Līga: solārijs man ir kā atkarība; apmeklēju to 104 reizes gadā
Lai pēc solārija apmeklējuma „nemocītos” sirdsapziņā par pāridarījumu ādai, cilvēki sākuši to uztvert kā lielisku D vitamīnu avotu.
Dzīvesstils

Līga: solārijs man ir kā atkarība; apmeklēju to 104 reizes gadā

Jauns.lv

Lai uzlabotu ārējo skaistumu, joprojām daudzi cilvēki ir gatavi par to atdot ne vien naudu, bet arī veselību, nereti paši to nemaz neapzinoties. Ādas novecošanās, pigmentu veidošanās un pat ādas vēzis, aizvien nav pietiekams bieds, lai pārstātu sauļoties mākslīgajā saulītē – solārijā.

Līga: solārijs man ir kā atkarība; apmeklēju to 10...

Kā izpētīja portāls Kasjauns.lv, solāriju piedāvājums Rīgā ir gana plašs. Arī pieprasījums nav mazāks. Ieejot vienā no šķietami populārākajām solāriju studijām Vecrīgas centrā, nākas secināt – pat darba dienas rītā šeit apgrozās pietiekami daudz cilvēku. Un ne tikai jaunas lēdijas, bet arī gados vecākas kundzes un stiprā dzimuma pārstāvji. Jautājot, vai uz doto brīdi ir iespējams pasauļoties, administratore laipni atbild, ka pieejami divi – vājākie solāriji, un vēl viens dārgākais, uz pārējiem būšot jāgaida.

Nezināmas solārijstudijas pieprasītākas stipro lampu dēļ

Savukārt uz salīdzinoši nezināmu solārija studiju nelielā Brīvības ielas šķērsielā, pēcpusdienas pusē pierakstīties ir teju vai neiespējami. Pa telefonu laipna meitene atbild – „Viss pilns līdz vakaram, varu Jūs pierakstīt uz rītdienu”, liekot secināt – solāriju bums nav beidzies. Toties atbilde, kāpēc neliela solāriju studija klientu pārpildīta, kamēr atpazīstamākajās studijās pierakstīties tomēr ir iespējams – ilgākais jāuzgaida vien 30 minūtes, nav tālu jāmeklē.

Solāriju gada laikā apmeklē 144 reizes

Kā portālam Kasjauns.lv stāsta pastāvīga solārija apmeklētāja Līga (23; vārds mainīts), mazajās solāriju studijās esot vieglāk nosauļoties – tie esot intensīvāki, jo lampas ne vienmēr atbilstot noteiktajiem standartiem, turklāt tie esot arī salīdzinoši lētāki. Līga solāriju apmeklē jau no 17 gadu vecuma, un viņu neuztrauc solārija kaitīgums, galvenais esot labi izskatīties. Līgas draugi gan vairākkārt uzsvēruši, ka nedabīgais brūnums sāk izskatīties pārāk mākslīgi un nepievilcīgi, taču pati Līga atzīst, ka tā ir kā atkarība – ja reiz esi sācis, ir grūti pārtraukt: „Es zinu, ka man vajadzētu sauļoties mazāk, daru to 2 reizes nedēļā, bet ja izlaižu, domāju, ka ātri vien zaudēju savu iedegumu. Katru gadu izeju arī dermatologu pārbaudes, tāpēc domāju, ka pietiekami labi kontrolēju savu ādas veselības stāvokli.” Jautājot, kam būtu jānotiek, lai Līga atteiktos no solāriju apmeklēšanas, meitene atzīst, ka solāriji būtu jāaizliedz visā valstī, tad arī viņai nebūtu iespējas tos apmeklēt. „Arī parastā saule kaitē veselībai, reti kurš aizdomājas, ka gulēt 3 stundas saulē pludmalē ir daudz kaitīgāk nekā 10 minūtes pavadīt solārijā,” atgādina Līga. Taču parēķinot sanāk, ka Līga gada laikā solāriju ir apmeklējusi 104 reizes, kas gan īpaši veselīgu iespaidu uz ādu nevarētu atstāt.

Solārijs kā D vitamīna gūšanas avots – mīts

Dermatologa viedoklis par sauļošanos gan solārijā, gan dabiskajā saulē ir diez gan noraidošs. Kā portālam Kasjauns.lv pastāstīja Latvijas Dermatovenerologu asociācijas valdes loceklis, dermatologs Raimonds Karls, nevarot runāt par to, kas ir kaitīgāks – saule vai solārijs, jo ultravioletais (UV) starojums pats par sevi esot kaitīgs, neatkarīgi no tā, kur starojums nonācis saskarē ar ādu. „Nav tādas normas, cik bieži drīkst apmeklēt solāriju. Uzreiz varu atbildēt – necik. Tas ir tāpat kā ar cigaretēm – cik bieži drīkst uzsmēķēt, lai nenodarītu pāri savai veselībai? Atbilde ir tikai viena – ja tu to dari, tu jau kaitē veselībai,” uzsver dakteris Karls.

