīs pat bija toksiska (vairāk nekā 100 mcg/l).

Nekad negatavojiet ēdienu alumīnija traukos un uzstādiet speciālu filtru, kas attīra ūdeni no svina un citiem smagajiem metāliem. Ja jūsu māja ir veca, pārbaudiet, no kāda materiāla gatavotas ūdens caurules.

7. solis. Piedāvājiet bērnam meditāciju

Zināms, ka meditācija uzlabo smadzeņu uztveri, un šis efekts ir ilglaicīgs.

Apzināta meditācija (koncentrēšanās uz ikdienišķām aktivitātēm ar visām piecām maņām bez sprieduma izteikšanas) palīdz saglabāt īpašu jutīgumu pret ārējiem stimuliem. Meditācija ne tikai uzlabo smadzeņu darbību, bet arī integrē emocionālos un kognitīvos procesus, tādējādi palīdzot mācīties intuitīvi. Pētījumā, kur tika izmantota magnētiskā rezonanse, zinātnieki atklāja pierādījumus tam, ka tiek aktivizēta limbiskā sistēma smadzenēs – primitīvā, tā sauktā intuitīvā smadzeņu daļa, kas saistīta ar primitīvajām emocijām jeb nojautu. Uzlabojas novērošanas spējas, un smadzenes uzņem vairāk informācijas, ieskaitot to, kas uztverta intuitīvi.

Teksts: Ko ārsti tev nestāsta/ Foto; Shutterstock