Tāpat esot aplami domāt, ka solārija ietekmē tiek iegūts D vitamīns, jo pēc fizikas likumiem, solārijā to neesot iespējams iegūt. Dermatologs aicina lasītājus to gūt jebkāda citā veidā, piemēram, izmantojot uzturā pilnvērtīgu pārtiku, un attiecīgos produktus, kas satur D vitamīnu. Arī vasaras laikā neesot iespējams „sakrāt” tik daudz D vitamīna organismā, lai tas pietiktu visam rudenim.

Ādas vēzis 1. vietā no visiem ļaundabīgo audzēju veidiem

Pēdējo gadu laikā izveidojusies arī bēdīga statistika – ar ļaundabīgajiem ādas audzējiem slimo arvien vairāk cilvēku gan Latvijā, gan ārvalstīs. Tendence ar ļaundabīgajām ādas saslimšanām slimot esot tieši tajās Eiropas valstīs, kurās dzīvo cilvēki ar gaišu ādas toni. Turklāt saslimšana ar ādas ļaundabīgajiem audzējiem Latvijā ir izkonkurējusi pārējo ļaundabīgo audzēju veidus, nonākot pirmajā vietā. Tas, cik lielu ietekmi uz to atstājis solārijs, pagaidām nevarot sacīt, taču skaidrs esot – tas nav spēlējis to mazāko lomu ādas vēža izraisīšanā.

Biežāk nekā reizi nedēļā labāk nevajag

Savukārt Latvijas Sauļošanās un solāriju asociācijas valdes loceklis Ģirts Ģederts portālam Kasjauns.lv skaidro, ka UV starojums palīdz sintezēties D vitamīnam cilvēka organismā: „Dermatologi nav kompetenti šajā jautājumā, jo tie atceras 20 gadu senu vēsturi, kad solāriji vēl nebija uzlabotā tehniskā stāvoklī. Tāpat ir ar ādas vēzi, protams, onkoloģiskās saslimšanas pieaug, taču tas notiek arī paaugstināta stresa un pārtikas iespaidā.”

Ģederts skaidro, ka solārijs nebūt neesot kaitīgāks par dabisko sauli, ja tiek ievērotas sauļošanās normas. Biežāk par vienu reizi nedēļā solāriju apmeklēt gan nevajadzētu. Solārijstudijas tiekot arī regulāri kontrolētas, lai lampas nepārsniegtu Eiropas noteiktās stipruma normas. Taču tas, ka mazajos salonos nereti netiek ievēroti noteiktie lampu stipruma rādītāji, esot tiesa. Cilvēki iecienījuši šos solārijus, jo iedegums ir tūlītējs, taču, viņi neapzinās, ka tas ir arī nenoturīgāks.

Sabiedrības domas dalās

Kasjauns.lv lasītāju viedoklis par solāriju apmeklēšanu ir diezgan atšķirīgs. Vieni to uzskata par nekaitīgu veidu, kā gūt D vitamīnu, citi ir absolūti pret. Mūsu izveidotajā aptaujā sociālajos tīklos, uz jautājumu – „Kāds ir jūsu viedoklis par sauļošanos solārijā?” atbildēja vairāk nekā 300 respondentu. Lielākā aptaujāto daļa aizvien uzskata, ka solārijs ir lielisks veids, kā gūt D vitamīnu, un, ja vien nepārspīlē ar tā apmeklēšanu, lielu kaitējumu ādai nevarot nodarīt. Kā pozitīvs faktors vērojams, ka otra lielākā aptaujāto daļa atzīst, ka solāriju vispār neapmeklē, jo tā esot lieka naudas izšķiešana. Diezgan liela daļa respondentu atzīst, ka solārijus vispār vajadzētu aizliegt, jo tā esot apzināta cilvēku bendēšana, tieši tikpat liels aptaujāto daudzums uzskata, ka sauļošanās solārijā ir vecmodīga, un visā pasaulē jau sen tas vairs neesot modē, tikai Latvijā cilvēki joprojām cepinās solārijos. Tikai viens procents respondentu atzina, ka bez solārija nespēj dzīvot. Tāpat diezgan maza sabiedrības daļa uzticas solāriju lampu stipruma ierobežojumiem.

Kasjauns.lv/ Foto: Shutterstock